تسمه تایم هیوندای در قطعات سانتافه - فروشگاه زاده رعیت 

 

 

قطعات هیوندای

 

 

  • برای مشاهده لیست لوازم یدکی هیوندای - فروشگاه زاده رعیت - مرکز عرضه قطعات هیوندای در پاساژ کاشانی تهران - بر روی عکس زیر کلیک کنید :

 

 

 

 اهمیت تسمه تایم هیوندای چیست ؟

در چه زمانی باید آنرا تعویض کرد؟

یکی از قطعات موتور که میباید در زمان معین خود باید تعویض گردد تسمه تایم یا تایمینگ بلت timing belt است و هیچ گاه این مهم را فراموش نکنید چون متحمل هزینه های بالایی خواهید شد.

دراکثرخودروهای هیوندای امروزی مانند آزرا و سانتافه و سوناتا موتور آنها تاج پیستون صاف بوده و در صورت خرابی تسمه تایم و از تایم افتادن موتور بلافاصله سوپاپها با سطح پیستون اصطکاک خواهند داشت .

در این صورت ، علاوه بر خرابی پیستون وگیج شدن سوپاپها که با نام والو شناخته میشوند باعث صدمه جدی به سیلندر و سرسیلندر خواهد شدکه هزینه تعمیراتی بالا خواهد شد.در این حالت موتور خاموش شده و تحت هیچ شرایطی روشن نمی گردد و می باید با یک جرثقیل و یا بکسل کردن ان را به گاراژ منتقل نمایید.

 

تسمه تایم  هیوندای وسیله یا بهتر است بگویم تسمه ای است که میل لنگ خودرو را به میل سوپاپ ها متصل می‌کند و وظیفه ی هماهنگ کردن حرکت آن ها را دارد.میل لنگ خودرو به وسیله ی تسمه تایم میل سوپاپ ها را به چرخش درآورده و می‌چرخاند و کنترل آن‌ها را بر عهده دارد .

محل قرار گیری میل سوپاپ در هیوندای های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد ولی در اکثر خودرو ها این قطعه در سر سیلندر خودرو جایگذاری شده است.

جنس تسمه تایم از لاستیک فشرده  می‌باشد و  باید بدانید که در گذشته به جای تسمه تایم از زنجیر یا همان chain در خودرو ها استفاده می‌شد و تا زمانی که آسیب جدی به موتور خودرو نرسانده بود تعویض نمی‌شد ولی در این زمان تسمه تایم جای زنجیر را گرفته و به تعویض در مدت زمان مشخص احتیاج  دارد.

به طور کلی خودرو سازانی مانند هیوندای زمان تعویض تسمه تایم را در بهترین شرایط بالای 120 هزار کیلومتر اعلام کرده‌اند اما با توجه به اینکه رانندگی در شرایط نامطلوب از عمر تسمه تایم هیوندای می‌کاهد .

باعث می‌شود تا زودتر آن را تعویض کنیم به عنوان مثال اگر رانندگی شما با قطعات هیوندای موجود در خودروی شما به گونه ای است که در ترافیک رفت و آمد زیادی دارید و یا با دور موتور بالا رانندگی می‌کنید و معکوس‌های پیاپی و سنگینی به موتور می‌دهید باید تسمه تایم هیوندای را تقریبا نصف زمانی که خودروسازان اعلام کرده اند تعویض نمایید در غیر این صورت تسمه تایم پاره می‌شود و هزینه گزافی روی دست مالک خودرو می‌گذارد همچنین پیشنهاد میکند در سربالایی‌ها از دنده سنگین استفاده کنید تا فشار از روی موتور و تسمه تایم خودروی شما  برداشته شود و از آسیب رسیدن به آن‌ها جلوگیری شود.

 

-پارگی تسمه تایمینگ به دلیل استهلاک بالا و تنش های زیاد وارده به ان خودروی هیوندایی که بار سنگین خورده است

-جدا شدن دندانه های تسمه براثر مصرف و طی طول عمر

-شل بودن زیاد تسمه تایم شما که بیشتر به دلیل خرابی تسمه سفت کن سوناتا اتفاق می افتد.

جهت تست شل ویا سفت بودن تسمه هیوندای سانتافه با فشار انگشت دست تسمه باید بین 2 تا 3 میلیمتر انعطاف داشته باشد.

عواملی که باعث پارگی تسمه تایم یا کنده شدن دندانه های هیوندای  آن میگردد:

-استفاده زیاد از دورهای بالای موتور بخصوص در دورهای بیش از 4200 دور در دقیقه که باعث استهلاک سریع قطعات هیوندای می گردد.

-خرابی تسمه سفت کن که در صورت قفل گیربکس کردن ان باعث پاره شدن  تسمه تایم خواهد شد.

-زیاد سفت کردن تسمه  که در ابتدا باعث خرابی تسمه سفت کن و در نهایت خرابی تسمه خواهد شد.

-تسمه های نامرغوب در بازار لوازم یدکی خودرو به وفور یافت می شود که توان تحمل بارهای زیاد را ندارند و به سرعت مستهلک میگردند. لازم است جهت خرید یک تسمه مناسب در یدک بین جستجو کنید .

 

-در صورت خرید تسمه تایم آزرا با یک بازدید چشمی  از عدم شکستگی در سطح تسمه مطمئن گردید و از تا زدن ویا از قراردان در جای نامناسب خودداری نمائیدو ظاهر کلیه دندانه های تسمه بازدید گردد و در صورت بازدید سیم هائی نازک شبیه نایلون از ان استفاده نگردد.

– رانندگی بدون تنش بر موتور شرط اصلی جهت جلوگیری از استهلاک کلیه قطعات هیوندای خواهد شد.

همگی ما به خوبی می دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است هنگام تعویض تسمه تایم دقت داشته باشید که کیلومتر کارکرد خودرو را به یاد داشته باشید .

تا در صورت نیاز به راحتی زمانی که تسمه تایم خودرو هیوندای را تعویض کردید به یاد بیاوردید.از علائم خرابی تسمه تایم می‌توان ترک خوردگی ,پوسیدگی,ساییدگی و از بین رفتن دندانه های تسمه تایم را نام برد.همانند علائم ظاهری علائم فنی دیگری نیز وجود دارند که خبر از خراب بودن و یا تنظیم نبودن تسمه تایم خودرو می آورند.این علائم شامل:بد استارت خوردن موتور خودرو,افزایش مصرف سوخت سوناتا ,لرزش بیش از حد موتور هنگام کارکرد درجا,سروصدای اضافه از نزدیکی قاب تسمه تایم و کاهش محسوس قدرت و شتاب موتور می‌باشند.در صورت مشاهده هر کدام از علائم فنی یا ظاهری که خرابی تسمه تایم سانتافه  را بیان می‌کنند در سریع‌ترین زمان ممکن تسمه تایم را تعویض کنید تا از پرداخت هزینه سنگین تعمیر موتور جلوگیری کنید.
در صورتی که خودروی شما نیاز به تعویض تسمه تایم سانتافه نیز  این است که فقط از تسمه های فابریک و شرکتی استفاده کنید و خودرو را فقط نزد افراد متخصص و مطمئن برای تعویض تسمه ببرید.فردی که قصد تعویض تسمه تایم را دارد باید دانش و ابزار این کار را در اختیار داشته باشد همچنین قادر باشد آن را به طور دقیق نصب و تنظیم نمایید تا میزان کشش تسمه از حد مجاز کمتر و بیشتر نباشد زیرا اگر تسمه تایم هیوندای یک یا چند دندانه جا به جا قرار گیرد زمان باز بودن سوپاپ ها را مختل کرده و در کارکرد موتور اختلال به وجود می آورد.توصیه می‌شود با هر بار تعویض تسمه تایم وضعیت واترپمپ خودرو نیز مورد بررسی قرار گیرد زیرا واترپمپ به وسیله تسمه به چرخش درآورده می‌شود و اگر خراب باشد می‌تواند باعث بریدن تسمه بشود.بهتر است تمام قسمت‌هایی که توسط تسمه به حرکت در می آیند مانند:میل سوپاپ,هرز گرد ها,تسمه سفت کن,پولی میل سوپاپ ها و … نیز با هر بار تعویض تسمه تایم  مورد بررسی قرار گیرند.

توصیه میگردد از مرغوبترین تسمه تایم در بازار استفاده گردد.چون استفاده از یک تسمه نامرغوب باعث جداشدن دندانه های تسمه خواهد شد .و موتور بلافاصله از تایم خارج خواهد شد و اتفاق فوق به وجود خواهد امد.

همان‌طور که آگاه هستید تسمه تایم هیوندای  با کارکرد زیاد به مرور زمان فرسوده شده و پاره می‌شود همچنین باعث خاموش شدن خودرو می‌شود و این پاره شدن با توجه به نوع موتور خودرو شما روی دست شما خرج خواهد گذاشت.