قطعات تویوتا : موتوری - گیربکسی 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گاهی اوقات در بین لوازم یدکی تویوتا قطعاتی مانند واتر پمپ و دینام تویوتا به مشکل برمیخورند .

اصولا این قطعات تویوتا به چه شکلی هستند ؟

قطعات لندکروز که ممکن است به مشکل برخورده و نیاز به تعویض داشته باشند چه کاری انجام می دهند و چه شکلی دارند ؟

واشر مانیفولد اگزوز تویوتا لندکروز :

این واشر محل وصل شدن مانیفولد اگزوز تویوتا به سرسیلندر کمری است و محل وصل شدن این دو را آب بندی می نامند و دز طول عمر خود تحت فشار و دمای زیادی قرار دارد به همین علت ممکن است بعد از گذشت چند سال خراب شود و باعث بروز نشتی در منیفولد اگزوز تویوتا می شود . در صورت خرابی این قطعه تویوتا دچار صدای بلند و ناهنجاری می شود .

فلایول لندکروز را چرخ طیار می نامند که بسیار نامتداول بوده و توسط مکانیک به کار نمی رود . این قطعه تویوتا چند وظیفه دارد یکی جذب نوسانات میل لنگ کمری ایجاد اینرسی مورد نیاز برای حرکت میل لنگ کمری و دیگری انتقال نیرو از پیشرانه به مجموعه کلاچ است . در خودروهای دنده دستی صفحه کلاچ تویوتا مستقیما با فلایول در تماس است. استفاده نادرست و ناصحیح در خودروی دنده دستی موجب آسیب فلایول و ساییده شدن سطح آن می شود . در بعضی مواقع با پرداخت دوباره فلایول مشکل آن برطرف می شود اما اگر مشکل حاد باشد باید کل آن را تعویض کنیم .

پمپ بنزین تویوتا لندکروز :

معمولا در باک تویوتا قرار دارد و بنزین را از باک به پیشرانه می رساند و محل آن در اکثر خودروها زیر صندلی های ردیف عقب است . در صورت خراب شدن سبب افت فشار بنزین شده و کارکرد پیشرانه را با مشکل مواجه می کند و اگر خودروی شما استارت خورده و روشن نمیشود پمپ بنزین لندکروز یکی از موردهایی است که باید سالم بودن آن را چک کنیم .

درب باک :

به علت فرار بودن بنزین در صورت اینکه فراموش کنید درب باک کمری را ببندید بنزین از باک تبخیر می شود و وارد جو می شود . خودروهای جدید مجهز به آلارمی هستند که در صورت باز ماندن درب باک به صدا درمیاید . در صورت خرابی درب باک خودتان میتوانید آن را تعویض کنید و نیازی به تعمیرگاه نیست .

واشر سرسیلندر کرولا :

ما بین سرسیلندر تویوتا کرولا و بلوک پیشرانه دارد این واشر موتور خودرو را از چند منظر آب بندی میکند . یکی اینکه مجراهای آب و روغن که از بلوک به سرسیلندر تویوتا در جریان است را اب بندی کرده و دیگری محفظه احتراق را آب بندی می کند واشر سرسیلندر تویوتا میتواند از چند جهت و یا فقط یک جهت خراب شود که هر کدام علائم خاصی دارد . اگر واشر در مسیر آب و روغن نشتی داشته باشد روغن موتور تویوتا با آب رادیاتور کمری مخلوط می شود و و علائم آن این است که شما با آب رادیاتور قهوه ای رنگ و کف کرده مواجه می شوید و اگر کمپرس موتور تویوتا به مجرای آب راه یابد آنوقت می توان به شلنگ های رادیاتور آسیب بزند و موازات آن آب وارد سیلندر شده و باعث می شود دود سفید از اگزوز خارج شود اگر دود آبی رنگ از اگزوز خارج شود یعنی روغن موتور وارد محفظه احتراق شده و می سوزد . کیت واشر سرسیلندر خیلی گران قیمت نیست اما تعویض آن مستلزم وقت و هزینه زیادی است .

هیت سینک بخاری تویوتا :

این قطعات تویوتا از متعلقات سیستم بخاری خودرو است و از یک رادیاتور کمری تشکیل شده است که آب رادیاتور خودرو وارد آن شده و حرارت آن به کابین خودرو منتقل می شود این هیت سینک در پشت رادیاتور خودرو قرار دارد و موتور فن سیستم تهویه معمولا نزدیک آن است . هر چند هیت سینک بخاری به ندرت خراب می شود اما دسترسی به آن دشوار است . خرابی آن میتواند شامل گرفتگی مجرای آن باشد که در این مواقع عملکرد بخاری خودرو کاهش می یابد و مورد دیگر نشتی آب رادیاتور تویوتا از هیت سینک که در صورت نشتی متوجه ورود مایع خنک کننده به داخل کابین خواهید شد .

شیلنگ ها تویوتا :

در نقاط مختلف تویوتا کمری قرار دارند  و از آن ها بنزین روغن و ضد یخ عبور می کند و در جریان است و ان ها اکثرا از مواد پلاستیکی تشکیل شده اند .

مواد لاستیکی در مدت زمان مستعد خشک شدن بوده و حالت شکننده پیدا می کنند . رانندگان تویوتا نکته سنج باید توجه داشته باشند که فرآورده های نفتی برای شلنگ ها مضر است و از طرف دیگر احتمال تماس شلنگ ها با این مواد زیاد است بنابراین بهتر است اگر نشتی هرچند کوچک در جایی از شلنگها به چشم خورد فورا آن را بر طرف کرد اگر برطرف نشود عواقب بدی به دنبال دارد .

کوئل شمع لندکروز :

بر خلاف خودروهای قدیمی کاربراتوری که در دلکو و تقسیم کننده استفاده می شود در خودروهای امروزی شاهد استفاده از کوئل برای برق رسانی به شمع موتور کرولا هستیم . در خودروهای جدیدتر برای هر شمع یک کوئل مستقیم در نظر گرفته شده است وظیفه کوئل تامین برق ولتاژ بالا برای جرقه زنی شمع تویوتا  است . کوئل ها با گذشت زمان به مرور کارآرایی خود را از دست می دهند و دیگر ولتاژ کافی تولید نمی کند و خراب شدن آن میتواند باعث عدم جرقه زنی شمع مربوطه شود به این حالت اصطلاحا تک کارکردن پیشرانه گفته می شود . قیمت کوئل بسته به نوع خودرو و برند آن میتواند ارزان یا بسیار گران باشد و در بعضی مواقع همه کوئل ها باید تعویض شوند .

سوئیچ استارت کرولا :

سوئیچ خودرو در حال حذف شدن است و کم کم سیستم کی لس جای آن را می گیرد و این قطعه تویوتا با گذشت زمان خراب شده و از کار می افتد . وظیفه این قطعه مانند یک کلید روشن/خاموش برای تویوتا است .

واشر مانیفولد هوا :

محل اتصال مانیفولد کمری با سرسیلندر کمری را آب بندی می کند و اگر این واشر  نشتی کند این باعث ورود هوای اضافه به پیشرانه خواهد شد و ای سی یو نمیتوان تشخیص دهد که دقیقا چه میزان هوا در حال ورود به پیشرانه است و متعاقب آن نمیتوان مقدار صحیح پاشش سوخت را تنظیم می کند . علائم نشتی این واشر روشن شدن چراغ چک موتور تویوتا در نشان دهنده هاست . قطعات تویوتا با دستگاه دیاگ میتوان کد خطا را خواند و اگر خطا به نشتی واشر مربوط باشد باید تعویض گردد و و خوشبختانه تعویض آن هزینه زیادی ندارد .

چراغ پلاک یاریس :

این چراغ های حبابی از ساده ترین و ارزان ترین قطعات تویوتا در یک اتومبیل به شمار می رود . این لامپ ها صرفا جهت دیده شدن شماره پلاک بکار می رود  و قیمت این ها بسیار ارزان است .

حسگر تویوتا یاریس :

 

MASS AIR مقداری هوای ورودی به پیشرانه را اندازه گیری می کند و با ارسال اطلاعات ای سی یو کمک میکند تا میزان پاشش سوخت تویوتا هر چه دقیق تر انجام شود این حسگر در معرض ناخالصی های هوا مانند گرد وغبار قرار دارد و میتوانند خرابی را ایجاد کند .

بخش الکترونیکی تویوتا این حسگر  میتواند دچار مشکل شود که معمولا چراغ چک موتور تویوتا  روشن شده و دستگاه دیاگ کد خطای سنسور را شناسایی می کند و در صورت نشتی هوا این حسگر دچار خطا می شود .

دسته موتور لندکروز :

نگهدارنده پیشرانه ی خودرو در جای خود است و محل اتصال پیشرانه با شاسی خودرو است خودروهای سواری بنا به نوع طراحی می تواند دو سه یا چهار عدد دسته موتور داشته باشد استفاده از قسمت پلاستیک در دسته موتور باعث جذب بخشی از لرزش های تولید شده توسط پیشرانه می شود .

خرابی دسته موتورها تویوتا کرولا باعث لرزش کابین خودرو شده و در زمان شروع حرکت یک ضربه به اتاق منتقل می کند . تعویض دسته موتور تویوتا می تواند بسیار ساده و یا مشکل باشد . قیمت آن کاملا بسته به نوع خودرو می باشد  و خودروهای هیدرولیکی یا بادی قیمت گرانتری دارند .

منبع اگزوز یاریس :

پیشرانه صدای خیلی بلندی دارد و این صدا پیش از ورود به محیط اطراف کاهش پیدا می کند .

آبندی نامناسب و یا جوشکاری بی کیفیت در منبع اگزوزباعث نشتی و درز کردن صدا به بیرون می شود .اگر خودرو مجهز به منبع اگزوز اسپرت تویوتا باشد تعویض آن هزینه بیشتری خواهد داشت .

حسکر اکسیژن تویوتا :

ای سی یو اطلاعات را برای تنظیم پاشش سوخت جمع آوری میکند . سنسور اکسیژن در مسیر اگزوز تویوتا کمری و بعد از مبدل کاتالیستی نصب می شود و با اندازه گیری مقدار اکسیژن موجود در دود خروجی از پیشرانه به ای سی یو کمک میکند تا میزان درست مخلوط هوا و سوخت را اندازه بگیرد .

این سنسور در معرض حرارت زیادی قرار دارد و جرم گرفتگی و گذشت زمان باعث اختلال در عملکرد آن شود .

خنک کن روغن تویوتا لندکروز :

نوعی رادیات است در خودروهایی که روغن جعبه دنده ی آنها دمای زیادی دارد لازم است برای افزایش عمر قطعات از سیستم خنک کن استفاده شود اکثر خودروهای اسپرت یا خودروهای سنگین به این سیستم مجهز هستند . مانند سایر رادیاتورهای تویوتا مهمترین مشکل در سیستم خنک کن رون بروز کند که وجود نشتی است .

برای پیشگیری از وقوع خرابی های سنگین بهتر است در صورت مشاهده نشتی در این سیستم فورا نسبت به برطرف کردن آن اقدام کرد .

رینگ پیستون تویوتا کمری :

اگر از اگزوز دود آبی بیرون آیدبه معنای راه یافتن روغن داخل سیلندر خودری تویوتا است . یکی از عوامل ورود روغن به سیلندر کمری از بین رفتن واشر سرسیلندر کمری است که در اما دیگر عوامل خراب شدن رینگ پیستون ها است . رینگ پیستون ها وظیفه آب بندی فاصله ی پیستون و دیواره سیلندر را به عهده دارد و از کلیدی ترین قطعات یک خودرو محسوب می شود . این قطعه از قطعات تویوتا  نه تنها تحت فشار و دمای زیادی قرار دارد بلکه تحت فشار اصطکاکی بسیار زیادی قرار دارد و این شرایط سخت به مرور زمان باعث خراب شدن رینگ پیستون می شود . تعویض رینگ پیستون ها مستلزم باز شدن کامل پیشرانه است و جزو تعمیرات سنگین و تخصصی و گران قیمت خودرو می باشد .

پمپ هیدرولیک فرمان کرولا :

اگر فرمان تویوتا کرولا ناگهان سفت شد یکی از نشانه های آن مشکل در پمپ هیدرولیک خودروی کرولا شما است . در صورت خوش شانسی فقط شیلنگ ها و اورینگ های پمپ خراب شده و تعویض خواهند شد . تعویض پمپ هیدرولیک زمان زیادی نمی برد و هر مکانیکی میتواند کار را انجام دهد .

شیشه بالابر برقی

کلیدهای شیشه بالابر برقی تویوتا کمری  ساده ترین قطعه هستند و در معرض گرد و غبار قرار دارند . بخش های پلاستیکی آن ممکن است شکسته و باعث گیرکردن کلیدها شود . اگر شیشه بالابر تویوتا کار نکند این کلیدها و موتور بالابر دو قسمتی هستند که باید چک شوند اما تعویض موتور بالابر شیشه کمی زمانبر است .

حسگر فشار یاریس :

در نقاط مختلف خودرو بکار رفته است . یکی از این حسگرها حسگر فشار روغن است و در صورت افت فشار روغن فورا چراغ هشدار روغن روشن می شود و در این صورت باید فورا خودرو خاموش شود و به تعمیرگاه منتقل گردد . در خودروهای مجهز به توربو شارژر حسگر فشار تویوتا یاریس دیگر حسگر فشار ریل سوخت است و این سنسور فشار موجود در پشت انژکتور را ندازه گیری کرده و برای ای سی یو ارسال می کند .

کمک فنر لندکروز :

وظیفه دفع ارتعاشات و ضربات فنرهای خودرو است و در صورت خرابی آن خودرو سروصدای بیشتری در هنگام حرکت دارد . راه چک کردن سلامتی کمک فنرها باید خودرو را به پایین فشار دهید و بعد ان را رها کنید و تعداد دفعاتی که بدنه بالا و پایین مرود را بشمارید اگر بیشتر از دوبار بود احتمالا کمک فنرها خراب هستند .

شمع موتور تویوتا لندکروز :

شمع موتور تویوتا  مسئول مشتعل کردن مخلوط هوا و سوخت داخل سیلندر است و از طریق ایجاد جرقه در سر شمع انجام می شود با انرژی الکتریکی بدست آمده از کوئل انجام می شود . الکترود سر شمع با گذشت زمان کارایی را از دست می دهد و سر آن را جرم گرفته و کثیف می شود و این موارد کارایی شمع را کاهش می دهد و شمع در کیلومترهای بخصوصی تعویض می شود . شمع ها هر 20 تا 30 هزار کیلومتر تعویض می شوند . خودروهایی که در پیشرانه 7 شکل هستند شمع ها دارای عمر بالاتری هستند .