سهم بازار لوازم توسان در قطعات هیوندای 

 اگر نگاهی کلی به بازار قطعات هیوندای در دهه های گذشته در کنار بازار خودروی اخیر بیاندازیم متوجه تغییرات زیاد ایجاد شده در تنوع برند ها مدل ها و حتی تیپ هیوندای ها مانند هیوندای سانتافه - سوناتا - آزرا - کوپه - جنسیس و ...  نسبت به قبل خواهیم شد.

در حالی که هر روز خودروهای هیوندای و قطعات جدید پا به بازار ایران می گذارند و سروکله شان در خیابان ها پیدا می شود لوازم یدکی هیوندای که در گذشته نیز با نسل های قبلی خود در بازار حضور داشته اند ، اکنون با نسل های جدید اما با تنوع بیشتر و تیپ های متفاوت عرضه می شوند.

در این بازار شلوغ که عده ای از افراد سودجو اقدام به فروش خودرو های نیمه فول و یا کم آپشن به عنوان خودروی فول با سفارش کشورهای مختلف می کنند و یا حتی خودروی کم آپشن را با قیمت کم در کشور مبدا خریداری کرده و حین ورود به کشور اقدام به نصب آپشن های تقلبی و اصطلاحا درجه 2 بر روی آن می کنند و به عنوان خودروی فول آپشن با قیمت گزاف به خریدار نا آگاه می فروشند.

در این سری مقالات همراه سایت یدک بین باشید تا با انواع تیپ سفارشات و تفاوت های آن ها و نحوه تشخیص خودروی فول از غیر آن آشنا شوید.

هیوندای توسان خودروی شاسی بلند کوچک پرطرفداری در کشورمان است که نسل جدید آن (Tucson TL) در بازه قیمت 220 میلیون تومان مانند نسل قبلی خود در میان خودرو های پر فروش بازار است.
اکنون به بررسی تیپ ها و سفارشات آن می پردازیم:

  • آپش های هیوندای توسان :

توسان چند مدل آپشن دارد ؟

توسان های موجود در ایران سفارش کشورهای حاشیه خلیج فارس می باشد. اما اگر کمی جست و جو کنید توسان هایی تحت عنوان سفارش اروپا خواهید دید که غالبا سفارش کشور چک می باشند. البته اگر واقعا سفارش اروپا باشند !
 

عموما در تمام خودروهایی که سفارش کشورهای حاشیه خلیج فارس persian gulf هستند، به سبب موقعیت جغرافیایی آن کشورها که بیشتر طول سال، هوای بسیار گرم و شرجی را تجربه می کنند از کندانسور کولر با پارت نامبر متفاوتی از خودرو های سفارش اروپا استفاده شده است، که قدرت خنک کنندگی , برودت آن بیشتر می باشد.

از آنجایی که هوای گرم و مرطوب، موجب سوختن رنگ و استهلاک بدنه هیوندای می شود خودرو های سفارش خاورمیانه با ضخامت بیشتر و با آستر متفاوت رنگ می شوند که مقاومت بیشتری از خود در برابر حرارت نشان دهند.

به سبب وجود قوانین سخت گیرانه آلایندگی در قطعات قاره اروپا خودرو های سفارش اروپا موظف به اجرای استناندارد آلایندگی euro4 می باشند که این قانون برای خودرو های سفارش خاورمیانه سختگیرانه نیست.
 

مانیتور بیزینس و مانیتور بزرگ hyundai  :

توسان tucson موجود با 2 مدل مانیتور عرضه شده اند.

مانیتور 6 اینچی به همراه سیستم پخش پایه هیوندای
 

کنترل خودرو در سراشیبی می باشد که با نام اشتباه شیب سنج بین فروشندگان خودرو رایج شده است.

 

از دیگر قطعات هیوندای کلید ها از سمت راست به ترتیب کلید باز و بستن صندوق عقب به صورت برقی، کلید خاموش کردن سیستم کنترل کشش و پایداری، رادار نقطه کور و تنظیم شدت نور چراغ های پس زمینه صفحه کیلومتر می باشند.

خودروهای کامل هیوندای باید شامل این آپشن نیز باشند. البته باید توجه کرد که گرمکن ها به صورت درجه دو نصب نشده باشند که در ادامه چگونگی تشخیص این مورد را توضیح خواهیم داد.

 

 

 

گرمکن عبارت است از گرمکن 2 صندلی در جلوهیوندای 2 گرمکن صندلی عقب و گرمکن فرمان

همچنین 2 سرد کن برای صندلی های جلو در نظر گرفته شده است.

توجه داشته باشید که کلید گرمکن های فابریک خودرو به صورت تصویر زیر توسط شرکت تولید کننده لوازم یدکی هیوندای طراحی و نصب شده اند و هرگونه کلید گرمکن با ظاهری مغایر با عکس های زیر، تقلبی بوده و به صورت افتر مارکت نصب شده است.

کلید گرمکن و سردکن صندلی های جلو و گرمکن فرمان

 

درایو مد دارای 3 حالت رانندگی اسپورت، اکو و نرمال می باشد که در حالت اول فرمان سفت تر شده، دنده ها در دور بالاتر تعویض شده و واکنش گیربکس نسبت به پدال گاز بیشتر می شود. در حالت اکو نیز کامپیوتر خودرو برنامه ی اقتصادی برای مصرف سوخت کمتر را انتخاب می کند و فرمان نیز روان تر می شود. این آپشن را بعضا به اشتباه فرمان 3 حالته معرفی میکنند و یا آن را در کنار فرمان 3 حالته، 2 آپشن جدا در نظر می گیرند که در واقع همچینین آپشنی بر روی توسان وجود ندارد.

 

فولترین نسخه های هیوندای توسان، مجهز به اتوپارک می باشد. همچنین سنسور جلو آپشن تعیین کننده در فول بودن است. باید دقت داشت مانع های تشخیص داده شده توسط سنسور جلو باید در مانیتور سوپر ویژن(مانیتور بین عقربه ی کیلومتر شمار و دورموتورسنج) نمایش داده شود. در غیر این صورت سنسور افترمارکت است. همانطور که بالاتر گفته شد، توسان های فول مجهز به رادار بین خطوط نیز هستند. همچنین اغلب مدل های فول با رینگ 19 اینچی وارد شده اند؛ البته مدل های فول با رینگ 18 نیز در بازار پیدا می شود.

آپشن هایی که تحت عنوان آپشن فابریک در مطلب فوق یاد شده است  قابلیت نصب بعد از خریداری خودرو توسط شرکت مادر یا حتی افراد متفرقه در بازار نیز برای آن وجود دارد.

تنها راه تشخیص آن که یک آپشن به صورت فابریک بر روی خودرو وجود داشته یا نه، وارد کردن وین کد خودرو در سایت شرکت سازنده ی آن و دیکود کردن اطلاعات می باشد.

در صورت استفاده صحیح و رعایت چند نکته مهم، میتوان از هزینه های سرسام آور پیشگیری کرد و عمر طولانی گیربکس را تا دو برابر تضمین نمود.

از تعویض حالت گیربکس (P, R, N, D) در زمان حرکت خودداری کنید. عمل مکانیکی تعویض حالتهای مختلف گیربکس اتوماتیک، با کمک تعدادی کلاچ و نوار قرارگرفته درون گیربکس صورت میگیرد. این کلاچ‌ها و نوارها دارای موادی هستند که با ایجاد اصطکاک، عمل تعویض حالت دنده را میسر میسازند. درصورتیکه همواره پیش از تعویض حالت دنده، کاملاً به حالت سکون درآمده و ترمز را فشار دهید؛ بدون تردید با این مکانیسم، اتومبیل شما بیشتر عمر خواهد کرد.

چطور از گیربکس اتوماتیک خودرو حفاظت کنیم تا عمر طولانی تری داشته باشد ؟

در حالت خلاص رانندگی نکنید. خلاص کردن گیربکس اتوماتیک روی سراشیبی باعث کاهش مصرف سوخت خودروی شما نخواهد شد.خودروهای دنده اتوماتیک پیشرفته تر بهاندازهای هوشمند هستند که در سرازیری سوخترسانی را به موتور کم کرده و موجب کاهش در مصرف سوخت میشوند.

هرگز به بهانه شتاب اولیه بیشتر، در زمان گاز دادن حالت درایو را انتخاب نکنید. نگه داشتن پدال گاز در وضعیت خلاص و سپس انتخاب D برای راه افتادن میتواند خسارت و آسیب جبران ناپذیری به گیربکس اتوماتیک خودروی شما وارد نماید.

قبل از توقف کامل خودرو، حالت P را درگیر نکنید. اکثر خودروهای گیربکس اتوماتیک جدید به شما اجازه انتخاب وضعیت پارک را در حال حرکت نمیدهند.

عدم توجه به سرویس های دوره ای گیربکس اتوماتیک هیوندای عملکرد قطعاتی مانند دنده های خورشیدی و تورک کانورتر در گیربکس اتوماتیک با وجود روغن ارتباطی مستقیم دارند . اجزا و متعلقات داخلی گیربکس اتوماتیک توسان در زمان استفاده به دمای بسیار بالایی می رسند و در صورت کافی نبودن روغن، عدم تعویض و ریختن روغن اشتباه؛ احتمال وارد شدن آسیب جدی به مکانیزم آن وجود دارد.

در حالت ایده آل بهتر است پس از هر 6000 کیلومتر کارکرد، میزان سطح روغن گیربکس اتوماتیک به وسیله گیج یا نشانه روغن تعبیه شده بررسی شود و توصیه میشود برای خودروهای عمومی مورد استفاده شهری روغن گیربکس اتوماتیک پس از هر دو سال یا 60 هزار کیلومتر تعویض شود.

 

  • سیر تکامل چراغ خودروهای هیوندای  در طول یک صد سال :

در بحث تکنولوژی روشنایی، ما از دوران تاریکی بیرون آمده‌ایم.

تغییرات اساسی صورت گرفته درباره‌ی ایمنی جاده‌ای و راحتی راننده کاملاً ایده آل است.

 

شاید این گفته‌ها کمی مبالغه‌آمیز به نظر آید اما برای آن‌هایی که هرگز تجربه رانندگی با قطعات هیوندای های قدیمی در شب را ندارند فهمیدن اینکه سیستم‌های نور خودروهای جدیدی مانند هیوندای توسان چقدر خوب است مشکل خواهد بود.

ما از دوران استفاده از آن چیزی که نور کمی داشت وچراغ خوانده میشد به چراغ‌های زنون و LED مؤثر و با راندمان بالا رسیده‌ایم . در آینده ما چراغ‌های بسیار روشن LED را روی خودروها خواهیم دید.

در واقع این تجهیزات می‌تواند به حفظ هوشیاری راننده کمک کند . میزان دید در شب هم‌اکنون بسیار موثر است.