قطعات تویوتا شامل : شمع لندکروز - شمع کمری - شمع کرولا - تحلیل وایرشمع لندکروز و قطعات تویوتا هایلوکس 

قطعات تویوتا در مدل های مانند قطعات لندکروز - قطعات کمری - شمع یاریس - قطعات کرولا - قطعات هایس - قطعات هایلوکس ... دارای لوازم یدکی مختلف و قطعات مصرفی متفاوتی هستند که ازجمله این قطعات شمع تویوتا و وایر شمع تویوتا است .

در این مقاله قصد داریم به بررسی شمع لندکروز - شمع کمری - شمع کرولا - شمع هایلوکس - شمع یاریس و ... در سری قطعات تویوتا بپردازیم .

 

برای خرید قطعات تویوتا و قطعات کیا و ...

تنها کافیست نام قطعه خود را در سایت یدک بین تنها موتور جستجوی لوازم یدکی جستجو کنید

با واردکننده یا تولید کننده دست اول بازار تماس بگیرید و قیمت قطعه خود را استعلام کنید .

بعد از انتخاب کالا با بهترین قیمت و کیفیت با فروشنده تماس بگیرید و به صورت حضوری یا در صوت قبول فروشنده و خریدار میتوانید قطعات خود را در درب منزل تحویل بگیرید .

 

  •   با سایت یدک بین بدون واسطه از دل بازار خرید کن !

 

 

بازبینی وایر شمع در سری قطعات تویوتا :

وایر شمع در میان کلیه قطعات تویوتا وظیفه مهم انتقال برق خروجی از سیستم جرقه زنی به شمع های موتور خودروهای تویوتا را دارد . در سیستم جرقه زنی مدرن وایر شمع حذف شده و کوئل به طور مستقیم روی شمع قرار می گیرد  این طرح ازکم شدن ولتاژ جلوگیری می کند . اتومبیل هایی که همانند ای سیستم جرقه زنی تویتا هستند : قطعات تویوتا لندکروز- قطعات تویوتا کمری - قطعات کرولا -  تندر90 - زانتیا - پژو206 -  سمند ... در ضمن خودروهایی دارای وایر شمع هنوز تولید می شود .
جنس وایر شمع موتور تویوتا در موتورهای کاربراتوری و انژکتوری یکی است و فقط امکان دارد شکل و طول آنها تغییر کند .

 

 

 

خرابی وایر شمع در سیستم جرقه زنی قدیمی تویوتا قابل رویت نیست ولی برای بهتر و بیشتر شدن دوام موتور و قطعات لندکروز باید هر چند وقت یکبار و هنگام تنظیم موتور مورد بررسی قرار گیرد و بعد از یکسال وایرها تعویض گردد . ترک خوردگی و چارگی در وایرها قابل مشاهده هستند وایرهای مرغوب از جنس رویه ی سیلیکونی هستند این عیبها را نمی توان در آنها دید .عمده قطعات تویوتا دارای کیفیت بالایی هستند که تنها به دلیل عوض شدن تکنولوژی و منسوخ شدن آن قطعات در خودروهای قدیمی شناسایید خرابی وایرها باید خودرو را روشن کرد و در محیطی تاریک از نشت جرقه که نشانه ترک و پریدگی روی لایه سیلیکونی وایر است مطمعن شد . نکته مهم در قطعات تویوتا لندکروز که در این مقاله دمورد وایر شمع های آن صحبت میکنیم اینست که هر وایر را باید به شمع تویوتا کمری خود آن وایر متصل کرد و از وصل نمودن آن به صورت جابجا پرهیز شود . در تعویض وایر شمع تویوتا باید همه به صورت یکجا تعویض شود و بهتر است از مرغوبترین وایرها استفاده کرد . روشی که استفاده می شود این است که موتور را روشن کرده و تک تک وایرها جهت آزمایش به ترتیب از سر شمع جدا شود. اگر در اثر قطع شدن جریان برقی شمع موتور تویوتا به لرزش افتاد شمع سالم و اگر تغییری در موتور دیده نشد شمع موردنظر خراب است.

 

 

 

 

 

سه روش جدید برای تست قطعات تویوتا :
1.سطح سیستم جرقه و وایر شمه تویوتا  را خیس کرده و سپس در تاریکی چک شود که جرقه های ریز ایجاد می شود یا خیر در صورت جرقه ها و قوس الکتریکی ریز وایرا باید تعویض گردد.
2.شرایط فیزیکی قطعات تویوتا در مورد  وایر شمع تویتا مورد بررسی قرار گیرد
3.مولتی متر استفاده شود و مقاومت جریان وایر شمع تویوتا کمری تست شود

 

 

 

ولتاژ بالایی از برق از وایر شمع ها و شمع تویوتا لندکروز عبور می کند و وایرها به مرور زمام در اثر جریان برق مقاوم می شوند و در آخر مقاومت زیادی پیدا می کند و ممکن است جریان برق را متوقف کند و وقتی مقاومت وایرها بالا رود میزان برقی که به شمع ها میرسد کاهش یابد در آخر سوختن بنزین داخل سیلندر تویوتا ناقص صورت می گیرد و این باعث میشود هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض قطعات تویوتا داشته باشد

 

 

انواع وایرها و شمع موتور تویوتا :

وظیفه وایر شمع تویوتا یا همان ENGINE SPARK PLUG WIRE
در خودرو رساندن برق از کوئل تویوتا یا رساندن برق از دلکو خودروهای تویوتا به سر شمع هاست وایرها برق چند هزار ولتی حدود 12000 ولت را به سر شمع ها میرسانند تا در زمان ممکن جرقه بزند .

 

وایرشمع های تویوتا دارای  4 نوع اند :
کابل های سیمی - نمونه های ابریشمی - کابل های بوبین دار و کاندیداکتیو کوا اکستروژن ها که هر کدام معایت و مزایایی دارند . وایرهای سیمی تویوتا کمری کمی در برابر خم شدن و کشش مقاوم ترندو همچنین باعث جریان ها و میدان های مغناطیسی در اطراف خود می شوند و می تواند قسمت های دیگر خودرو مثل (ای  سی یو) و انژکتور تویوتا کمری اثر بگذارد و از رده خارج شده و کاربردی ندارد .
نوع دیگر نوع ابریشمی است در قطعات کرولا مقاومت بالایی دارد و ایجاد نویز و پارازیت نمیکنند اما با کارکرد زیاد و جذب رطوبت مقاومت داخلی بیش از حد شده و جریانی بسیار کمتر از نیاز شمع ها از خود عبود می دهند که باعث می شود به درستی کار نکند این وایر در مغذ خود چند لایه به هم تابیده شده از الیاف مصنوعی مثل ابریشم به عنوان رسانای برق استفاده می کنند
وایرهای جدید در قطعات تویوتا حال گسترش است نمونه بوبین دار است که ساختار آن یک لایه از جنس کروم و نیکل وجود دارد و بیشتر در قطعات لندکروز قدیمی مورد استفاده بوده و مغذی از الیاف است مشکل نویز وجود ندارد در صورت وجود کروم و نیکل مشکل جذب رطوبت از بین می رود و مقاومت پایین آمده و تا سرعت انتقال جریان همانند کابل های سیمی بالا می رود .

 

 

ساختار وایر شمع های تویوتا :

وایرها به کویل و دلکو تویوتا وصل می شوند دارای سری کوچک بوده و یک درپوش برای جلوگیری از ورود رطوبت می شود با وارد شدن رطوبت باعث میشود یا موتور تویوتا روشن نشود یا نامیزان کار کند این قسمت دارای یک سری فلزی است که فقط روی خروجی های کویل تویوتا لندکروز و دلکو وصل است و سر دیگر به شمع ها متصل میشود که پیچیده است جنس بیرونی این بخش از ترکیب پلاستیکی خشک یا از لاستیک های ارتجاعی برای آب بندی بهتر ساخته می شود. در انتهای وایر یک مفتول فلزی وجود دارد که وظیفه اتصال سر شمع تویوتا و قفل شدن در آن است در انتهای درپوش مفتول فلزی دارای کمی برآمدگی است که در اثر کارکرد و مرور زمان از درپوش جدا شده و در مغذی رسانای جریان قرار می گیرد که به مفتول متصل است . و لایه بعدی آن لایه محافظ روی الیاف است که دور آن رشته فلزی را دربر دارد تا از جریان مغناطیسی مزاحم و تشکیل نویز و پارازیت جلوگیری کند و این لایه از لایه کروم و نیکل و مس است و لایه بعدی از لایه ضخیم از عایق های فلزی است تا هم جریان بالای داخال وایر به بیرون درز نکند و اصطلاحا برق دزدی پیش نیاید برای استحکام و عایق تر شدن در برابر گرما یک لایه از الیاف شیشه اطراف لایه عایق اصلی تابیده می شود . آخرین لایه و در حقیقت لایه بیرونی وایر بخش لاستیکی آن است که دیده می شود و در رنگهای مختلف است میان مشکی و قرمز رایج است .

 

 

نگهداری و عیب یابی وایر شمع تویوتا کمری :

شایع ترین نشت در برق خودرو هاست  بزرگترین اشتباه در وایر ها این اسن که آن را با وایر بغلی عوض میکنیم و توقع داریم مکان جدیدش بدون مشکل باشد . وایرها از قسمت اتصال به شمع دچار برق دزدی می شوند اما خم کردن و شکستن آنها از وسط و ساختمان اصلی باعث عدم انتقال جریان برق و یا نشت آن به بیرون می شود هر متر از وایرها مقاومت داخلی در حدود 16  تا 18 کیلو اهم دارند .  این مقاوت باعث جریان در وایر می شود ولی اگر کمتر از این میزان باشد جریان به خوبی صورت نمی گیرد و اگر بیشتر باشد باعث افت انرژی  می شود برای وایر خودرو تویوتا  که طول 25 سانت دارد مقاومت داخلی نباید 5 کیلو اهم بیشتر باشد وایر عمر بالایی دارد و برای عیب یابی آن باید از دستگاه دیاگ و اهم متر استفاده کرد .

 

 

تهیه شده در وبسایت یدک بین - تنها موتور جستجوی لوازم یدکی