عملکرد موتورهای گازسوز در مقایسه با موتورهای بنزینی و دیزلی


 
تهیه شده توسط وبسایت یدک بین تنها موتور جستجوی لوازم یدکی :

 

 

گاز یا بنزین یا گازوییل  ؟

 

در این مقاله قصد داریم به سوالی که در ذهن اکثر رانندگان کشورمان است پاسخ دهیم .

حتما این سوال به ذهن شما هم خطور کرده است که اگر موتورهای پایه گازسوز عملکرد مناسبی را دارند پس چرا خودروسازان بزرگی چون تویوتا در قطعات تویوتا لندکروز , قطعات تویوتا پرادو , قطعات تویوتا کمری , قطعات تویوتا کرولا و سایر مدل های خود از موتور های بنزینی و یا ترکیبی برقی بنزین یا همان خودرو های هیبریدی استفاده میکنند .

همانطور که در کشورمان شاهد هستیم علاوه بر ظاهر خودروهای تولید داخل مانند پژو 405 و پراید و ... که همگی در سطح پایینی از کیفیت از پلتفرم های قدیمی استفاده میکنند مشکل دیگری وجود دارد به نام مصرف سوخت !

امروزه اکثر خودروسازان جهان در تمامی قطعات خودروهای خود مانند قطعات مرسدس بنز , قطعات تویوتا , قطعات هیوندای , قطعات بی ام و , . . . اکثرا سخت پایه خودرو را بر مبنای موتور بنزینی میگذارند .

 

قبل از هر چیز باید بدانیم که بازده یک موتور تابعی از عملکرد اجزای مختلف موتور خودرو است که توسط ایجاد احتراق در سوخت با ایجاد نیروی محرکه موجب حرکت خودرو میشود .

پس لازم است نگاهی بیندازیم به ضریب تراکم و بازده در انواع مختلف سوخت :

سوخت گازوییل در موتور های دیزلی : صریب تراکم 14 به 1 . بازده 40% .

گاز CNG در موتور های پایه گازسوز : ضریب تراکم 12 به 1 . بازده 35% .

بنزین و گاز LPG  درموتور های پایه بنزین : ضریب تراکم 9 به 1 . بازده 30% .

 

معایب و مزایا :

در نوع موتورهای دیزلی اگرچه شاهد بالاترین بازده هستیم ولی با توجه نیاز به سرویس در مدت زمان کوتاه تر نسبت به موتورهای پایه بنزین و همچنین آلودگی بیشتر از موتورهای بنزینی در صورت عدم سرویس به موقع موتور های دیزلی بسیاری از کمپانی های بزرگ مانند تویوتا و مرسدس بنز و کیا و بی ام و  و ... موتور های بنزینی را بر موتورهای دیزل ترجیح میدهند . اگرچه در برخی از کشورها به دلیل نظارت درست بر سرویس و آلایندگی خودرو ها و همچنین فراهم آوردن زیرساخت ها موتور های دیزلی هم در خودروهای سواری  جای خود را باز کرده اند و قوانین این کشور ها باعث شده علارغم میل خودروسازان جهانی برای استفاده از موتور دیزل در خودروهای سواری , سوخت گازوییل نیز خود را به مرتبه ای نزدیک به بنزین و گاز برساند .

ولی در وسایل نقلیه سنگین نظیر کامیون ها شرکت های تولید کننده مانند مرسدس در قطعات آکسور , قطعات اتگو , قطعات آکتروس , ... و یا کمپانی مان و اسکانیا و ... همه به دلیل نیاز به قدرت و بازده بیشتر و همچنین عدم محدودیت هایی که در موتور خودروهای سواری وجود دارد مانند حجم سیلندر و... بی شک موتورهای دیزلی را ترجیح داده و میدهند .

 

اما در موتور های پایه گازسوز CNG که امروزه در بسیاری از کشورهای اروپایی به دلیل ارزان بودن گاز نسبت به بنزین رو به گسترش است استهلاک قطعات بسیار بالاست .

علاوه بر استهلاک بالای قطعات در موتورهای CNG نوع طراحی و کیفیت در موتور این خودرو ها هم در بازده حرف اول را میزند و این به این دلیل است که ساختار موتورهای CNG باید به شکل

پیشرفته ای برای بهره گیری از حداثر انرژی آزاد شده از احتراق گاز ساخته شده باشد .

 

بنابراین بالاترین بازده مربوط به خودروهای ساخته شده توسط کارخانه های خودروسازی پیشرفته با موتورهای پایه گازسوز اورجینال OEM خواهد بود

و جالب است بدانید پایین ترین سطح بازده در موتورهایی شکل میگیرد که بر پایه بنزین طراحی میشوند و توسط رانندگان به شکل گاز سوز با گاز LPG در می آیند .

 

و اما در مورد خودروهای دوگانه سوز داخلی به دلیل عدم دستیابی به تکنولوژی کشور های پیشرفته و استانداردهای اتحادیه اروپا حتما به یاد داشته باشید که سرسیلندر این خودرو های داخلی که با نام دوگانه سوز خوانده میشوند فقط برای بهره گیری از یک نوع از سوخت طراحی شده و ما چیزی به نام سرسیلندر دوگانه سوز نداریم .

علاوه بر این اگر تا به حال تجربه ای نسبت به خودروهای دوگانه سوز داخلی داشته باشید یا از صاحبان این خودروها جویا شوید متوجه میشوید اولین مشکل پیش آمده برای این خودرو ها سر سیلندر آن هاست . 

تهیه شده توسط وبسایت یدک بین تنها موتور جستجوی لوازم یدکی