بررسی سیستم کلاچ خودرو - ساچ sachs - والئو valeo - دیسک و صفحه و بلبرینگ کلاچ 

 

تهیه شده توسط یدک بین تنها موتور جستجوی لوازم یدکی :

 

 

 

 

 

 

در این مقاله قصد داریم بررسی درباره سیستم کلاچ خودرو .

همچنین آشنایی با قطعات برند ساچ sachs مانند :

دیسک ساچ sachs clutch cover

صفحه ساچ sachs clutch disk

بلبرینگ ساچ sachs release bearing

 

همچنین آشنایی با قطعات برند والئو valeo مانند :

دیسک والئو valeo clutch cover

صفحه والئو valeo clutch disk

بلبرینگ والئو valeo release bearing

 

 

 

 

 

سیستم کلاچ که گاهی اوقات افراد غیر فنی آن  با نام های کلاج یا کلاژ هم تلفظ میکنند , تلفظ لغت انگلیسی clutch به معنی یکپارچه سازی است و همانطور که از نامش پیداست وظیفه یکپارچه سازی فلایویل و گیربکس در خودرو را بر عهده دارد .

قطعات سیستم کلاچ با برند های مختلفی به بازار عرضه میشوند که معروف ترین آن ها ساچ و والئو هسند .

 

تمامی سیستمهای کلاچ فارغ از اینکه ساچ sachs باشد یا والئو valeo دارای قطعات عموما یکسان مانند سیم کلاچ بلبرینگ کلاچ صفحه کلاچ و دیسک کلاچ هستند .

تمامی این قطعات ساچ و قطعات والئو بستری یکپارچه را فراهم می آورد تا راننده خودرو بتواند در هنگام حرکت دنده متناسب با سرعت خودرو را به شکلی انتخاب کند که هنگام تعویض دنده موتور خاموش نشود و علاوه بر این هنگامی که خودرو متوقف است نیرو محرکه تولید شده توسط موتور خودرو را از گیربکس جدا سازد تا هم موتور خودرو خاموش نشود و هم خودرو متوقف بماند .

 

 

 

 

 

درواقع سیستم کلاچ ساچ sachs  و سیستم کلاچ والئو valeo وظیفه انتقال نیروی موتور و قطع یا وصل آن را در خودرو دارند  که این انتقال قدرت موتور توسط انتقال از طریق یک شفت رودی به گیربکس انجام میپذیرد و انتقال دهنده نیرو صفحه در حال گردش موتور به نام فلایویل است .

 

در مقالات انگلیسی بهتر است بدانید آنچه ما آن را دیسک کلاچ ساچ  مینامیم در زبان انگلیسی clutch cover  کلاچ کاور به معنی پوشاننده یا در برگیرنده کلاچ است و قطعه ای که صفحه کلاچ ساچ  مینامیم در زبان انگلیسی clutch disk کلاچ دیسک نامیده میشود .

 

 

 

 

در خودرو صفخ کلاچ ساچ دو حالت دارد : درگیر و آزاد

هنگامی که پای خود را روی پدال کلاچ فشار میدهید و با اینکار باعث جدایی نیروی موتور از گیربکس توسط دیسک کلاچ ساچ میشوید در این حالات صفحه کلاچ اصطلاحا درگیر است .

حالتی که پای خود را از روی پدال کلاچ برمیدارید و در این زمان دیسک کلاچ ساچ و صفحه کلاچ ساچ نیازی به جداسازی موتور از گیربکس ندارند و دنده متناسب با خودرو انتخاب شده است در این حالت کلاچ آزاد است و فقط انتقال قدرت موتور به گیربکس توسط فلایویل و شفت ورودی به گیربکس انجام میگردد را آزاد بودن کلاچ میگویند .

حالت نیم کلاچ هم درواقع حالتی از درگیری کلاچ است ولی در این حالت فقط مقداری از صفحه کلاچ ساچ با دیسک کلاچ ساچ اصطکاک پیدا میکند و درتنیجه نیمی از قدرت موتور در آن گشتاور به گیربکس منتقل میشود .

 

 

 

 

کلاچ ساچ در انواع مختلف تک صفحه ای , دو صفحه ای , چند صفحه ای و به صورت چهار فنره و شش نره و هشت فنره و ده نفره از موتورسیکلت وخودرو سواری گرفته تا کامیونت و کامیون وجود دارد .

عده زیادی از افراد و حتی برخی از مکانیک ها تصور میکنند هرچه تعداد فنر صفحه کلاچ ساچ بیشتر باشد آن صفحه کلاچ ساچ عملکرد بهتری در دیسک کلاچ ساچ و در نهایت شتاب خودرو یا کامیون خواهد داشت . این تصور تصور اشتباهی است . در واقع تعداد فنر به  میزان ارتجاعی بودن صفحه کلاچ ساچ  و گرانش آن در دیسک کلاچ ساچ میزان معینی دارد که بسته به قطر صفحه و شعاع آن از طرف شرکت تولید کننده خودرو به کمپانی هایی مانند ساچ و والئو سفارش داده میشود .

در بسیاری از خودرو ها هرچه تعداد فنر صفحه کلاچ ساچ کمتر باشد این خاصیت ارتجاعی بین تعداد کمتری فنرایجاد شده و هنگام اصطکاک , اصطکاک مطلوب تر و بیشتری را ایجاد خواهد کرد . که باث شتابگیری بیشتر خودرو میشود .

 

 

 

تهیه شده توسط وبسایت یدک بین تنها موتور جستجوی لوازم یدکی