خلاصه ای درباره انواع گیربکس چنگکی 

تهیه شده در یدک بین تنها موتور جستجوی لوازم یدکی

 

  • گیربکس چنگکی :

در این مقاله قصد توضیحاتی خلاصه وار درباره گیربکس چنگکی و قطعات مربوط به آن را داریم . در گیربکس های کشویی علاوه بر اینکه عمل درگیری دنده ها مشکل است بعلت وجود دنده های مستقیم در آنها صدای گیربکس زیاد است . برای رفع این نقیصه از دنده های مورب استفاده میکنند که حالت درگیری دنده های آن به تدریج و به آرامی صورت میگیرد و بدین ترتیب ضمن اینکه سایش دنده به علت کشیده نشدن روی یکدیگر بر خلاف دنده های کشویی به حداقل میرسد.
با یکدیگر نرم و بدون سر و صدا کار میکنند بعلاوه در هر لحظه تعداد دنده بیشتری از چرخ دنده ها با یکدیگر درگیر نموده و به همین علت باید با این دنده ها روی محورهای خود آزاد باشند و با استفاده از چنگک های داخلی ارتباط آنها را با محورشان برقرار نمود بدین ترتیب که ارتباط نیرو را در این چرخ دنده ها به جای خود چرخ دنده چنگک های خارجی تعبیه شده اند که با چنگک های داخلی کشویی مخصوص انجام میدهند که روی کشویی قابل حرکت هستند.
در طرفین چرخ دنده های اصلی چنگک های خارجی تعبیه شده اند که با چنگک های داخلی کشویی درگیر میشوند.
این چنگک ها به مراتب قوی تر از خود چرخ دنده ها ساخته شده اند. برای عمل درگیری چنگک ها قطر متوسط چنگک داخلی را مساوی قطر متوسط دنده چنگک خارجی میگیرند.
بنابراین دو دنده هنگام درگیری فقط دارای دورهای نامتساوی هستند و به مراتب سهل تر از دنده های کشویی ذکر شده که هنگام درگیری هم از نظر قطر و هم از نظر سرعت محیطی (دور)  متفاوت هستند.
با یکدیگر درگیر میشوند  به علت نرمی درگیری دنده ها گیر بکس را بی صدا مینامند.
معمولا این گیربکس در موتور سیکلت ها و اتوموبیل های سواری و اتوموبیل سنگین به کار گرفته اند.
لازم به ذکر است که در گیربکس تمام چنگکی دنده عقب نیز از نوع چنگکی است.

برای مطالعه مقالات  بیشتر درباره گیربکس و عملکرد آن و انواع مختلف گیربکس اتوماتیک و دستی میتوانید از مقالات در وبسایت یدک بین رایگان استفاده نمایید .