تاثیر عملکرد قطعات برقی مانند ای سی یو در لوازم یدکی و قطعات تویوتا لندکروزدر این مقاله قصد داریم تاثیر عملکرد قطعات برقی مانند ای سی یو در لوازم یدکی و قطعات تویوتا لندکروز بررسی و تجزیه و تحلیل نماییم :

شرکت های تولید کننده ای سی یو کمپانی تویوتا :

 1.  شرکت بوش آلمان: این شرکت بهترین و معروف‌ترین سازنده ECU و کیت انژکتوری در دنیا می‌باشد و در اغلب خودروهای پیشرفته جهان نشانی از آن را می‌توان یافت. چند مدل از آنها موجود در ایران دارای کیت انژکتوری Bosch می‌باشد.
 2.  شرکت دلکوآمریکا: این شرکت یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های سازنده ECU می‌باشد و ECU آن در اغلب خودروهای آمریکایی بخصوص خودروهای شرکت GM یا جنرال موتورز بکار رفته است.
 3.  شرکت فورد آمریکا: این شرکت سازنده خودرو، سازنده ECU البته برای خودروهای فورد می‌باشد و اولین بار ایده کنترل تطبیقی یا خود-یادگیر در خودروهای این شرکت عملا پیاده‌سازی شد.
 4.  شرکت زیمنس آلمان: فعالیت این شرکت گرچه به اندازه رقیب آلمانی آن یعنی Bosch نیست اما ECUهای خوبی می‌سازد. ECU پراید انژکتوری موجود در ایران طراحی این شرکت است.
 5.  شرکت مارللی ایتالیا: این شرکت در اروپا محبوبیت زیادی داشته و بر روی اغلب خودروهای اروپایی کیت آن نصب است.
 6.  شرکت ساژم فرانسه: بر روی اغلب ماشین‌های فرانسوی ECU این شرکت نصب است.
 7.  شرکت دنزو ژاپن: این شرکت توسط شرکت تویوتا تاسیس شده و بخش عمده سهام آن را دارا می‌باشد البته ۶ درصد سهام آن متعلق به شرکت Bosch است. ECU اغلب خودروهای تویوتا مانند تویوتا لندکروز و برخی خودروهای ژاپنی دیگر متعلق به این شرکت می‌باشد.

 

 • مشکلاتی که منجر به سوختن ای سی یو میشود عبارتند از :

عامل اصلی در سوختن قطعات حساسی نظیر ecu نوسانات ولتاژ و وارد شدن شوک های متعدد به این قطعات است.در خودروهای قدیمی که این قطعات وجود نداشتند تعمیرکاران از روش هائی سنتی جهت تست قطعات برقی استفاده میکردنند که راهگشا نیز بود ولی این روشها در خودروهای امروزی با وجود قطعات حساس الکترونیکی نه تنها راهگشا نیست بلکه باعث صدمات جدی به این قطعات تویوتا نیز می گردد.
تست قطعات برقی تویوتا نیز حساس خودروهای امروزی میبایست به وسیله دستگاههای عیب یاب کامپیوتری انجام گیرد. ولی با تاسف باید گفت به دلیل قیمت بالای این دستگاهها و پایین بودن سطح معلومات بعضی از تعمیرکاران و عدم اطلاع و اموزش های کافی متاسفانه از همان از روشهای قدیمی استفاده میکنند که به دلیل عدم اطلاع راننده جهت جلوگیری از این روشها متاسفانه باعث خرابی این قطعات تویوتا لندکروز حساس میگردنند.

 

 

 

 • جدا کردن کابل باطری هنگامی که ماشین روشن است:

همان‌طور که می‌دانید ولتاژ تولیدی دینام لندکروزهای قدیمی حدود ۱۴ ولت است اما باید دانست که این ولتاژ، ولتاژ متوسط تولیدی دینام تویوتا است. ماکزیمم تولید ولتاژ دینام بر حسب دور موتور و بار گرفته شده از دینام، متغیر بوده و گاهی اوقات به ۱۶ ولت نیز می‌رسد. در حالت عادی که کابل‌های باطری متصل است این نوسان به خاطر خاصیت خازنی باطری تعدیل می‌شود اما اگر کابل باطری در هنگام روشن بودن ماشین باز شود، این نوسانات می‌تواند بر روی پارت‌های حساس ماشین تاثیر بدی داشته باشد . حداکثر قدرت تحمل نوسان ولتاژی این قطعه به طور استاندارد ۱۶ ولت است . اگر هنگامی که لندکروز روشن است کابل باطری را جدا کنیم به طور حتم ریسک سوختن ECU وجود دارد.

 • امتحان جرقه از روی وایر شمع تویوتا لندکروز با اتصال آن به بدنه:

وقتی سر شمع‌ها را می‌کشید و برای امتحان برق ارسالی به سر شمع ها بوسیله وایر مربوطه به بدنه جرقه ایجاد می‌کنید، ممکن است که مقدار جریان نابهنگام غیر قابل کنترلی را در ثانویه کویل ایجاد کنید. برق ثانویه کویل با برق سیم پیچ اولیه آن دارای تاثیر دو به دو هستند . اولیه کویل نیز برق خود را مستقیمآ از ای سی یو می‌گیرد. این کار ممکن است موجب ایجاد نوسانات برق در شبکه برق ماشین و اسیب رسیدن به پارت‌های حساس به‌خصوص ECU شود.

 • معایب آب زدن به ECU

اگر پشت جعبه این قطعه را باز کنید خواهید دید که برای جلوگیری از نفوذ آب فیبر مدار و حتی پین‌های داخلی با ماده‌ای موم مانند پوشیده شده اما در هر صورت پین‌های خارجی سوکت ECU بدون محافظ هستند و خیس شدن آنها موجب اتصال کوتاه خارجی شده و ممکن است به احتمال بالا به ECU آسیب جدی برسد.

 • دست زدن به پین‌های ای سی یو :

یکی از مواردی که اغلب با آن ناآشنا بوده و یا مورد غفلت قرار می‌گیرد دست زدن به پین‌های ECU است که به دلیل الکتریسیته ساکن بدن انسان می‌تواند موجب آسیب زدن‌های جدی به آن شود .

 

 • خطاهای رایج  ECU  لندکروز که قابلیت تعمیر را دارند با تعمیر قطعات تویوتا میتوان آنها را برطرف نمود   :

 

 1. پمپ بنزین
 2. انژکتور ها
 3. مهره آب
 4. فعال کننده رله اصلی دوبل
 5. فعال کننده رله دوم دوبل
 6. سنسور دور موتور
 7. رله قطع کن کولر
 8. کوئیل های دوبل
 9. اکسیژن سنسوربالا
 10. اکسیژن سنسورپائین
 11. ناک سنسور
 12. شیر برقی کنیستر
 13. خروجی چراغ چک
 14. ارتباط دیاگ با ECU
 15. شبکه ارتباطی کنCAN
 16. فن ها
 17. استپ موتور
 18. مپ سنسور
 19. مت سنسور
 20. پتانسیومتر دریچه گاز
 21. گرم کن دریچه گاز
 22. موتور دریچه گاز
 23. رگولاتور ولتاژهای داخلی و خارجی

 

در ادامه این مقاله های آموزشی میپردازیم به لوازم یدکی های دیگری که اطلاع از عملکرد آنها نقش مهمی در تعمیر و خرید و فروش این قطعات برای شما خواهد داشت :

 

 • کروز کنترل تویوتا لندکروز :

سیستم کروز کنترل (Cruise Control) یا به عبارتی سیستم تثبیت کننده سرعت خودرو برای سهولت در رانندگی در بزرگراه‌ها و مسیرهای باز بکار می‌رود.

این سیستم، در واقع ابزاری برای ثابت نگه داشتن سرعت خودرو حین رانندگی در سطح جاده‌ها، بزرگراه‌ها، یا اتوبان‌هاست. به‌طور مثال، اگر راننده بخواهد سرعت را روی ۱۲۰ کیلومتربرساعت ثابت نگه دارد، با فعال‌سازی کروز کنترل به‌راحتی می‌تواند این کار را انجام دهد.

اساس این ابزار به‌گونه‌ای است که خودرو به‌صورت اتوماتیک می‌تواند سرعت خودرو را تحت هر شرایطی از رانندگی ثابت نگه دارد. لازم به یادآوری است، زمانی که این ابزار را فعال می‌کنید و سرعت خودرو روی عدد خاصی ثابت شده است، این سرعت، در مسیرهای سربالایی، سراشیبی، یا هنگام وزش باد مخالف، تغییر نخواهد کرد. گفتنی است، کروز کنترل این امکان را نیز در اختیار راننده قرار می‌دهد تا بی آن‌که نیازی به فشردن پدال‌های ترمز و گاز باشد، سرعت خودرو را با هر بار فشردن دکمه کنار فرمان، به میزان یک کیلومتربرساعت، افزایش یا کاهش دهد

لازم به ذکر است، کروز کنترل در خودروهای با دنده اتوماتیک، با فشار دادن پدال ترمز و در خودروهای با دنده دستی، با فشار دادن پدال کلاچ، از مدار خارج می‌شود. البته پس از خارج شدن کروز کنترل از مدار، مجدداً با فشار دادن دکمه کروز کنترل می‌توان آن‌را در مدار قرار داد و سرعت تنظیم شده توسط راننده را از حافظه سیستم، بازیابی کرد. این سیستم بسته به شرکت سازنده خودرو، ممکن است امکان تنظیم سرعت خودرو در بازه سرعت‌های زیر ۴۰ تا ۵۰ کیلومتربرساعت را محدود سازد؛ زیرا کروز کنترل اساساً ویژه رانندگی در سطح اتوبان‌ها، بزرگراه‌ها، و جاده‌های کم ترافیک است و استفاده از این ابزار در سطح شهر منطقی نیست. هم‌چنین یادآوری می‌شود که استفاده از چنین ابزاری در آب و هوای برفی و بارانی، جاده‌ها و مسیرهای پرپیچ و خم و نیز برای رانندگانی که همواره مشکل خواب آلودگی در حین رانندگی دارند، توصیه نمی‌شود.

اجزای سیستم کروز کنترل تویوتا لندکروز :

 

 • سیستم کروز کنترل از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

واحد کنترل الکترونیکی : در واقع قلب سیستم را تشکیل می‌دهد و با پردازش اطلاعات ورودی، سیگنال‌های خروجی مناسب را ایجاد می‌کند.

واحد فرمان  : به راننده این امکان را می‌دهد که فرمان‌های لازم جهت تثبیت سرعت، افزایش یا کاهش سرعت و … را به سیستم وارد کند.

عملگر : به‌عنوان خروجی اصلی، میزان باز و بسته شدن دریچه گاز را کنترل می‌کند.

چگونگی کار با سیستم کروز کنترل تویوتا لندکروز : محل قرارگیری این دکمه‌ها بسته به کارخانه سازنده خودرو، متفاوت است. به‌طور معمول در برخی خودروهای آمریکایی دکمه‌های کروز کنترل بر روی فرمان و در برخی دیگر بر روی دسته راهنما دسته برف پاک‌کن و یا به شکل دسته جداگانه‌ای پشت فرمان قرار دارند.
از آن‌جاکه سیستم کروز کنترل در اغلب خودروها به‌طور همیشگی فعال نیست، از این دکمه برای فعال‌سازی آن استفاده می‌شود.
پس از فعال‌سازی این ابزار، ابتدا باید با پدال گاز، سرعت خودرو را به میزان موردنظر افزایش دهید و سپس با فشار دادن دکمه Set، این سرعت را برای خودرو ثابت نگه دارید. از دکمه Accel که مخفف Accelerate و به معنای افزایش سرعت خودرو می‌باشد، برای افزایش سرعت خودرو به میزان یک کیلومتربرساعت در هر بار فشار دادن، استفاده می‌شود. پس از افزایش سرعت از این طریق، این سرعت به عنوان سرعت ثابت خودرو در نظر گرفته شده و جایگزین سرعت ثابت قبلی می‌شود.
از این دکمه زمانی استفاده می‌کنیم که کروز کنترل را قبلاً از مدار خارج کرده باشیم و حال می‌خواهیم آن‌را مجدداً فعال کنیم. اگر به خاطر داشته باشید، کروز کنترل در حین فشار دادن پدال‌های ترمز از مدار خارج می‌شود . با استفاده از این دکمه می‌توان سرعت ثابت قبلی را از حافظه فراخوانی و فعال کرد.
این دکمه در واقع نقش معکوس دکمه کنسل را ایفا می‌کند. به عبارتی، با فشار دادن این دکمه می‌توان سرعت خودرو را کاهش داد و آن‌را ثابت کرد.
برخی شرکت‌های خودروسازی به‌منظور خارج کردن موقتی کروز کنترل از مدار، این دکمه را درنظر گرفته‌اند. اما از آن‌جاکه با فشار دادن ترمز نیز می‌توان کروز کنترل را از مدار خارج کرد، در برخی خودروها این دکمه را نمی‌بینید.

مکانیسم فعال‌سازی کروز کنترل:
کروز کنترل در واقع با تنظیم دریچه گاز خودرو، سرعت خودرو را کنترل می‌کند. در خودروهای مجهز به سیستم کروز کنترل، به محض این‌که این سیستم فعال می‌شود، کنترل دریچه گاز از پدال گاز به این ابزار منتقل می‌شود و باز و بسته شدن دریچه گاز، تحت کنترل این ابزار در می‌آید.
مکانیسم فعال‌سازی ابزار کروز کنترل دو نوع است:
فعال‌سازی از طریق مکانیسم وکیوم
فعال سازی از طریق مکانیسم نوع وکیوم شباهت بسیار زیادی به عملکرد بوستر ترمز دارد و مانند پدال گاز، با سیم به دریچه گاز وصل می‌شود.
فعال‌سازی از طریق مکانیسم الکتریکی لندکروز
فعال‌سازی از طریق مکانیسم الکتریکی نیز شباهت زیادی به سیستم استپر موتور دارد و دریچه گاز خودرو را به‌طور الکتریکی کنترل می‌کند.

کروز کنترل هوشمند : نسل جدید کروز کنترل با نام کروز کنترل هوشمند قابلیت تشخیص فاصله با خودروی پیش رو را نیز دارد. این سیستم در تویوتا لندکروز مشابه کروز کنترل معمولی، سرعت خودرو را بر اساس سرعت مورد نظر راننده که تنظیم شده است، کنترل می‌کند. با این تفاوت که این سیستم از آن‌جاکه مجهز به حسگرهای خاصی می‌باشد، سرعت خودرو را با توجه به فاصله تا خودروی تویوتا جلویی تنظیم می‌کند. ازاین رو، درصورتی که فاصله خودرو تا خودروی جلویی، به دلیل کاهش سرعت خودروی جلویی، از حد مجاز کمتر شود، سرعت خودرو به‌طور هوشمند از هدایت کروز کنترل خارج می‌شود و کاهش می‌یابد. این سیستم در حال حاضر بر روی برخی خودروهای لوکس و گران‌قیمت نصب شده است.نسل جدید کروز کنترل با نام کروز کنترل هوشمند قابلیت تشخیص فاصله با خودروی پیش رو را نیز دارد. این سیستم تویوتا مشابه کروز کنترل معمولی، سرعت خودرو را بر اساس سرعت مورد نظر راننده که تنظیم شده است، کنترل می‌کند. با این تفاوت که این سیستم از آن‌جاکه مجهز به حسگرهای خاصی می‌باشد، سرعت خودرو را با توجه به فاصله تا خودروی جلویی تنظیم می‌کند. ازاین رو، درصورتی که فاصله خودرو تا خودروی جلویی، به دلیل کاهش سرعت خودروی جلویی، از حد مجاز کمتر شود، سرعت خودرو به‌طور هوشمند از هدایت کروز کنترل خارج می‌شود و کاهش می‌یابد. این سیستم در حال حاضر بر روی برخی خودروهای لوکس و گران‌قیمت نصب شده است.

سنسور فشار گاز کولر تویوتا لندکروز با خراب شدن این سنسور اولین مورد در کارکرد فن ها به وجود میاید. بدین صورت که با زدن بلافاصله کولر فن ها روشن نمیشود. و همچنین در زمانی که فشار گاز کولر بالا یا پایین بیاید دستور روشن و خاموش شدن به کولر رو نمیدهد و باعث اسیب جدی به کل مجموعه میشود.

سنسور باران چیست و چگونه کار میکند ؟ این سنسور قادر به تشخیص وجود قطره های آب بر روی شیشه و همینطور مقدار آنها می باشد. خودرو بر اساس اطلاعات دریافتی از سنسور، در صورت پاشیدن آب بر روی شیشه برف پاک کن را روشن کرده تا شیشه را برای راننده تمیز نماید. تکنولوژی و نحوه کار این سنسور بدین صورت است که اشعه مادون قرمز با زاویه ۴۵ درجه توسط یک فرستنده نوری ال ای دی بر روی سطح شیشه تابانیده می شود. در حالت عادی نور تابانیده شده توسط سطح شیشه به همان زاویه برگردانده می شود که در مقابل آن یک گیرنده قرار داده شده تا آنرا دریافت کند. وجود قطرات آب بر روی شیشه سبب انحراف اشعه مادون قرمز شده و مقدار کمی از نور تابانیده شده به گیرنده می رسد. بنابراین کم شدن دریافت اشعه بازتابی به منزله وجود آب بر روی شیشه است و سنسور در این لحظه وجود آب را به خودرو گزارش می کند. شکل زیر به خوبی طرز کار آنرا نشان می دهد.

تعداد ۴ عدد از این نوع فرستنده و گیرنده در مجموعه سنسورهای خودروی لندکروز تعبیه شده تا با تشخیص قطرات آب توسط هر کدام از آنها، شدت بارش باران نیز بر روی شیشه قابل تشخیص باشد.
نحوه فعالسازی سنسور باران
با قراردادن اهرم برف پاک کن روی پله اول و حالت تایمر متناوب خودرو با یکبار حرکت دادن تیغه های برف پاک کن، فعال شدن سنسور باران را تایید خواهد کرد.سنسور به محض تشخیص قطرات آب بر روی شیشه با حرکت دادن برف پاک کن عکس العمل نشان داده و سرعت تیغه ها با توجه به مقدار باران و سرعت خودرو بصورت اتوماتیک تنظیم می شود.
در هنگام بارندگی شدید جهت ایمنی بیشتر چراغهای خودرو نیز بصورت اتوماتیک روشن خواهد شد.

عملکرد این سنسور مانند سنسور های دیگر در خودرو است.با این تفاوت که این سنسور به گونه ای عمل می‌کند که در زمان بارندگی یا خیس شدن شیشه ی جلوی خودرو , وجود مایعات روی شیشه را تشخیص می‌دهد و یا ارسال اطلاعات تعریف شده ECU را با خبر می‌کند.
این سنسور معمولا در قسمت بالای شیشه ی جلو و در قسمت وسط نصب می‌شود.این سنسور بر اساس اولتراسونیک یا امواجی که انسان قادر به شنیدن آن نیست کار می‌کند.طرز کار این سنسور به گونه ای است که امواج از فرستنده سنسور ارسال می‌شود و در صورت خشک بودن شیشه این امواج از شیشه عبور می‌کند اما در صورتی که سطح شیشه ی جلو خیس باشد این امواج منعکس شده به گیرنده سنسور می‌رسند و پس از آن کنترل یونیت سنسور مقدار امواج ارسال شده با مقدار دریافت شده را مقایسه می‌کند. در صورتی که مقدار امواج دریافت شده کمتر از مقدار ارسال شده باشد سنسور به ECU دستور فعال شدن برف پاک کن ها را می‌دهد.
ECU  نیز پس از دریافت اطلاعات کنترل یونیت سنسور پس از تجزیه و تحلیل مجدداً اطلاعات را برای فعال شدن برف پاک کن ها را صادر می‌کند.همچنین میزان سرعت کارکرد برف پاک کن نیز به تشخیص سنسور بستگی دارد.یعنی سنسور با مقایسه مقدار اطلاعات ارسال و دریافت شده سرعت و کارکرد برف پاک کن را تشخیص می‌دهد.

سیستم هشدار انحراف از مسیر این سیستم تویوتا بهبود امنیت رانندگی و امکان عملکرد بهتر راننده را فراهم می سازد  . در صورتی که راننده دچار خواب الودگی یا حواس پرتی گردد و از مسیر خود منحرف شود این سیستم به صورت اتوماتیک در زمان کمتر از ۲۰۰ میلی ثانیه فعال شده ، هشدار خروج از خطوط جاده را با ویبره نمودن صندلی راننده اعلام می نماید. این سیستم در صورتی فعال می گردد که کلید فعال بودن روشن باشد . سرعت خودرو بیشتراز ۸۰ کیلومتر در ساعت باشد. چراغ های راهنما روشن نباشند.

کاربرد دیگر این سیستم که هنوز عملی نشده است خواندن بار کد های خیابان می باشد ، این سیستم به رانندگان کمک میکند تا اطلاعات مربوط به جاده و علائم رانندگی را ا ز طریق خطوط عرضی که به صورت بار کد روی خیابان کشیده شده است خوانده و دستورات مربوط را به اطلاع آنان برساند بعنوان مثال “فعال سازی بوق خطر ناک است “یا”حداکثر سرعت ۳۰ کیلومتر بر ساعت است ” این کاربرد زمانی ارائه می شود که قانون گذاران نیاز به این سیستم را اعلام نمایند .

بارکدها با ۴ یا ۵ خط که دارای عرض ها و فواصل غیر هم سان هستند روی عرض خیابان مشخص می شوند .

یک کلید فشاری فعال ساز روی کنسول وسط – دو دستگاه ویبراتور – شش سنسور دوبل فروسرخ   – یک دستگاه واحد کنترل الکترونیکی

 
 عملکرد سیستم سنسورهای قطعات تویوتا لندکروز :

سنسور فشار هیدرولیک فرمان این سنسور که روی لوله های هیدرولیک فرمان قرار دارد اکثرا با سنسوری که در سرعت های بالای خودرو موجب از مدار خارج شده هیدرولیک و سفت شدن فرمان به حالت معمولی بدون  می شود اشتباه گرفته می شود.این سنسور در سرعت های کمتر از 6 کیلومتر در ساعت نقش خود را ایفا می کند اگر تا کنون فرمان خودرو هایی مانند تویوتا TOYOTA  را در دور آرام تا انتها چرخانده باشبد بخصوص زمانی که خودرو سرد است خواهید دید که موتور تحت فشار قرار گرفته و تا حدودی از دور موتور کاسته می شود.این به دلیل افزایش فشاری است که در سیستم هیدرولیک رخ می دهد و بار خود را روی موتور می اندازد.

هنگامی که این عمل در خودرو رخ می دهد سنسور فشار هیدرولیک تویوتا کار خود را آغاز می کند.داخل این سنسور کنتاکتی مشابه فشنگی روغن وجود دارد که با افزایش فشار روغن باز می شود . ECU باز و بسته شدن آن را زیر نظر داشته و به محض مشاهده کاهش دور موتور مقدار پاشش  سوخت را از انژکتور ها افزایش داده تا دور موتور را دوباره بالا برده و کاهش دور را جبران نماید.
در صورتی که فشار از ۳۵ بار افزایش پیدا کند این سوئیچ مدار جریان اتصال به انژکتور را قطع می کند.هنگامی که این پیغام به ECU ارسال می شود ، ECU دور آرام موتور را به منظور جلوگیری از افت دور یا ایست موتور افزایش می دهد ، زیرا قدرت مصرفی توسط پمپ هیدرولیک افزایش یافته است.
عملکرد خودرو هنگام خرابی این سنسور
هنگام خرابی این سنسور معمولا با چرخاندن فرمان به یک سمت ، خودرو دچار کاهش دور و متعاقب آن لرزش می شود.این مشکل خصوصا در دور آرام مشهود است.
نحوه تست سنسور فشار هیدرولیک فرمان لندکروز برای تست این قطعه فرمان را تا انتها بچرخانید ، اگر سنسور سالم باشد ، هنگامی که فذمان  را تا انتها چرخاندید تغییری در دور موتور مشاهده نمی شود و بر عکس اگر سنسور معیوب باشد هنگامی که فرمان را تا انتها می چرخانید کاهش دور مشاهده می شود.
این سنسور که همان فشنگی روغن است ، در مسیر روغن موتور قرار دارد که در صورت کاهش فشار روغن در مسیر ، فعال شده و باعث روشن شدن چراغ اخطار در پشت آمپر می شود.

سنسور فشار روغن موتور این سنسور برای خودروی لندکروز دو پایه است که از طریق آن ، اطلاعات فشار روغن برای چراغ اخطار روغن و نشان دهنده فشار روغن روی صفحه نشان دهنده ها ارسال می شود.

این سنسور برای خودروی آر دی یک پایه است که فقط اطلاعات فشار روغن را برای چراغ اخطار روغن ارسال می کند.

این سنسور در بعضی از خودرو های انژکتوری سه پایه بوده که برق پمپ بنزین از آن عبور می کند  و در صورت کم شدن فشار روغن ( هنگام تصادف ) برق پمپ بنزین قطع شده که در واقع کار سوئیچ اینرسی را انجام می دهد.
عملکرد خودرو هنگام خرابی این سنسور
-هنگام خرابی این سنسور با باز کردن سوئیچ ، چراغ پشت آمپر روشن نخواهد شد.
-در تمامی حالات چراغ روغن روشن خواهد ماند.

سنسور هشدار دهنده فشار باد لاستیک

هر گاه اتومبیل به سنسور هشدار دهنده فشار باد لاستیک مجهز باشد ، کافی است راننده نگاهی به جلوی داشبورد بیندازد تا از تنظیم بودن باد چرخ ها مطمئن شود .کمپانی بوش نوعی سیستم الکترونیکی برای تعیین فشار باد لاستیک ابداع کرده است.در این سیستم هر چرخ روی داشبور چراغ مخصوص به خود را دارد که در صورت کمتر شدن باد از میزان معین روشن می شود.کم باد بودن لاستیک باعث کاهش کنترل راننده روی خودرو و افزایش مصرف بنزین می شود در شکی زیر طرح جانمایی و مدئار سیستم هشدار دهنده فشار باد لاستیک نشان داده شده است.هدف اصلی از به کار گیری این سیستم مطلع کردن راننده از کاهش تدریجی باد چرخ هاست وگرنه معمولا راننده خود متوجه کاهش ناگهانی باد چرخ ها می شود.

این سیستم سه جزء اصلی دارد کلیدی که با فشار کار می کند در رینگ چرخ تعبیه شده است.وقتی فشار باد  کاهش می یابد کنتاکت های این کلید بسته می شودو یک فرستنده فرکانس بالا که حین چرخش چرخ کلید از کنار آن می گذرد ولی با آن تماس پیدا نمی کند ، کاهش فشار باد را تشخیص می دهد.پالس ساز فرکانس بالا پالس مناسبی به یک ارزیاب الکترونیکی می فرستد و اگر فشار باد از مقدار تعیین شده کمتر باشد آنگاه کنتاکت های کلید بسته می شود،در نتیجه پالس ساز فرکانس بالا  ، ارسال پالس به مدار ارزیابی را قطع می کند. در این هنگام چراغ هشدار دهنده روشن می شود.

این سیستم در لوازم تویوتا لندکروز فشار باد رابا دقت 55+- کیلو پاسکال اندازه گیری می کند. کلید طوری طراحی شده که تغییرات دمای هوای داخل لاستیک سبب کسب نتایج غلط نشود.
کمپانی بوش نوع دیگری از سیستم هشدار دهنده فشار باد را نیز در دست ابداع دارد که در آن حسگر های قیاسی فعال در لاستیک تعبیه می شوند و سیگنال بی سیم از چرخ به بدنه انتقال می یابد.

مزیت این روش این است که مقدار مطلق فشار و دما را به صورت پیوسته اندازه گیری می کند حتی وقتی اتومبیل متوقف است.در محاسبات این سیستم ، عواملی مانند سرعت و بار خودرو نیز منظور می شود.
عملکرد خودروی تویوتا هنگام خرابی این سنسورها در لندکروز در سال های مختلف متفاوت است . هنگام خرابی این سنسور راننده از کاهش تدریجی باد لاستیک مطلع نخواهد شد و به طور کلی تاثیری در عملکرد موتور تویوتا نخواهد داشت.