فروش و نحوه تشخیص قطعات تویوتا اورجینال از غیر اورجینال لندکروز LAND CRUISE - کمری CAMRY - کرولا COROLLA - هایلوکس HILUX - راو4 RAV4 - یاریس YARIS 

 

 

قطعات تویوتا اورجینال  :

 

 

 

 

 

با توجه به گسترش روز افزون خودروهای خارجی وارداتی در بازار ایران و لزوم تعمیر و خدمات پس از فروش این خودروها در سری مقالاتی سعی در معرفی قطعات و لوازم یدکی این خودروها خواهیم داشت .

برند های خودرو های وارداتی به ایران شامل بسیاری از خودروها مانند مرسدس بنز و بی ام و از خودروهای اروپایی و تویوتا و لکسوس و هیوندای و دانگ فنگ از خودروهای آسیایی است .

اگرچه با ورود این خودروها قطعات و خدمات پس از فروش هم توسط تعمیرگاه های مجاز و هم تعمیرگاه های متفرقه هم به بازار ایران وارو میشود ولی همین ورود قطعات قطعا نیازمند بررسی مراجع ذیصلاح مانند سازمان استاندارد و گمرک جمهوری اسلامی ایران است .

که با نظارت بیشتر و به موقع در مبادی ورودی قطعات و لوازم یدکی به کشور از ورود قطعات کپی با کیفیت پایین از همان ابتدا ممانعت شود .

 

هرچه خودروهای خارجی در برند های مختلف گسترش بیشتری از لحاظ تعداد پیدا میکنند میل واردکنندگان غیر مجاز برای تامین قطعات و لوازم یدکی این خودروها بیشتر میشود .

یکی از بهترین خودروهای با کیفیت وارداتی در ایران که برای سالیان سال است مردم با رضایت از آن استفاده میکنند خودروهای تویوتا است . تویوتا از سالیان قبل خود را با مدل تویوتا لندکروز کمری کرولا و در سالیان اخیر با اف جی کروز و یاریس و فوررانر و راو4 به ایران ثابت کرده است . اما هرچه رو به جلو میرویم و اطمینان مردم به شرکت تویوتا و قطعات تویوتا بیشتر میشود بازار قطعات کپی که گاها با نام طرح اصلی و افترمارکت نیز شهرت دارد پر رنگ تر میشود .

 

 

 • پس قطعات تویوتا خود را از کجا تهیه کنیم تا مطمئن شویم قطعات تویوتا اصلی و اورجینال هستند  ؟

 

اولین پاسخی که در جواب به این سوال برای تهیه قطعات اصلی تویوتا به ذهن هرکسی خطور میکند تهیه قطعات و لوازم یدکی از نمایندگی های مجاز قطعات تویوتاست ... اما به چه قیمتی ؟!!!

با توجه به اینکه دسترسی به قطعات اورجینال و همچنین تشخیص اصلی یا کپی بودن مشکل است عده ای از نمایندگان مجاز که گاها تبلیغات گسترده اینترنتی انجام میدهند و با ارائه فیلم های تبلیغاتی حتی پیشنهاد ارائه سرویس در منزل و تعمیر در محل را میدهند با ارائه قطعات بی کیفیت تویوتا دست به آسیب به این برند خوشنام در جهت منافع خودشان زده اند .

 

 

 • آیا قطعات اصلی فقط و فقط در نمایندگی های تویوتا تا موجود است ؟

 

پاسخ به این سوال منفیست ! در بازار لوازم یدکی تهران واقع در خیابان ملت یا همان (( منطقه چراغ برق قدیم )) میتوانید بسیاری از قطعات تویوتای خود را بیابید . برای جستجوی بهتر در این بازار بهتر است قبل از مراجعه حضوری به بازار و جستجوی فروشندگان تویوتا در وبسایت یدک بین که به عنوان تنها موتور جستجوی لوازم یدکی است قطعات خود را جستجو کنید و قطعات خود را قیمت بگیرید . به وضوح شاهد تفاوت قیمت بین قطعات تویوتا در بازار لوازم یدکی و خارج از آن خواهید بود . گاها تفاوت های بین بازار و فروشگاههای خارج از بازار به دو یا سه برابر هم میرسد که با تهیه قطعات تویوتای خودر از بازار لوازم یدکی میتوانید مبالغ زیادی را در هزینه سرویس و تعمیرات خودروی تویوتای خود صرفه جویی کنید .

 

 

حقیقت داستان این است که بسیاری از نمایندگی های مجاز قطعات تویوتای خود را به شکل متفرقه و از بازار لوازم یدکی تهران تهیه میکنند . البته این خلاف قوانین شرکت تویوتا است که قطعات از خارج از سرویس عرصه قطعات تویوتا انجام شود .

ولی اگر از فروشندگان بزرگ لوازم یدکی تویوتا در بازار سوال کنید فاکتورهای بیشماری را به شما نشان خواهند داد که حاوی فروش قطعات به نمایندگی های مجاز تویوتاست . نمایندگی ها هم که تا دلتان بخواهد روی قیمتها میکشند و با حاشیه سود دو یا سه برابری نسبت به قیمت های عادی به تویوتا سوارانی که با اعتماد به اصلی بودن قطعات به نمایندگی ها می آیند میفروشند . البته این خوش بینانه ترین حالت تهیه قطعغات نمایندگی های مجاز از خارج از سیستم تویوتاست . گاها هم در همین نمایندگی های انگشت شمار تویوتا قطعات کپی از بازار را خریداری و به اسم قطعات اصلی تویوتا میفروشند .

 

 

بیشترین تقلب در کدامیک از مدل ها و قطعات تویوتا اتفاق می افتد ؟

 

همواره در مدل ها و سال های ماشین های جدید مانند قطعات تویوتا لندکروز LAND CRUISER  - کمری CAMRY - کرولا COROLLA - یاریس YARIS  - اف جی کروز FJ CRUISER - فوررانر 4RUNNER -  فورچونر FORTUNER در هرچه سال ها جدیدتر و رو به 2018 میروند قیمت قطعات گرانتر و حاشیه سود فروشندگان بالاتر میرود و طمع کسانی که قصد فروش قطعات تویوتا افترمارکت به جای اورجینال را دارند نیز افزایش می یابد . ولی در مورد قطعات بیشتر از همه قطعات فیلترجات و روغن تویوتا مورد هجمه قطعات متفرقه به جای اصلی قرار گرفته اند . فیلتر هوای کابین تویوتا - فیلتر روغن تویوتا - روغن موتور تویوتا - روغن گیربکس تویوتا و بعد از این قطعات لنت تویوتا در رتبه دوم فروش قطعات طرح بجای اصلی قرار دارد که در این رسته لنت تویوتا لندکروز بیسترین حاشیه فروش بازار را تحت الشعاع خود قرار میدهد . شاید در بسیاری از موتورهای جستجو نظیر گوگل با جستجوی لنت تویوتا مشاهده کنید که چه کشت و کشتاری برای قرار گیری در صفحه اول برقرار است . این یکی از نشانه های پر مصرف بودن لنت تویوتا در بین کلیه لوازم یدکی تویوتا میباشد !

 

 

 

 • آیا خودمان قادر به این هستیم که فرق قطعات تویتای اصلی و کپی را متوجه شویم ؟

 

در پاسخ به این سوال باید خدمت خوانندگان عزیز عرض کنم که در بازار لوازم یدکی فروشندگان قعات تویوتا به راحتی با لمس و مشاهده قطعات متوجه اورجینال یا کپی بودن قطعات میشوند . گرچه فروشندگان با اتکا به تجربه این کار را به راحتی انجام میدهند ولی خود شما هم میتوانید با توجه به نکات زیر تفاوت بین قطعات اصلی و طرح اصلی تویوتا را متوجه شوید .

کمپانی تویوتا در سالیان اخیر به راهکارهای مختلفی برای خاص کردن بسته بندی و هولوگرام های خود به نحو غیر قابل کپی دست زده است . اما با  توجه به فناوری های نوین و در دسترس برای همگان ازجمله متقلبان باز هم شاهد کپی کردن کارتن قطعات تویوتا هستیم .

اگرچه کپی کاران قطعات تویوتا به نحوی ماهرانه بسته بندی های تویوتا را کپی میکنند ولی باز هم فرق های بسیار اندکی بین قطعات اورجینال و کپی قابل مشاهده است که توجه به این تفاوت ها که در زیر ذیل این مطلب آورده شده راهگشای انتخاب قطعات اورجینال تویوتا توسط شماست :

 

 

 

 

 • در سمت چپ صفحه قطعه تویوتای اصلی قرار دارد که همانطور که مشاهده میکنید ضخامت و اندازه لوگوی تویوتا با قطعه کپی در سمت راست  متفاوت است .

 

 

 

 • تمامی بسته هایی که علاوه بر نام تویوتا نام های دیگری را مانند FILTER یا GENERAL PART و ... در خود جای میدهند مانند دو نمونه بالا جزو قطعات کپی میباشند .

 

 

 

 

 • کیفیت چاپ روی بسته بندی قطعات تویوتا بسیار تمیز و بدون قاطی شدن رنگ ها در یکدیگر و بسیار واضح و شفاف است و همانطور که در عکس بالا مشاهده میکنید در این قطعه کپی رنگ قرمز وارد رنگ سفید شده است .

 

 

 

 

 • به طور کلی 5% از صفحه کلی روی بسته بندی قطعات را باید آرم TOYOTA تشکیل دهد  نه به شکل یک تکه تویوتا تایپ شود . البته به یاد داشته باشید این نوع تنها مربوط به قطعات تویوتا ساخت ژاپن میباشد .

 

 

 

 

 

 • در نمونه بالا هم شماره فنی و هم  فونت مورد استفاده در TOYOTA با نمونه های اورجینال متفاوت است و USE FOR TOYOTA بر روی لیبل سمت چپ نشاندهنده آن است که وارد کننده قطعات به دلیل اینکه کشور صادر کننده قطعه ژاپن نیست نمیتوانسته TOYOTA MOTOR CORPORATION MADE IN JAPAN ( به معنی کارخانه تویوتا ساخت ژاپن ) را بر روی قطعات خود بنویسد ولی برای القای برند تویوتا USE FOR TOYOTA ( به معنی مورد استفاده برای تویوتا  )  را نوشته است که منع قانونی در گمرک نداشته باشد .

 

 

 

 

 • تایپ تویوتا بر روی قطعات : عکس بالایی عکس قطعه اوجینال است ولی همانطور که مشاهده میکنید در چهار نمونه پایین آن تایپ TOYOTA به صورت نامنظم و کدر با حالت فیدر دار به نحوی متفاوت با قطعه اصلی ساخته شده است .

 

 

 

 

 

 • قطعات تویوتا اورجینال ( عکس بالا ) علی الخصوص در نمونه فیلتر روغن در لبه های خود همرنگ بدنه خود میشوند ولی قطعات غیر اورجینال ( عکس پایینی ) فاقد این تکنولوژی اند و با لبه های آهنی به بازار عرضه میشوند . گرچه گاهی قطعات کپی هم با لبه های همرنگ بدنه رنگ آمیزی میشوند ولی این رنگ آمیزی در قطعات کپی به شکل بسیار ناشیانه و کثیف توسط رنگ های عادی است که با قطعات اورجینالی که با رنگ هایی مانند رنگ کوره ای بسیار صاف و صیقلی هستند متفاوت است .

 

 

 

 

 

 • توجه به نقاط اتصال در قطعات اورجینال ( عکس بالا ) در نقاط اتصال دو تکه از یک قطعه در نمونه های اورجینال بسیار تمیز و بدون خالجوش های اضافی شاهد پیوستن دو تکه از یک قطعه روی یکدیگر هستیم  که در نمونه های کپی این اتصالات بسیار ناهموارتر است .

 

 

 

 • در نمونه هایی مانند فیلتر هوا که بخشی از آنها تشکیل شده از کاغذ است علاوه بر اینکه نوع کاغذ قطعات اورجینال تویوتا با کیفیت تر از قطعات کپی هستند بر روی قطعات اصلی تویوتا آرم TOYOTA و در اکثر موارد DENSO تایپ شده که که در 99% موارد فیلترجات تقلبی در بازار فاقد این نوشته ها بر روی بخش کاغذ فیلتر هستند . ( نمونه عکس بالایی اورجینال - پایینی طرح )

 

 

 

 • همچنین در مورد قطعات فیلتر تویوتا به لبه ای که فیلتر به بدنه متصل میشود توجه کنید که در قطعات اورجینال لبه ها صاف و با بدنه مماس است ولی در قطعات کپی کاغذ فیلتر کج و به طور نا منظم به بدنه متصل شده است .

 

 

 

 

 

 • همانطور که در عکس بالا مشاهده میکنید در قطعات اورجینال تویوتا که حالت کانکتور یا تماسی دارند سطح تماس  در این قطعات بسیار شفاف و  با استفاده از مواد کیفیت بالا ساخته شده است که در نمونه های کپی مواد بی کیفیت باعث رنگ بسیار کدرتر نسبت به قطعات اصلی است .

 

 

 

 

 • شمع موتوراورجینال تویوتا را هم هانطور که در عکس بالا میبینید میتوانید از واشر که بین رزوه و بدنه قرار گرفته  تشخیص دهید . در نمونه اورجینال فاصله محفظه واشر به صورت واضح و به یک انازه دقیق دور تا دور شمع موتور تویوتا را فرا گرفته که در قطعات کپی این فاصله کم و زیاد و بدون کیفیت ساخته شده است .

 

 

همچنین در مورد شمع موتور اورجینال تویوتا نشانه دیگر همانطور که در عکس بالا مشاهده میکنید واشر شمع موتور  باید دو طرف متقاطع باشد نه یکطرف صاف و یا دوطرف صاف .

 

 

جمع بندی نهایی :

 

اول اینکه از همه سعی کنید قطعات تویوتای خود را از بازار لوازم یدکی تهیه کنید نه از نمایندگی ها . این کار باعث میشود قطعات خود را با قیمتهای بسیار پایینتر ( گاها نصف یا یک سوم قیمت ) از نمایندگی ها تهیه کنید . قطعات تویوتای اصلی عمدتا 99% از دوبی وارد ایران میشوند که منبع واردات شرکت اصلی تویوتا و واردکنندگان قطعات اورجینال تویوتا یکی است . پس در صورت مطمئن شدن از اصلی بودن قطعه تویوتا تعصبی بر تهیه آن از نمایندگی مجاز نداشته باشید .

 

دوم اینکه ملاک اورجینال بودن قطعات تویوتا فروشنده مطمئن است و بعد از آن چک کردن قطعات تویوتا با توجه به نکات بالا که ببینید آیا قطعه اصلی است یا خیر .

 

سوم اینکه پس از تهیه قطعات تویوتا از فروشنده مطمئن و چک کردن قطعات توسط خودتان با توجه به نشانه های ذکر شده در متن بالا سعی کنید مکانیک مطمئن این قطعات را برای شما نصب کند که در این مورد میتوانید در صورت قبول نمایندگی ها قطعات را از طرف خودتان تهیه کنید و نصب را در نمایندگی های مجاز انجام دهید . به این دلیل که اگرچه نمایندگی ها در مورد قطعات بسیار گران فروش هستند ولی از لحاظ نصب قطعات به دلیل آموزش هایی که در دوره های مختلف از طرف شرکت تویوتا میبینند در نصب قطعات حرفه ای تر از مکانیک های تویوتای متفرقه هستند .

 

 

در نهایت برای دسترسی بهتر به فروشندگانی که قطعات تویوتا و سایر خودروها را به صورت اورجینال یا با برند خودشان به فروش میرسانند نام قطعات خودرو را در سایت      یدک بین       تنها موتور جستجوی لوازم یدکی  جستجو کنید

 

 

 

 

در پایان هم لیستی از شماره فنی های قطعات تویوتا به همراه نام انگلیسی و نام فارسی و شماره فنی برای استفاده شما مصرف کنندگان گرامی تهیه شده است که در ذیل این مطلب قرار گرفته است :

 

 

 

OIL FILTER FACTORY FOR TOYOTA 90915-YZZD4

فیلتر روغن تویوتا

 

Auto Fan Clutch for Toyota Coaster 16210-17080

فن کلاچ تویوتا کستر

 

Suspension Bush for Toyota Hilux 90385-T0004

بوش تعلیق تویوتا هایلوکس

 

Suspension Bushing for Toyota Corolla EE80 90385-11021

بوش تعلیق تویوتا کرولا

 

Lower Suspension Bushing for Toyota Corona 90389-19002

بوش تعلیق پایینی تویوتا کرونا

 

Stabilizer Bar Bushing for Toyota 4Runner 48818-60040

میل موجگیر تویوتا فوررانر

 

Stabilizer Bar Bushing for Toyota Yaris 48815-52090

میل موجگیر تویوتا یاریس

 

TOYOTA AIR FILTER FOR COROLLA 17801-02080

فیلتر هوا تویوتا کرولا

 

Front Stabilizer Bushing for Toyota Yaris 48815-52010

بوش میل موجگیر جلو تویوتا یاریس

 

Rubber Bush for Toyota Land Cruiser 48815-35100

بوش لاستیکی تویوتا لندکروز

 

steering knuckle for Toyota land cruiser FZJ100 43201-60020

سگدست فرمان تویوتا لندکروز

 

Casting steering knuckle for Toyota corolla 43211-19015

سگدست فرمان تویوتا کرولا

 

BRAKE SHOE FOR TOYOTA LAND GRUISER 46540-34010

لنت تویوتا لندکروز

 

steering knuckle arm for Toyota land cruiser 100 43202-60020

میل سگدست تویوتا لندکروز

 

LH Suspension Arm For Toyota Yaris 48069-09080

 دسته موتور چپ و راست تویوتا یاریس

 

BRAKE SHOE FOR TOYOTA HILUX GG2#T 04495-0K120

لنت تویوتا هایلوکس

 

FUEL FILTER FOR TOYOTA COROLLA AE82 AE92 23300-15010

فیلتر بنزین تویوتا کرولا

 

BRAKE SHOE FOR TOYOTA HILUX KUN25 04495-0K070

لنت ترمز تویوتا هایلوکس

 

Ignition Spark Coil for TOYOTA 19070-B1011

کوئل تویوتا

 

steering knuckle for toyota rav4 ACA2 43211-42060

سگدست فرمان راوفور

 

TENSIONER ASSY FOR TOYOTA HIACE 2TR 16603-31030

تسمه سفت کن کامل تویوتا هایس

 

PULLEY FOR TOYOTA LEXUS IS250 16604-31010

فولی لکسوس

 

 IDLER PULLEY FOR TOYOTA HILUX 88440-0K060

فولی تویوتا هایلوکس

 

 BELT TENSIONER FOR TOYOTA CAMRY 16620-36010

تسمه سفت کن تویوتا کمری

 

TOYOTA WHEEL BEARING FOR PREVIA 2.4L 90363-T0008

بلبرینگ چرخ تویوتا پریویا 2.4 لیتری

 

Front Brake Pad Disc for Toyota Hiace 04465-36220

لنت جلو تویوتا هایس

 

AIR INTAKE FILTER FOR TOYOTA LANDCRUISER 17801-31090

فیلتر ورودی هوا تویوتا لندکروز

 

Brake Pads for Toyota RAV4 04465-42150

لنت تویوتا راو4

 

FUEL FILTER FOR TOYOTA COROLLA 2003 23300-21010

فیلتر بنزین تویوتا کرولا

 

Front Brake Pad for Toyota Land Cruiser 04465-60020

لنت ترمز تویوتا لندکروز

 

 

تهیه شده توسط وبسایت یدک بین تنها موتور جستجوی لوازم یدکی