در بین قطعات تویوتا کمری پمپ سوخت برقی و پمپ بنزین برقی چه نقشی بر عهده دارند ؟ 

نحوه کارکرد پمپ سوخت تویوتا در دو مدل پمپ سوخت مکانیکی تویوتا MECHANICAL FUEL PUMP  و پمپ سوخت  الکترونیکی ELECTRONIC FUEL PUMP

 

از آنجا که موتور تویوتا نیز کارکردی شبیه به سوخت و ساز بدن ما دارد تغذیه مناسب و صحیح  قطعات تویوتا هم اهمیت بالایی در کارکردش خواهد داشت. پمپ بنزین تویوتا کمری یکی از عوامل مهم در کارکرد موتور تویوتا است . وقتی سوخت تویوتا به میزان کافی به موتور نرسد یا فشار لازم برای پاشیده‌شدن توسط انژکتور‌ها را نداشته باشد، موتور خودرو تویوتا هر‌ قدر هم تنظیم باشد، باز هم کارایی آن تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت . امروزه با وجود پمپ سوخت های انژکتوری تویوتا بودن خودروها ، پمپ بنزین‌های برقی جایگزین نمونه‌های مکانیکی در کارخانه تویوتا شده‌اند.

در این مطلب سری به نمونه‌های مکانیکی تویوتا در مدل های قدیمی خواهیم زد و اختلاف کارکرد آنها را با پمپ‌های سوخت  برقی که دی تمام سری های جدید تویوتا بکار میروند مهم‌ترین دلایل بازنشسته شدن آنها‌ بررسی خواهیم کرد.

پمپ بنزین الکتریکی جزء جدا نشدنی در قطعات تویوتا کمری :

نحوه کار پمپ بنزین‌های  تویوتا کمری که مدل برقی هستند با باز شدن سوئیچ خودرو کار می‌کنند را می‌توان به طور خلاصه شبیه به یک مکنده دانست . با ارسال دستور از ECU یا همان مرکز کنترل الکترونیکی یا همان کامپیوتر تویوتا کمری بنزین توسط موتور الکتریکی داخل پمپ بنزین مکیده می‌شود . با گذر از اطراف سیم‌ پیچ و روتور داخل مجموعه پمپ که با هم در نقش یک موتور الکتریکی هستند . آنها را خنک کرده و به سمت موتور ارسال می‌شود. مجموعه داخل پمپ سوخت در نقش یک موتور الکتریکی با داشتن یک توربین در انتهای خود، یک مکش منظم را ایجاد می‌کنند.

 

 

 

از آنجایی که سیستم و شیلنگ‌ها کاملا حالت خلأ دارند، این مکش منظم در مقایسه با قطر کم شیلنگ بنزین خارج شده از باک، جریان پر فشار و مناسبی را برای موتور آماده می‌کند. این جریان پر فشار و منظم سوخت در موتور تویوتا یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آنها به شمار می‌رود. ضمن اینکه جریان سوخت ارسالی همیشه بیش از حد نیاز موتور کمری است که همین عامل باعث می‌شود انژکتور‌ها و یا کاربراتور همیشه سوخت کافی برای تزریق به داخل موتور خودرو را داشته باشند و اصطلاحا موتور کم نیاره . سوخت اضافی نیز توسط مسیر بازگشت به داخل باک خودرو باز‌می‌گردد. از دیگر مزیت‌های بزرگ این پمپ‌ها در این است که کارکردشان اثری در گرم شدنشان ‌‌ندارد ، چراکه سوخت ارسالی با گذر از اطراف سیم‌پیچ درون آن، باعث سرد‌شدن این قسمت‌ها می‌شود. اما از طرفی به کارکرد بدون سوخت و یا نفوذ ناخالصی و کثیفی سوخت به داخل خود، حساس‌تر هستند و همین عامل در کاهش عمر این نوع پمپ بنزین بکار رفته در تویوتا اثر خواهد داشت.

درون این پمپ‌ سوخت ها یک سوپاپ یکطرفه قرار دارد تا در زمانی که موتور خودرو خاموش است سوخت به داخل باک برنگردد و روشن شدن دوباره آن به مخاطره نیفتد.

همچنین با وجود کلید حساس به ضربه و تصادفی که درون محفظه پیشرانه در خودرو‌های انژکتوری قرار دارد، با چپ شدن و تصادف خودرو، از ارسال سوخت به پیشرانه کمری جلوگیری شده و پمپ سوخت تویوتا کمری قطع می‌شود تا ایمنی اتومبیل نیز تامین شود. پمپ‌های برقی امروزه بیشتر کاربرد پیدا کرده اند

پمپ سوخت یا همان پمپ بنزین مکانیکی در مدل های قدیمی تویوتا کمری :

اما در نقطه مقابل پمپ سوخت جدید تویوتا کمری 2017 نمونه‌های مکانیکی قرار دارند. این پمپ بنزین‌ها هیچ شباهت ظاهری با مدل‌های برقی ندارند و در کنار پیشرانه و نزدیک به میل سوپاپ نصب می‌شوند. از این پمپ‌ها اهرمی بیرون زده که به نام شیطونک شناخته می‌شود . شیطونک توسط میل سوپاپ تویوتا کمری به حرکت در می آید  و به حرکت در‌می‌آید. درست شبیه به بادامک‌هایی که روی میل سوپاپ قرار دارند بادامکی نیز برای ضربه‌زدن به شیطونک قرار گرفته است. با هر ضربه‌ای که به شیطونک وارد می‌شود، شیطونک بالا و پایین می‌رود و درست شبیه به یک تلمبه در خودروعمل می‌کند. درون این نوع پمپ بنزین‌ها قطعات تویوتا اصلی و اورجینال دیگری نظیر دیافراگم وجود دارد .

این عمل با هر بار چرخش میل سوپاپ تکرار می‌شود تا همیشه بنزین کافی برای حرکت تویوتا کمری در دسترس باشد. همچنین چون همیشه پمپ بنزین در حال ارسال سوخت به سمت پیشرانه است، با قرار دادن یک صافی مخصوص، بنزین زیادی ارسال شده به کاربراتور تویوتاهای قدیمی که کاربراتوری اند به سمت باک بر‌می‌گردد .

 

معایب و مزایای هر دو مدل برقی و مکانیکی در قطعات تویوتا :

 

 پمپ‌ سوخت کمری که برقی هستند اندازه کوچک‌تری دارند و می‌توان آنها را در هر جایی نصب کرد.

ضمن اینکه با قرار‌گرفتن در داخل باک تویوتا قرار میگیرند همچنین به واسطه نوع طراحی همیشه خنک هستند و از این نظر یک امتیاز بزرگ دارند.

عیب‌یابی لوازم یدکی های تویوتا کمری تهیه آنها بسیار راحت‌تر از نمونه‌های مکانیکی است. تهیه پمپ‌های مکانیکی اصلی و با‌کیفیت امروزه کمی سخت است و این در حالی است که انواع پمپ‌های برقی به راحتی در دسترس هستند.

پمپ‌های برقی کمری یک جریان پرفشار و دائمی از سوخت را تامین می‌کنند که شدت این جریان الکتریکی وابسته به دور موتور و سلامت پیشرانه نیست. این در حالی است که چون نمونه‌های مکانیکی با میل بادامک تویوتا کمری در جریان هستند بسته به دور موتور تویوتا تغذیه متفاوتی خواهند داشت و این دقیقا مشکلی است که گاهی مواقع در سربالایی‌های شدید و افت دور پیشرانه، یعنی دقیقا زمانی که پیشرانه برای بالا نگه داشتن دور خود به بنزین زیادی محتاج است، بروز می‌کند. همچنین در پیشرانه‌ای که کارکرد منظمی ندارد، تامین نامناسب سوخت با پمپ‌های مکانیکی می‌تواند بر کارکرد آن اثر منفی بیشتری بگذارد.

شاید باورش کمی سخت باشد اما پمپ‌های برقی با داشتن سیستم ایمنی قطع سوخت، از پمپ‌های مکانیکی ایمن‌تر هستند. چراکه درون پمپ‌های مکانیکی همیشه مقداری بخار بنزین وجود دارد که در معرض گرمای پیشرانه است و همین بخار می‌تواند منجر به آتش‌سوزی شود.

پمپ‌های برقی تویوتا کمری مشکل قفل گازی تویوتا درون خود ندارند، چرا که همیشه سرد هستند

این در حالی است که پمپ‌های مکانیکی تویوتا چون در بغل پیشرانه قرار دارند و گرمای پیشرانه را همواره حس می‌کنند، بنزین درون آنها به حالت بخار در‌می‌آید و همین بخار باعث ایجاد قفل گازی و کارکرد نادرست آن می‌شود. این مشکل با قرار دادن یک جوراب خیس حاوی شن و یا پارچه خیس تا حدودی رفع می‌شود اما همچنان تویوتا خواهد بود. این عیب در خودرو‌هایی که موتور خورجینی دارند و اطراف پمپ شلوغ بوده و جریان هوای کافی به آن برخورد نمی‌کند، بیشتر دیده می‌شود و حاد‌تر است.

ورود ناخالصی از که از قطعات تویوتا از جمله باک به سمت پمپ عبور از فیلتر می‌تواند اثر بالایی در کاهش عمر آن داشته باشد چرا‌که باعث ضعیف‌شدن و سوراخ شدن پرده دیافراگم آن می‌شود که عملا مکش بنزین و تزریق دوباره آن را مختل خواهد کرد . با کارکرد طولانی‌مدت پمپ‌های مکانیکی تویوتا کمری  آنها که در تماس مستقیم با میل بادامک است، به مرور زمان خورده شده و خودروهای تویوتا پیدا می‌کند. این اتفاق باعث کاهش کارایی آن می‌شود تا آنجا که گاهی مواقع لازم است آن را تعویض کرد . با وجود اینکه در این پمپ‌ها هم سوپاپ یکطرفه‌ای قرار دارد تا بنزین از سمت کاربراتور به باک بر‌نگردد، اما کارایی این سوپاپ اصلا در حد نمونه‌های برقی نبوده و باعث می‌شود تا با گذشت زمان و خاموش بودن چند‌روزه پیشرانه، همزمان با تبخیر بنزین موجود در کمری هایی که کاربراتوری بقیه سوخت نیز به سمت باک عقب‌ نشینی کند که روشن شدن دوباره پیشرانه را کمی سخت و نیازمند استارت‌ پیاپی کند .

 

تهیه شده توسط یدک بین تنها موتور جستجوی لوازم یدکی و قطعات خودرو