فروش لوازم یدکی تویوتا به همراه شرح و توضیح و قیمت قطعات تویوتا کمری لوازم تویوتا هایلوکس یدکی تویوتا لندکروز بخش لاستیک و شاسی و لنت ترمز و فنر و کلاچ TOYOTA 

مزیت تایر تویوتا :
مزیت تایر در مدل توبوتا کمری با مواردی همچون طرح آج زیبایی و دقت قالب گیری و مواد به کار رفته در ساختمان آن معین میشود.
طراحی آج تایر :
آج تایر در جاده خشک تاثیر چندانی ندارد. نمونه بسیار روشن آن صاف بودن تایر ها در خودروهای مسابقه است که برای چسبندگی بهتر تایر با سطح جاده آن را صاف طراحی میکنند.
نقش آج تایر وقتی ظاهر میشودکه تایر در جاده شنی یخ زده برفی یا مرطوب و خیس حرکت کند. برای چرخ های جلو که فرمان ب روی آن قراردارد اما وقتی چرخ کشنده همان چرخ فرمان پذیر هم باشد هم باشد( محرک جلو ) نوع استفاده از آن متفاوت میشود. آج راه راه برای خودروهای تویوتا کمری از سال 1940میلادی به کار گرفته شده و کارآیی نسبتا خوبی داشته است.
اگر به  راه راه های آج توجه کنید ملاحظه خواهید کرد که آج ها با خطوط عرضی قطع شده اند. و برجستگی وسط بدون بریدگی است. این برش ها برای دفع آب باران یا یخ از وسط تایر به اطراف و پیوستگی در خط میانی برای شکستن و بریدن مقدار آب به دو قسمت و پخش کردن آن به وسیله آج های کناری است . البته این نوع آج برای حرکت در روی برف و گل چندان مناسب نیست و حتی در هنگام نو بودن نیز در روی برف گل میلغزد زیرا گل و برف بین شیارها آج ها را پر کرده لاستیک را به شکل لاستیک بدون آج درمیاورد به همین دلیل برای حرکت بر روی برف و گل ساخته شده است.
در این طرح آج ها به صورت جدا از هم هستند و لبه های آن تیز بوده باعث شکستن لایه های برف و گل و پراکندگی آن از زیر تایر میشود. این تایر را نباید در جاده های خشک و معمولی به کار برد زیرا به سهولت فرسایش پیدا میکنند.
لاستیک نشان داده شده از نوع چها فصل است. این نوع لاستیک از سال 1978 میلادی در خودروهای سواری به کارگرفته شد. خصوصیات آن ذدر حد دو نوع لاستیک یاد شده است. آج های بازکناری آن از پر شدن شیارها جلوگیری میکند.این لاستیک با علامت ام اس نشان داده میشوند. از سال 1987 میلادی به بعد اکثر سازندگان تایر طرح چها فصل را به اصلاح آن اقدام کرد و در هزینه نگهداری صرفه جویی نمود.
برای نمونه چندین عیب متداول در لاستیک ها را میتوان به سطوح خارجی و آج های لاستیک را باید از نظر بریدگی و پارگی بازدید نمود و پوسته پوسته شدن سطوح داخلی و خارجی تایرها را بررسی کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • بالانس چرخ ها و تاثیر آن بر دیگر قطعات تعلیق و کمک فنرهای تویوتا لندکروز :

هرگاه چرخی کاملا بالانس و متعادل باشد محور چرخ در مرکز ثقل آن قرار دارد و حرکت یک نواخت و موزنی از گردش چرخ حاصل میشود . چنانچه چرخی از چرخ های لندکروز بالانس نباشد نقطه ثقل در خارج از محور چرخ قرار دارد و در نتیجه نسبت به محور نیروهای نا متعادلی تولید میشود که چرخ را به شدت میلرزاند و حرکت خودرو را نا آرام میکند.
مقدار نیروی جانب به مرکز ناشی از بالانس نبودن یا دوبرابر شدن دور چرخ چهار برابر میشود  بنابراین تاثیر بالانس نبودن چرخ در دورهای زیاد  بیشتر محسوس است.

بالانس استاتیکی :
هنگام تولید تایر به علت به علت عدم پخش یکنواخت مواد توده های سنگین در یک طرف جمع شده ناهماهنگی در بالانس چرخ ایجاد میشود. اگر چنین چرخی در روی یک محور کم اصطکاک قرار گیرد و به طور آزاد رها گردد نقطه ای سنگین به طرف پایین کشیده میشود. این حالت را عدم تعادل استاتیکی گویند.
مقدار جرمی که این عیب را ایجاد میکند زیاد نیست. اما با چرخش چرخ نیروی گریز از مرکز زیادی تولید میکند. زیرا نقاط سنگین خودروی تویوتا لندکروز به دور مرکزیت دیگری غیر از محور چرخ میچرخد. نقطه سنگین مربوط به بالانس استاتیکی چرخ را از زمین بلند کرده و دوباره به زمین میکوبد.
برای اصلاح عدم بالانس استاتیکی چرخ وزنه ای معادل با جرم ذکر شده به قسمت سبک (در نقطه مقابل قسمت سنگین) در رینگ چرخ اضافه میکنند. بنابراین چرخی که بالانس استاتیکی نیست در صفحه قائم نوسان میکند.

 

 

 

 

اتوموبیل ایمن :
اتوموبیلی ایمن است که در موقعیت صادف از قسمت جلو یا عقب در قسمت اتاق و سرنشینان آن کوچکترین تغییر شکلی ایجاد نشود.

ایمنی های بدنه خودروهای تویوتا هایلوکس  : ایمنی داخلی – ایمنی خارجی .
ایمنی داخلی مربوط به طراحی داخل اتاق است به نحوی که در هنگام تصادف کمترین خطر را برای سرنشینان هایلوکس داشته باشد.
ایمنی خارجی مربوط به کاهش خسارات و جراحاتی است که از ناحیه خودروی هایلوکس  به اشخاص پیاده موتور سوار و... میرسد.

سنسور الکتریکی تویوتا در مدل های کمری - کرولا - لندکروز :
دارای محفظه ای است که در داخل آن یک ساچمه قرار دارد و به وسیله مگنت جذب و هنگام تصادف برق مگنت قطع میشود و موارد دستگاه محترق کننده سوخت وصل میشود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قطعات شاسی و بدنه تویوتا کمری 2007 :
شاسی : اگر قسمتهای مولد قدرت انتقال قدرت دستگاه های الکتریکی را از روی خودرو جدا کنیم بقیه شاسی هستند.

 • انواع شاسی:

1.شاسی یکپارچه
2.شاسی جدا شدنی
3.شاسی نیمه جدا شدنی

تکنولوژی شاسی یکپارچه کمپانی تویوتا : شاسی های یکپارچه شاسی هایی هستند که اتاق و کف اتوموبیل یک پارچه هستند و از ورقهای ضخیم 2 تا 3 میلیمتری پروفایل ساخته میشود.
مزایای شاسی های یکپارچه : وزن آنها سبک است. مصرف سوخت کمتر است . قابلیت جذب انرزی را داشته و از انتقال ضربه به سرنشین جلوگیری میشود. استهلاک آن کمتر است.
معایب شاسی یکپارچه: قیمت تمام شده آنها گران است. هزینه تعویض قطعات در هنگام تصادف زیاد است.
شاسی جدا شدنی:
دارای شاسی محکمی است که به شکل های که به شکلهای تخت نردبانی لوله ای صافی ضربدری از قطعات تعدادی ساخته میشود و شاسی وزن اتاق و بدنه را تحمل میکند و اتاق با پیچ مهره به شاسی بسته میشود.

مزایای شاسی جدا شدنی تویوتا کمری : هزینه کمتر. تعویض قطعات راحت و کم خرج است.
معایب سیستم جدا شدنی کمری : وزن سنگینی دارند . طراحی ایمنی به علت سنگینی قطعات دشوار است . در هنگام تصادف ضربه به سرنشینان منتقل میشود. ساخت قطعات نیاز به پرس های نیرومند دارد . هزینه راه اندازی کارخانه ها سنگین  است . سرو صدا تولید میکنند.
شاسی نیمه جدا شدنی: شاسی آن از دو قسمت تشکیل شده استیک قسمت شاسی و اتاق و قسمت دیگر جدا شدنی.
مزایای نیمه جدا شدنی: تعویض قطعات هنگام تصادف کمتر است . با اندک تغییری میتوانطرح جدیدی را عرضه کرد. قسمت های سنگین آن مانند موتور و محورها رو اسکلت سوار میکنند.
خودرو استاندارد از دیدگاه کمپانی خودروسازی تویوتا : خودروی استاندارد خودرویی است که موتور و قطعات آن در جلو و چرخهای کشنده آن در محور عقب باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • وظیفه و اهمیت دستگاه ترمز در تویوتا اف جی کروزر :

به طور خلاصه وظیفه سیستم ترمز تویوتا ایجاد شتاب منفی لازم برای متوقف کردن خودروی تویوتای در حال حرکت میباشد.
دستگاه ترمز تویوتا به کمک سیستمهای مکانیکی – خلائی – هوا فشرده – و هیدرولیکی کار و عمل میکنند.
این دستگاه ترمز به این گونه طراحی شده که قبل از قفل شدن کامل چرخ ها مقدار نیروی آن به حراکثر برسد.
روشهای برای آزمایش قدرت ترمز وجود دارد از قبیل روش استاتیکی – روش دینامیکی – روش جاده ای.
در روش استاتیکی با سرعت مورد نظر روی دو سکو هدایت شده و در حالت ترمز کردن قدرت آن سنجیده میشود.
در روش آزمایش دینامیکی قطعات تویوتا از دو غلتک که در کف کارگاه نصب شده و چرخهای جلو و عقب خودرو روی این غلتک ها قرار میگیرند انجام میشود.
در روش آزمایش جاده ای اتوموبیل را در جاده ای خشک و معمولی به حرکت در میاورند و ترمز میکنند و فاصله شروع ترمز کردن تا ایستادن را اندازه میگیرند.
تاثیر قفل شدن چرخ ها در اثر بالا رفتن ضریب اصطکاک لنت ها به علت افزایش درجه حرارت سیستم ترمز دیده میشود.

 

 

 

 

 

 

 

ترمزهای هیدرولیکی تویوتا :
ترمزهای هیدرولیکی تویوتا بر اساس قانون پاسکال کار میکنند.
قطر چرخ های حلو که بر آن محور آن نیروی زیادتری وارد میشود و بزرگتر ساخته شده است.
کار سیلندر اصلی چرخ پمپ کردن روغن تحت فشار به مدارات ترمز تویوتا است.
وظیفه سوپاپ کنترل فشار در انتهای سیلندر اجازه عبور دادن روغن از سیلندر اصلی پرادو  برای به کار انداختن لنتها و جلوگیر کردن از برگشت کامل روغن در هنگام رها کردن پدال است.
جنس لوله های ترمز از فولاد مس و لاستیک و فولاد دوجداره است.
در سیستم ترمزهای ترکیبی سوپاپ اندازه گیر فشارهیدرولیکی  که چرخ جلو دیسکی و چرخ عقب کاسه چرخی است.

سوپاپ اندازه گیر فشار هیدرولیکی در قطعات تویوتا راو فور :
وظیفه این قطعه جلوگیری از نفوذ روغن به مدار ترمزهای دیسکی قبل از افزایش فشار در آن تا حد معین است. مقدار پیش فشار در دستگاه ترمز حدودا 8.5 اتمسفر است.

سوپاپ تقسیم نیروی لنت ترمز تویوتا پرادو دو درب :
این سوپاپ در موارد هیدرولیکی ترمز پرادو در چرخهای عقب نصب میشود و وظیفه آن تقسیم متناسب فشار روغن در بین دو مدار چرخهای جلو و عقب است.
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نرهای پنوماتیکی تویوتا کمری هیبریدی :
از خاصیت تراکم پذیری هوا گازها به جای فنر استفاده میشود . بیشتر در خودروهای سنگین و گاهی در خودروهای سبک با تکنولوژی هیبریدی مانند لوازم یدکی کمری هیبریدی استفاده میشوند. دارای نرمش بسیار خوبی است.
فنر بندی هیدرواستاتیکی تویوتا پریوس :
از خاصیت جا به جایی روغن و تراکم پذیری گاز در این مدل تویوتا استفاده شده است. در هنگام برخورد یکی از چرخ ها به مانع چرخ بالا رفته انرژی پتانسیل در سیستم تعلیق افزایش میابد و این نیرو روغن را از سیلندر چرخی که روی مانع رفته به سیلندر چرخ دیگر تویوتا پریوس انتقال میدهد و شاسی را در آن قسمت بالا میبرد.دستگاه فرمان:
هدایت مطلوب خودرو در مسیر دلخواه راننده میباشد.

سیستم فرمان تویوتا لندکروز متشکل از قطعات فلکه فرمان – جعبه فرمان – اهرم بندی میباشد .
در این سیستم فلکه فرمان وظیفه انتقال نیروی دست راننده را به مارپیچ فرمان هدایت میکند. همچنین جعبه فرمان عضو اصلی دیگر این سیستم تبدیل گشتاور است. به این صورت که گشتاور کم که راننده تویوتا به فلکه فرمان داده است با گشتاور زیاد تبدیل میکند.
اهرم بندی در سیستم فرمان تویوتا لندکروز وسیله ای است که وظیفه دارد نیرو را به چرخها هدایت میکند.
در جعبه فرمان های پرقدرت از نیروی روغن تحت فشار و پمپ فرمان برای به حرکت در آوردن چرخها استفاده میشود.
در قطعات خودروهای جدید تویوتا مانند  فلکه فرمان را طوری طراحی کردند که در شش وضعیت قابل تنظیم است . و به وسیله دکمه ای 5 الی 15 درجه به بالا و پایین حرکت میکند و فلکه فرمان در حدود 2.8 اینچ به طور تلسکوپی در جهت میل فرمان به سمت داخل یا خارج قابل تنظیم است.

کیسه هوا یا همان ایربگ داخل فلکه فرمان در تویوتا کرولا : در برخورد شدید مثلا در حین تصادف کیسه از داخل فرمان بیرون پریده و با گاز سوخت جامد باد میشود و بین سینه و صورت راننده با فلکه فرمان قرار میگیرد تا از اصابت شدید فلکه با سینه یا صورت ممانعت کند.

انواع جعبه دنده های مکانیکی تویوتا اریون : جعبه فرمان کشویی – حلزونی یا تاج خروسی – ساچمه ای  - انگشتی – حلزونی غلتکی.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طریقه ساخت فنرهای مارپیچ هایلوکس دو کابین بلند :
یک میله فولادی را به دور استوانه ای پیچیده فنر لوله ای یا مارپیچ ساخته میشود. خصوصیت فنرهای مارپیچ 0.8 کربن – 0.6 منگنز – 0.35 سیلسیم و آهن است. همچنین جای کمی بین قطعات هایلوکس دو کابین میگیرد. داشتن خاصیت ارتجاعی خوب و دامنه نوسانات زیاد – عدم نیاز به مراقبت و نگهداری زیاد.
معایب فنرهای مارپیچی: فقط نیروهای محوری را در امتداد محور استوانه فنر جذب میکند و حتما باید اهرمهای دیگری برای جذب نیروی عرضی و طولی و غیره وجود داشته باشد.از طرفی اگر فاصله دو تکیه گاه فنر زیاد باشد خطر کج شدن و شکم دادن فنر وجود دارد.

فنرهای دوپیچشی تویوتا یاریس :
در این فنرها یک سر میله فولادی را ثابت نگه داشته و سر دیگر قطعات در معرض پیچش قرار داده اند. انرژی پتانسیل در هر مولکول فولاد ذخیره شده پس از حذف نیرو این میله به حالت اولیه برمیگردد. مثلا در اتوموبیل های فولکس.
مزایای این فنرها فنریت نرم و یکنواخت – عدم نیاز به مراقبت  بارز ترین مزیت های این سیستم در قطعات تویوتا یاریس میباشد.
از طرفی دارای عیبی هم هستند که طول فنر باید بلند انتخاب شود. (برای نرم کار کردن)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اصل ردولف آکرمان چیست ؟
این اصل در سال 1818 و قبل از اختراع اتوموبیل های تویوتا  در هندسه فرمان کالسکه ها به کار گرفته شد . و این اصل برای آنکه هر چهار چرخ هول یک مرکز دوران کنند تا از لغزیدن جلوگیری شود. امروزه از این طرح در کلیه خودروها از جمله کمری و کرولا و لندکروز و یاریس و اف جی کروزر و هایلوکس و پرادو و فرچونر و راوفور استفاده میشود و ان را هندسه فرمان میگویند.

چپقی :
به مفصل های کروی شکل که بار عمودی را تحمل میکنند (سیبک) و بار مالشی و یا سایشی را نیز تحمل میکنند میگویند.
تعلیق ثابتک : وقتی هر دو چرخ خودرو به یک محور واحد متصل گردد و در یک زمان با هم نوسان کند تعلیق ثابت است.
مزایای تعلیق ثابت این ها هستند: ارزان تمام میشود – استحکام محمر زیاد است – زوایای چرخ ها ثایت است – لاستیک سایی کمتر است – نیروهای جانبی را جذب میکند و نیاز به اهرم های تعادل ندارد.
معایب سیستم تعلیق ثابت این است: در صورت قرار گرفتن یک چرخ روی مانعی روی چرخ دیگر هم اثر میگذارد. سیستم فنربندی سخت و غیر قابل انعطاف است.

وضعیت فنرها: معمولا فنرها در قطعات تویوتاهای قدیمی در حالت ترمز به حالت S تغییر شکل میدهند. و در حالت شتاب تمایل به ضد شدن دارند.
میله پانارد: برای جلوگیری از تغییر شکل عرضی محور ها از اهرم مایلی که یک سو آن به محور و سوی دیگرش به زیر شاسی متصل میشود استفاده میکنند این اهرم را پانارد میگویند.
کله زنی خودرو: کله زنی همانطور هم که از نامش پیداست حالی است که فشاری به سر ماشین وارد میشود. اما در تعریف تخصصی در هنگام ترمز کردن اتوموبیل سر خودرو در اثر نیروی اینرسی به پایین کشیده میشود. که به این حالت کله زنی میگویند.
در بعضی از خودروها مانند پژو لوله ای روی گاردان طوری نصب کرده اند که محل اتصالا آن در کف اتوموبیل در نقطه ای ثابت شده تا از کله زنی جلوگیری کند.
مزایای تعلیق مستقل که به علت تماس بهتر چرخهای جلو با جاده هدایت و کنترل خودرو بهتر است . نیروی وارد شده به چرخها بوسیله سیستم تعلیق جذب شده و از انتقال آن به شاسی جلوگیری میشود. نوسان هر چرخ به چرخ دیگر منتقل نمیشود. وزن محور به وسیله شاسی جذب میشود. در هنگام شتابگیری و پیچیدن سطح اتکای بیشتری دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معایب دستگاه تعلیق در قطعات مدل های قدیمی تویوتا  :
در اثر ارتعاش زیاد چرخها تغییرات زاویه ای چرخها زیاد شده و لاستیک سایی به وجود میاید. مخارج تعمیر و نگهداری آن زیاد است.
انواع لوازم تعلیق تویوتا در بخش مستقل جلو: طبق دار دوبل – مکفرسون – اهرم طولی.

خصوصیت اهرم مستقل طبق دار دوبل در تویوتا اف جی کروزر :
یکی از محکمترین تعلیق های مستقل متعلق به قطعات اف جی کروزر است. طبق ها اهرم های مثلثی شکل هستند که قاعده آنها به رام شاسی و به وسیله مفصل سیبکی به اهرم چرخ اتصال داده میشود.
فنر این تعلیق مارپیچی یا پیچشی است.
خصوصیات تعلیق مستقل مک فرسونک و اقتباس کمپانی تویوتا . در این نوع تعلیق یک طبق در زیر و یک محور نسبتا بلند در بالای اهرم چرخ به کار میرود. اهرم مایل زیر گلگیر به وسیله فلانچ یاتاقان میشود و محور میتواند داخل فلانچ چرخش کند. از طرف پایین هم محور چرخ روی سیبکی چرخش میکند بنابراین در مفصل بندی آن فقط یک سیبک  دارد.
مزایای تعلیق مک فرسونک
سادگی ساختمان تعلیق و ارزانی قیمت - چرخ کمتر کج میشود - فقط دو زاویه کستو و تواین نیاز به تنظیم دارد.
معایب تعلیق مک فرسون و مشابهات آن :
به تکیه گاه زیر گلگیر نیروی زیادی وارد میشود. ضربه های چرخ به اتاق وارد میشود و تلید صدا میکند. نیروی عمودی و عرضی وارد شده بر چرخ اهرم مایل بلند را کج میکند و ضمن ضربه زدن لاستیک سایی به وجو میاید.
تعلیق مستقل جلو با اهرم طولی تویوتا جی تی 86 :
در این سیستم یک یا دو اهرم طولی قرار داردکه یک سر اهرم ها به محور چرخ GT86 و سر دیگرشان به سیستم فنر بندی و شاسی متصل میشود . در این سیستم تویوتا GT86 آنها را ژامبون میگویند. و در مدل تویوتا کمری 2007 هم از اهرم طولی دوبل استفاده کرده اند.
علاوه بر این از این سیستم در چرخهای عقب خودرو هم استفاده میکنند. در اتوموبیل های گران قیمت تویوتا درشش مدل استفاده شده است که عبارتند از:
1.چهار مفصلی دو دیون تویوتا هایس
2.پاندولی دو مفصلی تویوتا لندکروز
3.پاندولی یک مفصلی تویوتا کریسیدا
4.اهرمی دو شاخه خم شونده اهرمی دو شاخه ساده تویوتا کرولا
5.اهرم طولی هیدرو استاتیکیتویوتا کمری
6.هیدروپنوماتیکیتویوتا یاریس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • چهار مفصل دو دیونک:

این سیستم در پولوسها به کار رفته و آن را نیمه مستقل مینامند.

 • روش پاندولی:

این سیستم دو نوع است دو مفصلی و یک مفصلی که دو مفصلی آن در تعلیق عقب فولکس واگن مدل 1300 و 1500 استفاده شده است. در این سیستم تمایل به واژگونی را افزایش میدهد لاستیک سایی به وجود میاید.

 

 

 • فلسفه ایجاد سیستم انتقال قدرت به سبک تویوتا !

1 . تنظیم دور و گشتاور موتور و انتقال صحیح آن به چرخ ها.
2 . امکان در جا کار کردن موتور بدون حرکت خودرو
3 . امکان حرکت خودرو در جهت مخالف دوران موتور

گشتاور خودروهای تویوتا نیرویی پیچشی است که باعث گردیدن یک جسم حول محور ثابت خودش میشود.

فلسفه طراحی کلاچ CHR : استفاده از نیروی مقاوم اصطکاک بین دو جسم دوار جهت انتقال نیرو بین آنها  ایده طراحی سیستم کلاچ بوده است.

تئوری عملکرد کلاچ CHR :عملکرد در کلاچ را میتوان بر اساس حرکت یک صفحه لغزنده بر روی یک صفحه ساکن شبیه سازی نمود.. هرگاه صفحه را در جهت مسیر به حرکت در آوریم نیروی مقاوم در مقابل حرکت که به واسطه تحمیل بار بر روی آن به وجود خواهد آمد  که جهتش خلاف جهت حرکت صفحه است. هرچه نیروی فشاری بیشتر باشد نیروی مقاومت اصطکاکی بیشتر است. بنابراین جهت به حرکت در آوردن صفحه کلاچ تویوتا به توان بیشتری نیاز میباشد.
تماس دیسک با صفحه با فلایویل منجر به پیدایش نیروی اصطکاکی بین صفحه و فلایویل شده و در نتیجه به واسطه این نیروی اصطکاک گشتاور موتور به گیربکس منتقل میشود.
هرچه نیروی بار تحمیل شده به جسم بیشتر شود نیروی اصطکاک به واسطه تماس جسم با سطح افزایش میابد  و این رعمل باعث میشود که به نیروی جلو برنده بیشتری نیاز باشد.
عملکرد کلاچ به این صورت است که هرچه نیروی تحمیل شده یا بار موتور بیشتر باشد تماس صفحه و فلایویل بیشتر شده و نیروی دبیشتری منتقل میگردد. که منجر به انتقال گشتاور و موتور به جعبه دنده خواهد شد.
در راه حل اول با کوچکترین شعاع صفحه (شعاع صفحه نصف شده) همان بار تحمیل شده به ازای گشت آور موتور به جعبه دنده منتقل میشود.
اما در راه حل دوم شعاع صفحه ثابت نگه داشته شد یعنی به همان اندازه ای که کلاچ یک صفحه ای بود در این صورت مشاهده شد که جهت انتقال گشتاور موتور نیروی تحمیل شده تماما منتقل نمیشود. و نصف آن تلف شده است.
بنابراین از دیدگاه مهندسی راه حل اول را انتخاب میکنیم .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تعریف صفحه کلاچ  :
صفحه قطعه ای متحرک کلاچ میباشد که روی سطح صاف و سیقلی فلایویل خودروهای تویوتا قرار دارد. چون نیرو از طریق اصطکاک منتقل میشود لذا بایستی صفحه کلاچ را تحت تاثیر نیروی فشاری قرار دهیم.

 

اکثر خودروها با کلاچ های مکانیکی کار میکنند بنابراین بهتر است ابتدا به طرز کار این نوع کلاچها آشنا شویم. این نوع کلاچها یک صفحه ای یا چند صفحه ای هستند.

 1. کلاچهای مکانیکی تویوتا : کلاچ های اصطکاکی یک صفحه ای : کلاچ های اصطکاکی یک صفحه ای معمولی ترین نوع کلاچ در خط انتقال قدرت است . کلاچ اصطکاکی در دو نوع شاخکی و خورشیدی ساخته میشود.

 2. کلاچهای شاخکی تویوتا : این کلاچ شامل یک پوسته است که روی فلایویل موتور با پیچ بسته میشود . در داخل این پوسته یک دیسک فولادی قرار گرفته که به وسیله تعدادی اهرم به نام شاخک کلاچ به طرف پوسته کشیده میشود . تکیه گاه لولایی این اهرم ها روی پوسته کلاچ قرار دارد. یک سر اهرم به دیسک و انتهای دیگر آن به صفحه به نام آسیابک تماس دارد.

بین پوسته و دیسک تعدادی فنر مارپیچ لوله ای قرار دارد که دیسک را با فشار رولیه شده به طرف فلایویل میفشارد.
طرز کار کلاچ شاخکی تویوتاکمری :
سه اهرم انگشتی یا شاخک کلاچ به کار رفته است . که در روی دیسک به حالت لولایی مفصل بندی شده و با فشار آسیابک به وسیله پدال کلاچ و اهرم بندی انگشتی ها حول محورشان دوران نموده و فشار دیسک از روی صفحه کلاچ را حذف میکنند. با حذف فشار از روی صفحه کلاچ نیروی محوری از روی صفحه برداشته شده در نتیجه نیروی اصطکاک نیز بین صفحه محرک ( فلایویل) و صفحه متحرک (صفحه کلاچ) از بین رفته قطعات دیگر نیروی محوری به صفحه کلاچ و محور ورودی جعبه دنده انتقال نمیابد. این عمل با فشردن پدال کلاچ انجام میشود.
کلاچ خورشیدی یا دیافراگمی تویوتا کمری :
این فنر  دیافراگمی کمی محدب است و وجود بریدگی های شعاعی در آن حالت ارتجاعی مناسبی را فراهم میاورد.
دیافراگم دو کار را عهده دار است
1.با خم و راست شدن  قسمت میانی و محیطی فنر کار شاخک های کلاچ  انجام میگیرد.
2.با وارد نمودن نیرو به قسمت محیطی فنر فشار اولیه وارد شده و کار فنرهای لوله ای را انجام میدهد.

 • کار اول دیافراگم :

در قسمت میانی فنر خورشیدی آسیابکی وجود دارد که با زغال بلبرینگ کلاچ در تماس است. هرگاه نیرو به قطعه دوشاخه کلاچ و زغال وارد میشود آسیابک به سمت داخل هدایت شده و قسمت میانی فنر را به طرف صفحه کلاچ تویوتا نزدیک میکند. در این لحظه فنر روی مفتول حلقوی اتکای خود به حالت الاکلنگی در آمده قسمت محیطی آن از روی دیسک کلاچ بلند میشود . این عمل آن است که در اثر بستن دستگاه کلاچ به فلایویل لبه های پوسته به سطح فلایویل تکیه میکند.
مفهوم این عمل آن است که در اثر بستن دستگاه کلاچ به فلایویل دیسک به سمت عقب برنگشته فنر کلاچ فشار اولیه به دیسک و صفحه کلاچ وارد میکند. این عمل باعث عقب زدن لبه های محیطی دیافراگم میشود و در نتیجه فشار اولیه در دیسک و صفحه کلاچ تویوتا به وجود میاید 2 تا 3 میلیمتر فاصله بین زغال با آسیابک است . 2 تا 5 سانتی متر خلاصی پدال کلاچ است که در اثر همان فاصله بین زغال و اسیابک به وجود میاید.
فاصله یا لقی بین زغال کلاچ و آسیابک:
برای آنکه در حالت کار کلاچ از تماس گرفتن زغال یا یا بلبرینگ کلاچ با آسیابک جلوگیری شود لقی اندکی (2 تا 3 میلیمتر) بین آن دو در نظر گرفته میشود. وجود این لقی باعث خلاصی کمی در پدال کلاچ شده پدال بین 2 تا 5 سانتی متر کورس اولیه خود را بدون درگیری طی میکند تا نیرو به آسیابک اعمال کند.
لغزش صفحه کلاچ:
وقتی ضریب اصطکاک یا نیروی فشار دهنده دیسک کاهش یابد نیروی اصطکاک بین صفحه کلاچ و دیسک فلایویل کاهش یافته ظرفیت انتقال گشتاور به وسیله کلاچ کم میشود.
در این موقع به علت وجود نیروی مقاوم زیادتری که از طرف جعبه دنده به محور ورودی اعمال میشود تعادل نیروها بین عضو محرک (فلایویل) و عضو متحرک(صفحه کلاچ) از بین میرود و فلایویل سرعت نسبی زیادتری نسبت به صفحه کلاچ به دست میاورد. در اثر این سرعت نسبی لغزش در دستگاه کلاچ تویوتا به وجود آمده قدرت خروجی موتور کاملا به سیستم انتقال قدرت منتقل نمیشود و سر انجام این نتایج را به بار میاورد:
1.شتاب گیری و نیروی کششی خودرو کاهش میابد.
2.در اثر نیروی اصطکاک دیسک کلاچ گرم شده حرارت به دست آمده خاصیت دیسک و فنرهای کلاچ را تغییر میدهد. به گونه ای که در موقع تعمیر یا تعویض صفحه کلاچ عیب اساسی کلاچ برطرف نمیشودو عملکرد کامل کلاچ نیاز به تعویض دیسک و فنرهای آن دارد.
این عوامل در کاهش ضریب اصطکاک تاثیر دارن:
1.نفوذ روغن از کاسه نمد انتهای میل لنگ یا جعبه دنده به محفظه کلاچ
2.انتخاب لنت نامرغوب که دارای ضریب اصطکاک متغیری نسبت به درجه حرارت است.
3.ضعیف شدن فنرهای لوله ای یا دیافراگم.

 

 • عوامل کاهش دهنده نیروی فشاری دیسک:

 1. ساییده شدن لنت های صفحه کلاچ : با ساییدگی لنت ها ضخامت موثر نسبت کاهش میابد و دیکس به طرف فلایویل نزدیک میشود. با نزدیک شدن دیسک به فلایویل فشار اولیه فنرها کاسته شده تاثیر نیروی فشار دهنده دیسک بر روی صفحه کلاچ کاهش میابد از طرف دیگر با ساییدگی لنت ها و نزدیکی دیسک به فلایویل قسمت متصل شده ی انگشتی (شاخه کلاچ) بهطرف فلایویل نزدیک شده آسیابک به سمت زغال یا بلبرینگ حرکت نموده لقی بین آن دو از بین میرود و تماس مالشی به وجود میاید. در اثر این تماس آسیابک گرم شده و حرارت آن به فنرها و دیسک انتقال میابد و بر نیروی فشار دهنده تاثیر منفی میگذارد .

 2. راه برطرف نمودن معایب کلاچ: پس از آزمایش لغزش کلاچ و اطمینان از داشتن لغزش باید نسبت به تعویض لنت یا صفحه کلاچ اقدام نمود. در صورت سطح دیسک یا فنرهای کلاچ  لازم است این قسمت ها نیز تعویض میشوند تا ظرفیت انتقال گشتاور ترمیم شود. روش های آزمایش دستگاه کلاچ و نحوه تعویض صفحه کلاچ و سایر ملحقات آن در تکنولوژی کارگاهی بیان شده است .

 3. کلاچ اصطکاک چند صفحه ای: با افزایش توان موتورهای احتراقی گشتاور تولیدی موتورها نیز افزایش دمیابد. بالا رفتن گشتاور انتقالی ایجاب میکند که از کلاچ های نیرومنتری استفاده شود. کلاچ نیرومند یعنی کلاچی که دارای ظرفیت انتقال گشتاور بالاتری باشند.

با توجه به محدودیت ها و عوامل موثر در افزایش ظرفیت کلاچ ها در خودروهای سنگین و موتور سیکلت ها و یا در جعبه دنده های اتوماتیک تویوتا کمری 2007 از کلاچ های چند صفحه ای استفاده میکنند.
در سیستم های دیگر نیز از کلاچ مخروطی استفاده میکنند . در حالت عادی نیروی فنر دیسک مخروطی و لنت را به هم فشرده گشتاور کلاچ انتقال میابد. در حالت خلاص با نیروی پدال دیسک مخروطی از داخلی لنت دور شده گشتاور انتقالی قطع میشود.

در بعضی از سیستم ها برای درگیری دو قطعه تویوتا از کلاچ چنگکی استفاده میشود. مانند چنگک های کنار دنده در جعبه دنده سنکرونیزه . با این چنگک ها کشویی هماهنگ کننده درگیر شده و دنده را روی محور یک پارچه میکند. در خودروهای چهار چرخ محرک برای درگیر نمودن دیفرانسیل جلو یا زسیستم کمک از کلاچ چنگکی استفاده شده است.
این وظیفه مهم کار جعه دنده است. بنابراین میتوان جعبه دنده را یک مبدل گشتاور دانست. یعنی با ثابت نگه داشتن توان مفید موتور مقدار نیروی محرکه یا گشتاور خارج شده از فلایویل را در شروع حرکت زیاد میکند و سرعت خطی یا دور آن را میکاهد یا عمل عکس در حرکت سریع خودرو انجام میدهد.

 

معمولا هنگام ساخت کرانویل و پینیون در خط تولید تویوتا آنها را با هم آب بندی میکنند و هر زوج کرانویل و پینیون را با کمک شماره های مخصوصی مشخص مینمایند و به علاوه اعداد حک شده فاصله بین وسط پینیون تا خط وسط کرانویل و همچنین مقدار بازی دنده را مشخص مینماید. اندازه  گیری این فواصل به کمک ساعت اندازه گیر و با شابلن مخصوص انجام میشود.
مقدار بازی بین دنده را در سه نقطه مختلف کرانویل به کمک ساعت اندازه گیر میگیرند و بدین ترتیب لنگی جزیی کرانویل را متعادل مینمایند.

 

 

 

 

 

 • انواع کلاچ تویوتاهای قدیمی :

1 . کلاچ های اهرمی (نیروی عظلانی) قطعه کلاچ بکار رفته در تویوتا کریسیدا :

1.اصطکاکی خشک مانند :
الف. تک صفحه ای یا فنر مارپیچی
ب.تک صفحه ای یا فنر خورشیدی
پ.دو صفحه ای با فنر مارپیچی
د.چند صفحه ای
2 . یکطرفه
3 . قلاب شونده

2 . کلاچ های خودکار یا اتوماتیک قطعه کلاچ بکار رفته در تویوتا کرونا :
الف.هیدرودینامیکی (فشار روغن)
ب.الکترو مغناطیسی
پ.وزنه ای (نیروی گریز از مرکز (تعویض دنده های متوالی در سرعت های بالا و در زمان کوتاه)
د.ترکیبی(هیدرو دینامیکی و الکترو مغناطیسی)

3 . کلاچ ماشین ها قطعه کلاچ بکار رفته در تویوتا لندکروز وانت :
الف.چنگکی
ب.فلانچ اتصال
3.چرخ دنده ای
ساختمان کلاچ:
1 . چرخ لنگر(فلایویل) عضو محرک است
2 . صفحه کلاچ . عضو متحرک است.
3 . چدنی دیسک. عضو محرک است.
فلایویل و دیسک حرکت دورانی دارند. ولی صفحه علاوه بر حرکت دورانی دارای حرکت طولی و محوری است.

اجزای صفحه کلاچ توبوتا کمری 2007 :
1 . توپی
2 . صفحه و لنت
3 . فنرهای کتابی
4 . فنرهای لرزه گیر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • جعبه دنده تعدیل (جعبه هوزینگ):

هنگامی که خودروی تویوتا به طور مستقیم حرکت میکند  همه چرخهای آن چه محرک چه متحرک با دور مساوی دوران مینمایند ولی هنگام حرکت در مسیر منحنی شکل چرخهای موجود در قوس خارجی مجبور به طی مسافت بیشتری نسبت به چرخهای داخل قوس هستند و بدین جهت باید دور بیشتری بزنند. در چرخهای محرک این عمل توام با اشکال فراوان است و هرگاه دو چرخ به کمک یک محور به یکدیگر متصل بودند چرخ ها روی زمین کشیده میشوند و سایش زیاد لاستیک و انحراف اتوموبیل ختم میشود.
برای جلوگیری از این عمل محور محرک را دو قسمت میکنند که این قطعات تویوتا هر یک را پلوس مینامند و بدین ترتیب گردش نامساوی چرخهای محرک را امکان پذیر میسازند. برای اینکه بتوان هر دو پلوس را با یک میل گاردان به حرکت در آورد آنها را به کمک جعبه دنده تعدیل (جعبه هوزینگ) به یکدیگر متصل میکنند. امروزه فقط از جعبه هوزینگهای با دنده مخروطی استفاده میکنند. در دیفرانسیل پینیون کرانویل را به حرکت در میاورد و به این ترتیب جعبه هوزینگ که وصل به بشقابک است میگردد. در انتهای هر پلوس یک چرخ دنده مخروطی در جعبه هوزینگ قرار دارد که این دنده ها به کمک دو دنده دیگری که آنها را هرز گرد یا ساتلیت میگویند به یکدیگر مربوط شده اند. دنده های هرز گرد روی محور خود آزاد هستند و میتوانند در مواقع لزوم حول آن گردش نمایند . مسیر انتقال نیرو از جعبه هوزینگ به محور دنده هرز گرد و از آنها به  دنده های پلوس و بالاخره به پولوسها و چرخها صورت میگیرد.
هنگام حرکت مستقیم پلوسهای تویوتا ودر نتیجه هر دو چرخ دارای دور یکسان هستند و هرزگردها حول محور خود دوران ندارند و همراه جعبه هوزینگ به حرکت گردشی خود ادامه میدهند و عمل اتصال بین پولوسهای تویوتا و جعبه هوزینگ و در نتیجه فقط انتقال نیرو به دنده پولوس را انجام میدهند.
هنگام طی مسیر منحنی شکل جاده چرخ داخل چون مسیر کوتاهی را طی میکند باید دور کمتری نسبت به چرخ واقع در روی منحنی بزرگتر بزند. در این حال هرز گرد مربوط به دنده پلوس داخلی چون نمیتواند تمامی دور جعبه هوزینگ را منتقل کند سرعتش کم میشود. در نتیجه هرز گرد ها روی آن لغزیده و در نتیجه حول محور خود به دوران در میایند. این حرکت اضافی به دنده پولوس دیگر منتقل شده و آن را با دور بیشتری میگرداند در حقیقت در این حال دنده پلوس خارجی به اندازه مجموع دور جعبه هوزینگ و دنده های هرز گرد میگردد. بعبارت دیگر تقلیل دور چرخ داخلی درست به صورت ازدیاد دور چرخ خارجی به آن انتقال میگردد.
دنده هرزگرد تنها هنگام طی مسیرهای منحنی شکل عمل خود را انجام نمیدهد بلکه در مواقعی که به نحوی اصطکاک موجود بین دو چرخ متفاوت باشد و یا باریکی از لاستیکها از دیگری کمتر باشد وارد عمل میگردد

در بین قطعات فنری تویوتا فنرهای کتابی که به فنرهای صفحه معروف میباشند وظیفه دریافت نیروی فشاری در جهت محور انتقال را بر عهده دارد. به دلیل ارتعاشات فراوان موتور مدل هایی مانند لندکروز و اف جی کروز  نیروی پیچشی موتور از طریق محور موتور به سیستم انتقال قدرت منتقل میشود.
بنابراین این فنرهای لرزه گیر وظیفه دریافت و اصطکاک این نیروهای پیچشی را برعهده دارند و باعث میشوند توان به صورت یکنواخت و نرم منتقل میشود.
در دو طرف صفحه لنت مخصوصی کوبیده میشود که به فنرهای کتابی متصل میباشد. وجود لنت باعث ایجاد اصطکاک بیشتر میشود. جنس این لنت ها از پنبه و الیاف مصنوعی آزبست است که به کمک رزین به صورت یکپارچه در قالب ریخته گری میشود.
دیسک  (چدنی دیسک-صفحه فشار دهنده) :
صفحه ای است فولادی که صفحه کلاچ را به فلایویل متصل میکنند. ساختار هندسی آن حلقوی شکل است که در داخل پوسته کلاچ قرار گرفته است.
دیسک به کمک فنرهایی در داخل پوسته مهار شده است. اغلب این فنرها مارپیچی شکل هستند . دیسک دارای اجزایی به نام شاهرگ میباشد هنگامی که پدال کلاچ فشرده میشود . نیروی فشاری از طریق بلبرینگ (زغال) و به کمک میله های کوچکی به شاخک ها منتقل میشود . و در نتیجه شاخک ها عکس جهت حرکت فنر به عقب کشیده میشوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرز کار سیستم کلاچ درخودروهای جدید تویوتا :
1 . با خلاص کردن کلاچ (وقتی پدال به طرف پایین میاید) در مدل هایی مانند تویوتا فوررانر دیسک  از صفحه دور میشود.
2 . فشار پدال از طریق ابزاری به نام میله بندی که انواعی مانند سیمی و اهرمی دارد به دوشاخه و بلبرینگ منتقل میشود.
3 . فشار وارد شده به شاخک ها آنها را در خلاف جهت عملکرد فنرها به سمت بیرون میکشد که منجر به خنثی شدن فشار فنر ها شده و در نهایت اتصال بین صفحه و فلایویل قطع میشود.

کلاچ های پنجره ای (خورشیدی دیافراگمی) که در قطعات تویوتا قدیمی  کاربرد داشتند :
این نوع کلاچ تویوتا بیشتر در خودروهایی با دیفرانسیل عقب استفاده میشوند. پنجره یا خورشیدی فنری است که نیروی لازم برای فشرده شدن صفحه به فلایویل را تامین میکند. این فنر شاخه هایی را که از یک حلقه صلب به طرف داخل متوجه شده اند.
این شاخک ها مانند شاخک های دیسک عمل میکنند. وقتی راننده پدال کلاچ را فشار میدهد بلیبرینگ کلاچ به شاخه ها خورشیدی فشار وارد میکند و در نتیجه خورشید حول حلقه زیر خود به داخل میرود. و بخش بیرونی در جهت مخالف حرکت کرده باعث میشود صفحه از فلایویل جدا شود.

کلاچ های دو صفحه ای که در خودروهای خاص تویوتا استفاده میشوند :
وقتی به سبب کم بودن جا نتوانیم کلاچ بزرگتر را به دلیل نیاز انتقال قدرت بیشتر ساخت از کلاچ های چند صفحه ای که معمولی ترین آنها کلاچ دو صفحه ای است استفاده میکنیم.
در حقیقت استفاده از صفحه کلاچ دوم منجر به افزایش سطح در گیری و در نتیجه انتقال گشتاور بزرگتر میشود. بنابراین هریک از کلاچ ها فقط نیمی از گشتاور موتور را منتقل میکند. اما عملکرد فنی آنها دقیقا مانند کلاچ های تک صفحه ای میباشد.

میله بندی کلاچ:
قطعاتی که پدال کلاچ را به بلبرینگ کلاچ متصل میکنند در نمایندگی های مجاز تویوتا میل بندی یا میله بندی نام دارد.