صفحه کلاچ هیوندای سوناتا یکی از بهترین قطعات هیوندای در لیست اقلام وارداتیانواع مختلف کلاچ های هیوندای :

  • صفحه کلاچ هیوندای سوناتا
  • بلبرینگ کلاچ هیوندای اکسنت
  • دیسک کلاچ هیوندای وراکروز ix55
  • صفحه اورجینال هیوندای آزرا

در  قطعات هیوندای وسیله انتقال نیروی در صفجه کلاچ روغن است این کلاچ ها معمولا تشکیل شده است از دیسک چرخ توربین که وصل به میل لنگ است و آن را چرخ پمپ یا چرخ اولیه میگویند.
در فاصله کمی از آن چرخ توربین دیگری که وصل به شافت گیربکس است سوار شده است و آن را چرخ ثانویه گویند هر دو این چرخ ها در محفظه مخصوصی قرار گرفته و نسبت به خارج آن آب بندی هستند.
اصولا کار کلاچ های هیدرولیکی روغنی این است هرگاه دو پنکه روبروی هم در فاصله کمی از یکدیگر قرار دهیم و یکی از آنها به وسیله برق به دوران در آوردیم و پنکه دیگر به کمک جریان هوا پنکه اول ابتدا به آرامی و سپس به تندی به حرکت در می آید. همچنین در لیست اقلام وارداتی نیز به دلیل مصرفی بودن این قطعه  شوق زیادی در بین واردکنندگان برای واردات صفحه کلاچ هیوندای سوناتا وجود دارد .
و بالاخره تعداد دوران آن با پنکه اول تقریبا مساوی میشود. در اینجا نیز هنگام دوران موتور با ازدیاد دور آن روغن موجود بین دو چرخ پمپ به حرکت در می آید و به طرف خارج از مرکز فشرده میشود و نیروی خود را به بیلچه های چرخ توربین منتقل میکند و روغن مجددا به کمک چرخها تصحیح کننده به چرخ پمپ منتقل میشود . به این ترتیب در لوازم یدکی هیوندای سوناتا یک مسیر دایره ای شکل را طی میکند که با فرم بیلچه های چرخ پمپ و چرخ توربین تطبیق میکند.
مهمترین حسن کلاچ های هیدرولیکی عمل وصل کاملا نرم است . به علاوه در این نوع کلاچ ها هیچ گونه سایشی وجود ندارد . این نوع صفحه کلاچ هیوندای سوناتا گشتاور را به نرمی انتقال داده و کاملا بی صداست. عیب آن مانند کلاچ های وزنه ای در این است که در هنگام تعویض دنده در ضمن حرکت قادر به قطع و وصل ارتباط نیست و به همین جهت این کلاچ ها را نیز فقط برای حالت حرکت و توقف در اتوموبیل به کار میگیرند و برای تعویض دنده ضمن حرکت احتیاج به یک کلاچ معمولی خشک است در این کلاچ ها عمل کلاچ کردن به طور خودکار انجام میشود. معمولا کلاچ های هیدرولیک را در جعبه دنده های اتوماتیم به کار میبرند.
این دستگاه ها هنگام دور آرام و در مواقعی که موتور خاموش است ارتباط بین موتور و گیربکس را قطع میکند و با ازدیاد دور موتور گشتاور محرکی که دائما در حال افزایش است به کمک دستگاه مبدل گشتاور منتقل میشود.
دستگاه مبدل گشتاور ساختمانی کاملا شبیه کلاچ هیدرولیکی دارد بدین معنی که در اینجا نیز یک چرخ توربینی که آن را چرخ پمپ مینامند به کمک موتور به گردش در میآید و مایع روغن موجود در محفظه را به کمک بیلچه های خود به گردش در می آورد. ولی اقلام وارداتی از این برند که از کره جنوبی وارد شده اند کیفیت بالاتری نسبت به دیگری کشورها دارند و این نه به دلیل عدم توانایی کشورهای دیگر برای تولید این قطعه بلکه تنها به دلیل هماهنگی قطعات تولیدی توسط کره و مطابقت کامل جزییات این قطعات در هنگتم نصب بر روی خودروهای هیوندای است .

با برخورد ذرات مایع به چرخ توربینی دیگر مرسوم به چرخ توربین نیرو به آن منتقل میشود . در قطعات هیوندای سوناتا مبدل گشتاورها بین دو چرخ توربین ذکر شده چرخ چرخ پره ای دیگر سوار شده است که مستقیما با کمک یک هرز گرد یک طرفه مانند خودرو دوچرخه به پوسته دستگاه متصل است که آن را چرخ هادی میگویند وظیفه چرخ هادی این است که مسیر روغن در پره ها را تغییر دهد و روغن در آن مسیر تغییر میکند و با زاویه مطلوبی مجددا به چرخ پمپ برمیگردد.
پره هرز گرد یکطرفه چرخ هادی مانع دوران آن در جهت معکوس است و بدین ترتیب گشتاور حاصله تبدیل شده و ازدیاد حاصل میگردد. در نتیجه هر قدر از اختلاف توربین چرخ پمپ و چرخ توربین بیشتر باشد به همان نسبت مسیر روغن در بیلچه های چرخ هادی بیشتر تغییر میکند . و در نتیجه گشتاور حاصله بیشتر است این مقدار حداکثر به 2.5 برابر گشتاور محرک ( گشتاور موتور هیوندای ) میرسد. دور محور متحرک نیز متناسب با ازدیاد گشتاور کمتر از دور محرک است در لحظه کلاچ یعنی هنگامی که دور چرخ پمپ و چرخ توربین تقریبا مساوی باشد روغن در چرخ هادی تغییر مسیر پیدا نمیکند و گشتاور نیز افزایش نمیابد.

به عبارت دیگر در این جا مبدل فقط عمل کلاچ هیدرولیکی را انجام میدهد. در این حال چرخ هادی روی محور خود به طور آزاد یا هرز میگردد. باید توجه داشت به هیچ وجه نباید دستگاه مبدل گشتاور را با کلاچ هیدرولیکی اشتباه کرد. زیرا در کلاچ های هیدرولیکی در خودروی هیوندای سوناتا گشتاور به هیچ وجه تغییر نیافته و عینا گشتاور موتور را به گیر بکس منتقل میکند. درحالی که در دستگاه مبدل گشتاور  گشتاور موتور افزایش یافته و منتقل میشود.