فروش قطعات هیوندای و لوازم یدکی در بحران تحریم های امریکا و ترامپ 

از تبعات ناگوار بازگشت تحریم‌ها قطع ارتباطات خارجی در صنعت خودرو هیوندای کشور است.  طبق اعلام دولت ایالات متحده آمریکا، دور نخست تحریم‌ها علیه ایران در آینده شروع آغاز می‌شود و بر این اساس، خودروسازی کشور با محدودیت‌های بین‌المللی به‌خصوص در حوزه تامین قطعات مواجه خواهد شد . این در شرایطی است که به‌نظر می‌رسد وزارت صنعت، معدن و تجارت و زنجیره خودروسازی کشور برنامه‌ای بلندمدت و دربر گیرنده راهکارهایی اجرایی برای کم اثر کردن تحریم‌ها تدوین نکرده و تنها به ذخیره‌سازی قطعات روی آورده‌اند. این ذخیره‌سازی البته اقدامی منطقی به‌شمار می‌رود ، با این حال ظاهرا تنها تا پایان امسال کفاف تولید را می‌دهد و مشخص نیست در سال‌های آتی قرار است چگونه با تحریم‌های صنعت خودروی هیوندای مقابله کرد . ظاهرا وزارت صنعت و خودروسازان برنامه‌ای جامع و کامل و بلندمدت که بتواند دومین صنعت بزرگ کشور را در برابر تحریم‌های آمریکا مقاوم کند، روی میز ندارد. گفته می‌شود تحریم‌های جدید بسیار سختگیرانه‌تر از قبل بوده و هدف آمریکایی‌ها از آن، فلج کردن دومین صنعت بزرگ ایران به‌واسطه خروج شرکای خارجی، محدود کردن ارسال قطعات به ایران و کاهش شدید تولید و بیکاری کارگران است. سوناتا هیبریدی یکی از تازه واردهای بازار ایران است که اخیرا توجه زیادی را به خود جلب کرده است. این خودرو را قبلا مورد تست رانندگی قرار داده ایم و می توانید تجربه ی رانندگی آن را در قسمت تجربه ی رانندگی سایت مطالعه کنید. اما امروز می خواهیم کمی به جزییات فنی این خودرو بپردازیم.

اما موتور برقی مورد استفاه در این خودرو که محل نصب آن بین موتور درونسوز و گیربکس است می تواند ۵۱ اسب بخار قدرت را در دور موتور ۱۷۷۰ تا ۲ هزار دور بر دقیقه داردو گشتاور آن نیز از همان ابتدای دور موتور در حداکثر میزان خود قرار دارد که میزان آن ۲۰۴ نیوتون متر است. نیروی مورد نیاز این موتور از طریق یک باتری لیتیوم-یون پلیمری تامین می شود که میزان ولتاژ آن ۲۷۰ ولت است. با این باتری، این موتور برقی می تواند تا سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت خودرو را همراهی کند. سوناتا هیبریدی دارای دو عدد موتور است که یکی درون سوز بنزینی بوده و دیگری برقی است. موتور بنزینی این خودرو دارای ۱۹۹۹ سی سی حجم است و از نوع چهار سیلندر خطی تنفس طبیعی است. این موتور ۱۶ سوپاپ برای کاهش مصرف سوخت با سیکل آتکینسون کار می کند و توانایی تولید ۱۵۴ اسب بخار قدرت در ۶ هزار دور بر دقیقه و ۱۹۰ نیوتون متر گشتاور را در دور موتور ۵ هزار دور بر دقیقه را دارد. هیوندای و قطعات آن ضریب تراکم این موتور ۱۳.۵ به ۱ است و به صورت استاندارد به سیستم تزریق مستقیم سوخت مجهز شده است. اما موتور برقی مورد استفاه در این خودرو که محل نصب آن بین موتور درونسوز و گیربکس است می تواند ۵۱ اسب بخار قدرت را در دور موتور ۱۷۷۰ تا ۲ هزار دور بر دقیقه داردو گشتاور آن نیز از همان ابتدای دور موتور در حداکثر میزان خود قرار دارد که میزان آن ۲۰۴ نیوتون متر است. نیروی مورد نیاز این موتور از طریق یک باتری لیتیوم-یون پلیمری تامین می شود که میزان ولتاژ آن ۲۷۰ ولت است. با این باتری، این موتور برقی می تواند تا سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت خودرو را همراهی کند.

ذخیره‌سازی محدود قطعات هیوندای
با خروج آمریکا از برجام ، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور اعلام کرد که قصد دارد تحریم‌ها علیه ایران را دوباره فعال کند و در این حوزه قطعات هیوندای هم شامل اقلام تحریم خواهند بود و با توجه به اهمیت بالای خودروسازی در اشتغال و همچنین تولید ناخالص ملی و رشد اقتصادی، این صنعت بزرگ را در سر لیست تحریم‌ها قرار داد. از همین رو، تحریم‌های مربوط به خودروسازی، از فردا رسما آغاز می‌شود و در پی آن، چند اتفاق ناخوشایند و مخرب گریبان صنایع خودرو و قطعه کشور را خواهد گرفت.

و کابلی که به قطب منفی باطری متصل شده معمولا با رنگ سیاه مشخص شده است.به عددی که ولت‌متر نشان می‌دهد توجه کنید و به جدول زیر مراجعه کنید . به‎رغم اظهارنظر دبیر انجمن شرکت‌های خدمات پس از فروش خودرو، باید گفت نبود قوانین مناسب و امکان پیگیری حقوقی و کیفری، فضای مناسبی را برای افزایش فعالیت‌های متقلبانه با برندهای تقلبی و غیراصل فراهم کرده است.
به گفته دبیر انجمن شرکت‌های خدمات پس از فروش خودرو، درحال‎حاضر شایع‌ترین تقلب در عرصه خدمات خودرویی و بارزترین اقدام مکارانه، شبیه‌سازی آرم و علائم شرکت‌های امداد خودرویی معتبر است. این امر باعث می‌شود برخی امدادخودروهای متفرقه با بی‌توجهی به قوانین و مقررات حاکم، از شهرت تجاری شرکت‌های معتبر امدادخودرویی سوءاستفاده کنند و باعث به اشتباه افتادن و گمراهی مصرف‌کنندگان از خدمات این شرکت‌ها شوند.
در همین رابطه، یک کارشناس حوزه خدمات پس از فروش خودرو با اشاره به این‎که متقلبان آرم‌های تجاری تقریبا مشابه لوگوی اصلی طراحی می‌کنند و با همین آرم اقدام به فعالیت می‌کنند، گفت: «این افراد گاهی حتی همان رنگ‌ها و علامت‌ها را در طراحی آرم‌تجاری غیراصل خود به‌کار می‌برند.» به گفته وی، با وجود تاکیدی که بر پیگیری قانونی این موضوع می‌شود، ایرادات زیادی در این زمینه وجود دارد که شرکت‌های رسمی را در پیگیری‌ها با موانع و چالش‌هایی مواجه می‌کند.
در نبود نظارت مناسب بر فعالیت امدادرسان خودرویی غیررسمی، شرکت‌های زیادی با تهیه یک آپارتمان اجاره‌ای و گاهی با کمتر از پنج خودرو امدادرسان، موفق به دریافت مجوز می‌شوند، درحالی که حتی مشخص نیست این شرکت‌ها چگونه اهلیت‌سنجی شده و صلاحیت فعالیت‌شان چگونه تایید می‌شود. اما موضوع عجیب‎تر امکان تبلیغات گسترده‌ای است که برای چنین شرکت‌هایی فراهم می‌شود. به شکلی که در مواردی چندین بیلبورد تبلیغاتی در شهرهای بزرگ مانند تهران، به تبلیغ این شرکت‌ها اختصاص می‌یابد.

بر این اساس، آمریکا به شرکت‌های خارجی به‌ویژه برندهای خودروساز هشدار داده که در صورت عدم‌ترک ایران، آنها را با جرائم مادی و معنوی سختی مواجه خواهد کرد. در پی این هشدار، بیشتر خودروسازان خارجی معتبر که پس از توافق هسته‌ای و برجام در ایران حضور پیدا کرده یا قصد آمدن داشتند، عطای آن را به لقایش بخشیده یا خروج کرده یا از حضور در ایران منصرف شده‌اند. بر این اساس، تا به امروز شرکت‌هایی مانند پژو، سیتروئن، رنو، هیوندایی، کیا و مزدا خروج‌شان از ایران قطعی شده و فعلا تنها خودروسازان چینی ماندگار هستند.

ضربه اصلی را به تولید خودرو در ایران زده و سبب افت شدید تیراژ در آینده‌ای نه چندان دور می‌شود. به جز خودروسازان، شرکت‌های قطعه‌ساز نیز حلقه تحریم را بر گردن خود احساس خواهند کرد؛ به‌نحوی‌که به احتمال فراوان نمی‌توانند مواد اولیه موردنیاز خود را به راحتی تامین کنند.اثر مستقیم این ماجرا علاوه‌بر مختل کردن تولید واحدهای قطعه‌سازی، به تیراژ خودروسازان نیز خواهد رسید و این موضوع در کنار محدودیت تامین قطعات خارجی، عرصه را بر خودروسازان و البته قطعه‌سازان بسیار تنگ خواهد کرد.

ئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو با طرح این پرسش که خودروهای تولیدی کجا هستند، گفت: چرا باید ظرف ۲۰ روز قیمت پژو۲۰۶ تیپ ۲ با رشد ۳۵ درصدی از ۳۸ میلیون تومان به قیمت ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بازار برسد!
نماینده هیوندای در ایران  در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه از 17 فرودین ماه امسال تاکنون قیمت خودرو از کارخانه تا بازار شاهد اختلاف 75 درصدی است، اظهار داشت: به اعتقاد ما دلیل اصلی این موضوع عرضه کم خودرو به بازار است البته خودروسازان در دفاع از خود می‌گویند تولید امسال نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

در مورد دیگر عوارض تحریم‌های جدید اما می‌توان به کند شدن روند توسعه محصول، دور ماندن از دانش فنی و تکنولوژی روز دنیا و همچنین بروز چالش‌های جدی در حوزه کیفیت خودروهای تولیدی اشاره کرد.

در مجموع، با توجه به اتفاقات منفی و مخربی که بر اثر اعمال تحریم‌های آمریکا رخ خواهد داد، می‌طلبد تا بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان و حتی قطعه‌سازان، برنامه‌ای بلندمدت را برای مقابله حداکثری با این ماجرا تدوین کنند. با این حال، طبق آنچه تا به امروز رسانه‌ای شده، برنامه‌ریزی‌ها محدود به ذخیره‌سازی قطعات آن هم تا پایان امسال بوده و مشخص نیست آیا برای سال‌های بعد نیز فکری شده است یا نه.

اگر نگاهی به روند تولید خودرو در کشور طی دو ماه گذشته بیندازیم، متوجه می‌شویم اثرات تحریم به‌تدریج خود را نشان داده است، چه آنکه در حال حاضر هزاران دستگاه محصول ناقص به‌دلیل کمبود قطعه در پارکینگ خودروسازان خاک می‌خورد. طبعا با آغاز رسمی تحریم‌ها از فردا، شرایط تامین قطعه برای خودروسازان و خرید مواد اولیه برای قطعه‌سازان بسیار سخت می‌شود و این موضوع به کاهش تیراژ و البته تولید بیشتر محصولات ناقص خواهد انجامید.

حتی اگر ادعای مسوولان درباره ذخیره‌سازی قطعات را بپذیریم، این اقدام تنها تا پایان امسال می‌تواند جلوی افت شدید تولید را بگیرد و از سال آینده و با اتمام ذخایر قطعه‌ای، قطعا شاهد کاهش قابل توجه و بحران ساز تولید خودرو در کشور خواهیم بود. در این شرایط، کارشناسان معتقدند جدا از تحریم‌های خارجی جدا از خروج خودروسازان خارجی، مشکل دیگری که تحریم‌ها برای صنعت خودروی ایران پدید خواهد آورد، محدود شدن روند تامین قطعات خارجی است. با اعلام آمریکایی‌ها، از فردا هر گونه تجارت با خودروسازی ایران ممنوع و شرکت‌هایی که این ممنوعیت را رعایت نکنند، با جریمه و تحریم از سوی این کشور مواجه خواهند شد. با این حساب، خودروسازان کشور عملا نمی‌توانند به قطعات اصلی دسترسی داشته باشند و تامین قطعه از منابع فرعی نیز با مشکلات و موانع بزرگی مواجه خواهد شد. این مشکلات محدودیت‌های داخلی نیز به نوبه خود اجازه ندادند روند ذخیره‌سازی قطعات به خوبی پیش برود و این موضوع خود را در آینده بیشتر نشان خواهد داد.

در این مورد، حسن کریمی‌سنجری، کارشناس خودروی کشور گفت: با توجه به بازه زمانی سه ماهه از اعلام خروج آمریکا از برجام تا آغاز رسمی تحریم‌ها، عملا فرصت چندانی برای انجام اقدامات پیشگیرانه نبود، با این حال از همین فرصت محدود نیز آن طور که باید، استفاده نشد. وی با بیان اینکه محدودیت‌های داخلی به‌خصوص در حوزه تخصیص ارز، مشکلات زیادی را برای خودروسازان و قطعه‌سازان ایجاد کرد، افزود: در بخش ذخیره‌سازی قطعات به‌دلیل محدودیت‌هایی که بر سر راه تخصیص ارز به‌وجود آمد، خوب عمل نشد.

سوناتا هیبریدی یکی از تازه واردهای بازار ایران است که اخیرا توجه زیادی را به خود جلب کرده است. این خودرو را قبلا مورد تست رانندگی قرار داده ایم و می توانید تجربه ی رانندگی آن را در قسمت تجربه ی رانندگی سایت مطالعه کنید. اما امروز می خواهیم کمی به جزییات فنی این خودرو بپردازیم.

مجموع قدرت تولیدی سیستم هیبریدی این خودرو نیز ۱۹۳ اسب بخار در ۶ هزار دور بر دقیقه است که از طریق یک گیربکس ۶ دنده ی اتوماتیک به چرخ های جلو انتقال پیدا می کند.اما در ادامه برای درک بهتر نحوه ی عملکرد سیستم هیبریدی این خودرو فیلمی را برای شما آماده کرده ایم که اطلاعات دقیقی را از مدل کار سیستم هیبریدی هیوندای در اختیارتان قرار می دهد.

 

بسیاری از قطعات در صف تخصیص ارز ماندند و حالا با آغاز تحریم‌ها، امکان انتقال پول برای تحویل گرفتن آنها سخت شده است؛ از طرفی، به بخش دیگری از قطعات نیز اصلا ارزی داده نشد و در نهایت، نتوانستیم آن طور که باید، از فرصت سه ماهه تا آغاز تحریم استفاده لازم را برده و قطعات بیشتری را ذخیره کنیم.

این کارشناس در ادامه با اشاره به تجربه خودروسازان از تحریم‌های قبلی گفت: آغاز تحریم‌ها به این معنا نیست که خودروسازی ایران طی امسال فرو می‌ریزد و تولید متوقف می‌شود؛ زیرا تحریم‌های قبلی تجربه‌هایی را در اختیار شرکت‌های خودروساز برای دور زدن و تامین قطعات به هر شکل ممکن، قرار داده است. وی افزود: با این حال، تحریم سبب بالا رفتن هزینه‌های تامین و تولید می‌شود.

، در این شرایط بهتر است با همفکری نهادهای مختلف پولی و بانکی و خودرویی کشور برنامه‌ای بلند مدت برای مقابله با تحریم‌ها لحاظ کرد و در این بین، از سیستم بانکی انتظار می‌رود پتانسیل‌های خود را در این ماجرا به کار گیرد.

این کارشناس در نهایت تاکید کرد: در شرایط فعلی، بهتر است سطح همکاری با خودروسازان باقی مانده در کشور حتی چینی‌ها را ارتقا بدهیم، هرچند هنوز هم می‌توان روی برخی شرکت‌های خودروساز اروپایی به‌خصوص رنو فرانسه حساب باز کرد و آنها را با دادن امتیازهایی ویژه، در ایران نگه داشت.

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: ریشه تخلفاتی همچون ثبت‌سفارش و واردات غیرقانونی خودرو به سیاست‌گذاری‌های غلط در این حوزه بازمی‌گردد. شهرام آزادی اظهار کرد: شرکت‌های واردکننده خودرویی که مرتکب تخلف در ثبت‌سفارش و واردات خودرو شده‌اند باید نسبت به کار خود پاسخگو باشند. وی با بیان اینکه با این حال باید به ریشه‌های این موضوع نیز پرداخت، خاطرنشان کرد: وقتی به یکباره واردات خودرو را متوقف می‌کنیم زمینه برای تخلفاتی همچون ثبت‌سفارش و واردات غیرقانونی خودرو فراهم می‌شود. این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: اگر سال گذشته وزارت صنعت به هر دلیلی می‌خواست واردات خودرو را محدود کند، راهش توقف یکباره و چند ماهه واردات نبود؛ بلکه باید به جای ممنوعیت، محدودیت‌هایی در این حوزه وضع می‌شد. وی افزود: اما وقتی به یکباره و بدون هیچ هشداری واردات را متوقف می‌کنیم راه برای تخلفاتی همچون اعمال نفوذ و ثبت‌سفارش و واردات غیرقانونی خودرو باز می‌شود. آزادی با بیان اینکه البته این سخنان به معنای نادیده گرفتن نقش شرکت‌های متخلف در این حوزه نیست، تصریح کرد: ثبت‌سفارش و واردات غیرقانونی خودرو موضوع قابل اغماض و چشم‌پوشی نیست و باید با عاملان آن به شدت برخورد شود .
تمامی خودروها در سراسر دنیا به مواردی از جمله فیلتر هوا، سوخت، روغن موتور و موارد دیگری همچون لنت ترمزها نیاز دارند که در زمان مشخصی باید تعویض شوند و مدل و نسخه مشخصی از آنها روی خودرو تعویض شوند. به طور مثال یک خودروی سدان شهری همچون رنو تندر 90 که در شهری مانند تهران تردد می کند به یک روغن موتور مشخصی نیاز دارد و دقیقاً همین خودرو در شهرهای گرم و جنوبی کشور به روغن موتور دیگری نیاز خواهد داشت. بسیاری از مردم برای تعویض روغن موتور خود به گاراژهای مختلفی مراجعه می کنند و در هر مکانی با روغن موتورهای متنوعی مواجه می شوند که اگر اطلاعات اولیه در مورد آنها نداشته باشید ممکن است روغن موتور نامناسبی در خودرو استفاده شود. خواندن روی یک روغن موتور کار بسیار ساده ای است و تنها باید بدانید که اعداد روی هر روغن موتور چطور خوانده می شود و به سرعت متوجه می شوید که با توجه به اطلاعات درج شده داخل دفترچه راهنما، کدام مورد بهترین گزینه برای خودروی شما است. در این قسمت از خودروبانک که بسیار فنی و تخصصی تهیه شده، قصد داریم یاد بگیریم که چطور می توان روی یک روغن موتور را بخوانیم و در عدد و حرف چه معنایی دارد و بتوانیم به راحتی متوجه شویم که کدامیک برای خودروی ما مناسب تر است. برای بررسی وضعیت شارژ باطری کابل مثبت یا قرمز رنگ ولت‌متر را به قطب مثبت باطری متصل کنید. قطب مثبت باطری با علامت + و کابلی که به قطب مثبت باطری متصل شده معمولا با رنگ قرمز مشخص شده است.
کابل منفی یا سیاه‌رنگ ولت‌متر را به قطب منفی باطری متصل کنید. قطب منفی باطری با علامت در نبود نظارت مناسب بر فعالیت امدادرسان خودرویی غیررسمی، شرکت‌های زیادی با تهیه یک آپارتمان اجاره‌ای و گاهی با کمتر از پنج خودرو امدادرسان، موفق به دریافت مجوز می‌شوند، درحالی که حتی مشخص نیست این شرکت‌ها چگونه اهلیت‌سنجی شده و صلاحیت فعالیت‌شان چگونه تایید می‌شود. اما موضوع عجیب‎تر امکان تبلیغات گسترده‌ای است که برای چنین شرکت‌هایی فراهم می‌شود. به گزارش اخبار خودرو، شبیه‌سازی آرم و علائم شرکت‌های امدادخودرویی معتبر توسط امدادهای متفرقه، موضوعی است که دبیر انجمن صنفی شرکت‌های خدمات پس‌از فروش خودرو، از آن خبر داد. عباسعلی غیاثی با توضیح این مطلب که سوءاستفاده از آرم و علائم یک برند معتبر امداد خودرو، مانور متقلبانه و فریب عمومی قلمداد می‌شود، تاکید کرد: این اقدام از سوی شرکت‌های امداد خودرو و یا توسط اشخاصی که فریب خورده‌اند و در نتیجه آن متضرر شده‌اند، قابل پیگیری کیفری است .
دبیر انجمن صنفی شرکت‌های خدمات پس از فروش خودرو در این خصوص معتقد است: «آرم و علائم شرکت‌های معتبر امداد خودرویی تحت عنوان «علامت خدماتی» نشان قابل رویتی است که می‎تواند خدمات واقعی را از خدمات غیرواقعی متمایز کند. ضمن این‎که ارتکاب بر امر شبیه‌سازی علائم، از عناصر تشکیل‎دهنده جرم جعل است که برای فریب عمومی به وسیله علامت تقلیدی از طریق مانور متقلبانه انجام می‎شود.»
یکی از فعالان حوزه رسمی خدمات پس از فروش نقل دیگری از تجربه خود در این خصوص ارائه می‌دهد: «ما بارها در این زمینه طرح شکایت کرده‌ایم. اما مشکل این است که در مواردی بعضی از امدادگران که در سیستم رسمی فعال بوده‌اند، پس از قطع همکاری، با همان خودرویی که علامت و اسم شرکت روی آن حک شده بود، فعالیت خود را به شکل فردی و مستقل ادامه می‌دهند.»
سمیع‌زاده با توضیح این‎که وقتی از این افراد شکایت می‌کنیم، اتفاق قابل‌توجهی نمی‌افتد، گفت: به ما می‌گویند باید مدل دورنویسی‌ها، نوشته‌ها، سایز قلم، رنگ، شماره تماس و... را در اداره ثبت مالکیت‌های معنوی ثبت کنیم. در آن صورت اگر آرم یا دورنویسی مشابهی توسط افراد سودجو مورد استفاده قرار گرفت، قابل پیگیری خواهد بود. البته در این شرایط هم باز با توجه به تغییرات جزئی که در طراحی آرم اعمال شده، رای به نفع شرکت سودجو صادر می‌شود و در بیشتر موارد این شرکت‌ها تبرئه می‌شوند .
عباسعلی غیاثی با تاکید بر این‎که به‌طور قطع اقدام برخی از امدادخودروهای متفرقه نقض حق محسوب می‎شود، گفت: «این تخلفات قابل پیگیری است، زیرا این امر موجب گمراهی مصرف‌کننده می‎شود و برای عموم مردم این ذهنیت را به وجود می‌آورد که خدمات مربوط به یک شرکت خاص است و یا ارتباطی با آن شرکت دارد. بنابراین سوءاستفاده از آرم و علائم یک برند معتبر امدادخودرو، مانور متقلبانه و فریب عمومی قلمداد می‌شود.»
در تایید این اظهارات، به گفته سمیعی، موارد زیادی از طرح شکایت علیه شرکت‌های امدادرسان غیررسمی نیز مطرح شده هیوندای است که البته به نتیجه مطلوب رسیده و اجازه ادامه فعالیت از این شرکت‌ها سلب شده است.
آیا باطری خودروی شما قدرت کافی برای استارت‌زدن در هوای سرد را دارد؟ تنها راه برای پی‌بردن به این موضوع که آیا باطری شما کاملا شارژ است یا نه، سنجش وضعیت شارژ باطری توسط دستگاه سنجش ولتاژ یا ولت‌متر است. می‌توانید از یک ولت‌متر آنالوگ یا دیجیتال استفاده کنید اما خواندن ولتاژ در نمونه‌های دیجیتال راحت‌تر است و عدد دقیق‌تری را به شما نشان می‌دهد. برای اینکه باطری‌های اسید سربی بهترین عملکرد و بیشترین عمر را داشته باشند باید همیشه 75 درصد یا بالاتر شارژ داشته باشند. اگر شارژ این نوع باطری خالی شود و طی چند روز دوباره تا 75 درصد یا بیشتر شارژ نشود ممکن است آسیب دائمی ببیند. سولفاته‌شدن از شارژشدن کاملدرعین‌حال هوای سرد توانایی باطری در ارائه شدت جریان مناسب را کاهش می‌دهد. در دمای منفی 17 درجه سانتی‌گراد اکثر باطری‌ها می‌توانند فقط حدود 65 درصد از لوام یدکی هیوندای شدت جریان عادی برای استارت‌زدن را تامین کنند. ابتدا ظرفیت شدت جریان استارت سرد در محل قطب‌های باطری آزمایش می‌شود سپس دوباره همین آزمایش در یکی از نقاط اتصال بدنه منفی روی موتور یا مکان‌های دیگر تکرار می‌شود. اگر در رقم ظرفیت شدت جریان استارت سرد بین این دو آزمایش بیش از 25 درصد اختلاف وجود داشته باشد نشان‌دهنده وجود یک اتصال بدنه معیوب است.برای بررسی افت ولتاژ در کل اتصالات مدار می توانید از یک ولت متر دیجیتال هم استفاده کنید. حالت ایده آل این است که در یک اتصال سالم کمتر از 0.1 ولت افت ولتاژ داشته باشید. افت بیش از 0.4 ولت نشانه مقاومت بالا یا کثیف بودن و شل بودن نقاط اتصال است.هنگام نصب باتری نو قطب های مثبت و منفی را تمیز کرده و کابل های باتری را بررسی کنید. همچنین اتصال بدنه کابل منفی باتری و سلامت تمام تسمه های اتصال زمین موتور را بررسی کنید. شل بودن یا خوردگی در اتصالات باعث ایجاد مشکل در استارت زدن خودرو یا شارژ باتری خواهد شد. در دمای منفی 28 درجه سانتی‌گراد جریان برق باطری به نصف کاهش می‌یابد!  خانه‌ها یا صفحات سلولی درون باطری جلوگیری می‌کند.اگر ولتاژ باطری خودروی شما کمتر از 12.45 ولت است به این معناست که شارژ آن کم است و باید شارژ شود. می‌توان با اتصال یک شارژر باطری قابل‌حمل به باطری خودرو یا رانندگی با خودرو به مدت 15 تا 20 دقیقه با سرعت 65 کیلومتر در ساعت یا بالاتر آن را شارژ کرد این مشکل به مرور زمان باعث کاهش عمر و عملکرد باطری می‌شود. شدت جریان موردنیاز برای چرخاندن یک موتور سرد هنگام استارت ممکن است تا 3 برابر یا بیشتر افزایش یابد. هر چقدر روغن داخل موتور سفت‌تر باشد چرخاندن موتور توسط موتور استارت دشوارتر خواهد بود. اگر شارژ باطری شما خالی شده و مایع اسیدی درون آن منجمد شده است سعی نکنید آن را شارژ کنید زیرا ممکن است منجر به ترکیدن باطری شود! قبل از شارژ یا آزمایش باطری آن را از خودرو خارج و به فضای گرمی منتقل کنید تا یخ آن باز شود. چرا به یک باطری سالم نیاز دارید تا در هوای سرد بتوانید با اطمینان استارت بزنید؟سلامت باطری برای استارت مطمئن به خصوص در هوای سرد ضروری است زیرا در هوای سرد فشار وارد بر باطری هنگام استارت افزایش می‌یابد. علت آن این است که روغن موتور در دماهای پایین سفت‌تر و غلیظ‌تر می‌شود بنابراین هنگام استارت‌زدن برای چرخاندن یک موتور سرد به آمپر یا شدت جریان بیشتری نیاز است. در دمای منفی 17 درجه سانتی‌گراد شدت جریان موردنیاز برای روشن‌کردن یک موتور سرد ممکن است تا 2 برابر افزایش یابد. در دمای منفی 26 درجه سانتی‌گراد بسته به میزان گران‌روی روغن موجود در محفظه میل‌لنگ سالم شارژ می‌شود و شارژ را نگه می‌دارد و می‌‌تواند شدت جریانی نزدیک به آمپری که روی آن نوشته شده است تولید کند. باطری خراب شارژ نمی‌شود و شارژ را نگه نمی‌دارد و نمی‌تواند شدت جریان کافی برای استارت موتور را تامین کند. باطری سالم قابلیت شارژ مجدد و سرویس‌دهی دوباره را دارد اما باطری خراب باید تعویض شود.
اکثر باطری‌های خودرو تنها 4 تا 5 سال عمر می‌کنند بنابراین اگر عمر باطری خودروی شما 4 سال یا بیشتر است و شارژ را نگه نمی‌دارد و مدام شارژ آن خالی می‌شود یا به نظر می‌رسد هنگام استارت موتور را با سرعت عادی نمی‌چرخاند احتمالا به یک باطری نو نیاز دارید.باطری ضعیف یا کاملا خالی لزوما به این معنا نیست که باطری شما حتما خراب شده است یا باید تعویض شود. شارژ یک باطری سالم نیز به دلایلی مانند موارد زیر ممکن است خالی شود:
شخصی چراغ‌های خودرو را روشن گذاشته باشد، به اندازه کافی از خودروی خود استفاده نکرده‌اید تا شارژ کامل باطری حفظ شود، خودروی شما مدت طولانی خوابیده و استارت نخورده است، وجود مشکل در سیستم شارژ یا دینام خودرو یا یک مشکل برقی که هنگام خاموش‌بودن خودرو شارژ باطری را تخلیه می‌کند. در بخش اول این مقاله درباره نحوه سنجش ولتاژ و شارژ باتری و تشخیص سالم یا خراب بودن آن صحبت کردیم. اکنون به بحث آزمایش باطری و اصطلاحات رایج مربوط به آن می پردازیم. تنها راه پی‌بردن به سلامت یا عدم سلامت باطری آزمایش آن است. بسیاری از فروشگاه‌های لوازم یدکی به صورت رایگان آزمایش باطری خودرو را انجام می‌دهند. اگر خودروی شما قابل‌راندن است یا می‌توانید به کمک باطری خودروی دیگری آن را روشن کنید به یک فروشگاه لوازم یدکی در نزدیکی خود که آزمایش رایگان باطری را انجام می‌دهد مراجعه کنید و از آنها بخواهید باطری و سیستم شارژ خودروی شما را آزمایش کنند. اگر نمی‌توانید خودروی خود را روشن کنید باطری را از خودرو خارج کنید و با کمک خودروی یکی از دوستانتان باطری خود را به فروشگاه موردنظر برای آزمایش ببرید. بسیاری از تعمیرگاه‌ها نیز باطری و سیستم شارژ خودرو را برای شما آزمایش می‌کنند اما معمولا برای این کار مبلغی از شما دریافت می‌کنند. بعضی از آنها رایگان این کار را انجام می‌دهند یا هزینه تشخیص عیب باطری را به عنوان بخشی از هزینه تعمیر درنظر می‌گیرند . داخل باطری‌های معمولی با خانه‌های تَر با ترکیبی از آب و اسید سولفوریک پر می‌شود. دست‌کش دست کنید و با احتیاط با باطری کار کنید تا از ریختن مایع اسیدی روی پوست یا لباس شما جلوگیری شود. اسید باطری می‌تواند باعث سوختگی شدید شود. اگر اسید باطری روی پوست شما ریخت با آب فراوان آن را شستشو دهید و با استفاده از جوش شیرین اسید را خنثی کنید. اصولا دو روش برای آزمایش باطری وجود دارد. روش سنتی استفاده از دستگاهی است که باطری را تحت فشار قرار می‌دهد تا وضعیت آن را بسنجد. برای اینکه در این آزمایش نتایج دقیقی به دست آید، باطری قبل از آزمایش باید شارژ شود. این دستگاه مقدار فشار سنجیده‌شده‌ای به باطری وارد می‌کند که معمولا معادل نصف ظرفیت شدت جریان باطری برای استارت سرد یا سه برابر درجه‌بندی آمپر-ساعت باطری است. هنگامی‌که فشار به باطری وارد می‌شود دستگاه ولتاژ باطری را نشان می‌دهد. اگر درحین آزمایش ولتاژ باطری به کمتر از 9.6 ولت برسد معیوب است و باید تعویض شود. اگر ولتاژ باطری حدود لوازم هیوندای باقی بماند باطری سالم است و می‌توان دوباره از آن استفاده کرد.روش دیگر و سریع‌تر برای آزمایش باطری استفاده از دستگاه سنجش رسانایی یا هدایت الکتریکی باطری است. این دستگاه یک فرکانس متناوب از باطری عبور می‌دهد تا وضعیت خانه‌های داخل باطری مشخص شود. وقتی عمر باطری افزایش می‌یابد رسانایی خانه‌های داخلی آن کاهش می‌یابد. اتصال کوتاه، مدار باز یا ایرادهای دیگر خانه‌های باطری نیز رسانایی آن را کاهش می‌دهند بنابراین سنجش رسانایی دقیقا وضعیت باطری را مشخص می‌کند. بهترین ویژگی این نوع آزمایش این است که باطری قبل از آزمایش نیازی به شارژ مجدد ندارد. اکثر دستگاه‌های سنجش رسانایی عدد دقیقی نشان می‌دهند حتی اگر باطری تقریبا خالی از شارژ باشد. سوناتا هیبرید دارای دو عدد موتور است که یکی درون سوز بنزینی بوده و دیگری برقی است. موتور بنزینی این خودروی هیوندای که مشخصات لوازم یدکی هیوندای دارای ۱۹۹۹ سی سی حجم است و از نوع چهار سیلندر خطی تنفس طبیعی است. این موتور ۱۶ سوپاپ برای کاهش مصرف سوخت با سیکل فروش قطعات هیوندای کار می کند و توانایی تولید ۱۵۴ اسب بخار قدرت در ۶ هزار دور بر دقیقه و ۱۹۰ نیوتون متر گشتاور را در دور موتور ۵ هزار دور بر دقیقه را دارد. ضریب تراکم این موتور ۱۳.۵ به ۱ است و به صورت استاندارد به سیستم تزریق مستقیم سوخت مجهز شده است. اصطلاحات رایج مربوط به رده بندی باتری شدت جریانی که یک باتری می تواند برای استارت زدن خودرو در هوای سرد ارائه دهد این عدد رایج ترین رده بندی برای ظرفیت باتری است. این عدد نشان دهنده شدت جریانی است که یک باتری می تواند در دمای 17 درجه سانتی گراد برایخودروهای هیوندای به مدت 30 ثانیه ارائه دهد در حالی که ولتاژ 7.2 ولت را در قطب های خود حفظ کند. اکثر خودروها برای استارت زدن مطمئن در هوای سرد به 400 تا 600 آمپر شدت جریان CCA نیاز دارند. شدت جریان استارت این رده بندی در واقع همان مفهوم است با این تفاوت که در دمای 0 درجه سانتی گراد سنجیده می شود. رده بندی قطعات هیوندای را می توان با تقسیم بر عدد 1.28 به رده بندی کیفیت تبدیل کرد. این اصطلاح به معنای توان پایدار باتری هیوندای  است. منظور از این اصطلاح تعداد دقایقی است که یک باتری می تواند شدت جریان 25 آمپر را ارائه دهد و در عین حال ولتاژ 10.5 ولت را حفظ کند. هر چقدر ظرفیت ذخیره یک باتری بیشتر باشد در صورتی که دینام از کار بیفتد باتری بیشتر دوام می آورد. بعضی دستگاه‌های الکترونیکی سنجش باطری نیز می‌توانند ظرفیت شدت جریان استارت سرد باطری را بسنجند که با استفاده از آنها می‌توان عمر باقیمانده باطری را تخمین زد. بعضی از دستگاه‌ها می‌توانند شدت جریانی که موتور استارت هنگام استارت‌زدن از باطری می‌گیرد را نیز بسنجند و خروجی دستگاه شارژ را تحت‌فشار هنگام کارکرد موتور آزمایش کنند. بعضی از دستگاه‌ها حتی ولت‌متر درونی برای بررسی اتصالات نیز دارند. اتصالات بدنه هیوندای معیوب در حال حاضر این رده بندی زیاد کاربرد ندارد. این رده بندی، تخلیه شدت جریان پایین به مدت 20 ساعت را در حالتی می سنجد که حداقل ولتاژ 10.5 ولت در دمای 21 درجه سانتی گراد حفظ شود. به عنوان مثال تخلیه شدت جریان 3 آمپر به مدت 20 ساعت معادل 60 آمپر ساعت است. اگر یک دستگاه الکترونیکی سنجش باطری بتواند ظرفیت شدت جریان استارت سرد باطری را محاسبه کند می‌توان از آن برای شناسایی اتصالات منفی بدنه معیوب نیز استفاده کرد.