قطعات رنو را در کدام بخش از بازار لوازم یدکی تهران جستجو کنیم و چه اطلاعاتی در اینباره لازم داریماگرچه در بازار لوازم یدکی تهران بسیاری از قطعات رنو ائم از :

  1. قطعات رنو مگان
  2. قطعات رنو فلوئنس
  3. لوازم یدکی رنو
  4. قطعات رنو ساندرو

 

یافت میشوند ولی گاهی اوقات برای پیدا کردن قطعه ای خاص نیاز به اطلاعاتی همچون شماره فنی و نحوه عملکرد این قطعات داریم تا امکان اشتباه را در این موضوع به صفر برسانیم .

در این راستا در این مقاله قصد داریم علاوه بر معرفی نحوه جستجو در یدک بین تنها موتور جستجوی لوازم یدکی و قطعات خودرو که شما میتوانید تنها با جستجوی نام قطعه مورد نظر خود از مشخصات فروشندگان این قطعه رنو اطلاع حاصل نمایید - به زبانی ساده مروری گذرا درباره معرفی لوازم یدکی های رنو فلوئنس - رنو مگان - رنو ساندرو و ... داشته باشیم

کلاچ های ساکسومات رنو :
در این کلاچ ها برای حرکت یا توقف یک کلاچ وزنه ای و برای تعویض دنده یک کلاچ صفحه ای خشک معمولی که به کمک نیروی خلا موتور الکترو مغناطیسی رنو مگان به کار می افتد استفاده میشود .

طریقع عمل قطعات رنو مگان :
به هنگام به کار انداختن اهرم دسته دنده کلیه اتصال مربوط به مغناطیس الکتریکی به کار می افتد و به این ترتیب سوپاپ اصلی 1 باز میشود و قسمت راست دیافراگم شماره 2 و مخزن خلاء را به مانیفولد موتور مربوط میسازد.
فشار هوای روی دیافراگم مذکور اثر کرده و آن را به سمت راست میراند. اهرم مربوط به دو شاخه کلاچ را به کار می اندازد و ارتباط بین موتور و گیربکس را قطع میکند.
برای وصل کلاچ راننده شستی دسته دنده را رها میکند و به این ترتیب جریان برق مستقیم در سیم پیچ الکتریک قطع میشود . در این حالت سوپاپ اصلی 1 ارتباط بین دیافراگم شماره 2 و لوله مانیفولد را قطع میکند . کم شدن خلاء در دیافراگم شماره 2 در دو حالت صورت میگیرد و به این ترتیب ایجاد گشتاور ارتباط به تدریج و به نرمی صورت میگیرد.
مرحله اول : خلاء موجود در سمت راست دیافراگم با باز شدن سوپاپ شماره 3 سریعا تنزل میکند. زیرا این سوپاپ مستقیما قسمت خلاء دیافراگم 2 را به هوای آزاد متصل میکندو بدین وسیله عمل وصل کلاچ به سرعت صورت میگیرد. این عمل موقعی انجام میشود که راننده پس از رها کردن دسته دنده ناگهان گاز بدهد و قصد حرکت سریع و شتاب دادن به لوازم یدکی رنو را داشته باشد. طرز عمل به این ترتیب است که فشردن سریع دریچه گاز و عبور هوا از دهانه دو مخروطی کاربراتور در لوله شماره 9 خلاء زیادی تولید میشود که این خلاء به بالای دیافراگم رنو مگان شماره 5 منتقل میشود و به کمک یک دیافراگم شماره 8 کوچک که به میله شماره 65 و سوپاپ شماره 3 ارتباط دارد منطقه بالای دیافراگم از منطقه زیر آن جدا شده است . هرگاه در منطقه زیر دیافراگم آن را در پایین ترین نقطه مسیر خود نگه میدارد و سوپاپ شماره 3 به حالت بسته باقی مانده است.
حال اگر دریچه گاز ناگهان باز شود و دور موتور افزایش یابد خلاء موجود در دهانه دو مخروطی از طریق لوله شماره 9 به فضای بین دیافراگم 5 و 8 هدایت شده که در نتیجه دیافراگم 5 را به سمت بالا میراند و به کمک شماره 6 سوپاپ شماره 3 را باز میکند و بدین ترتیب خلاء موجود در سمت راست  دیافراگم شماره 7 به سرعت مستهلک میشود و آن را در اثر فشار هوا به طور کامل سمت چپ حرکت میدهد در این حالت کلاچ رها شده و ارتباط کامل موتور و گیربکس برقرار میشود.
سرعت افت خلاء را میتوان به کمک پیچ مخصوص شماره 4 تنظیم نمود.
مرحله دوم : خلاء باقیمانده در این مرحله بعد از بسته شدن سوپاپ شماره 3 از راه مجرای باریک شماره 7 به کندی و به آرامی رو به نقصان میگذرد و بدین وسیله کلاچ بعد از زمان کوتاهی به طور کامل ارتباط را برقرار میکند. این تاخیر تا زمانی میسر است که راننده گاز نداده و دریچه هوا بسته باشد کلاچهای ساکسومات را میتوان با پرداخت مبلغی اضافی در اکثر اتوموبیل های کوچک و متوسط سفارش داد.
وقتی ضریب اصطکاک با نیروی فشار دهنده دیسک کاهش یابد نیروی اصطکاک بین صفحه کلاچ و دیسک و فلایویل کاهش یافته و ظرفیت انتقال گشتاور به وسیله کلاچ کم میشود.
در این موقع به علت وجود نیروی مقاوم زیادتری که از طرف جعبه دنده به محور ورودی اعمال میشود تعادل نیروها بین عضو محرک (فلایویل) و عضو متحرک (صفحه کلاچ) از بین رفته و فلایویل سرعت نسبی زیادتری نسبت به صفحه کلاچ به دست میاورد . در اثر سرعت نسبی در دستگاه کلاچ بوجود آمده و قدرت خروجی موتور کاملا به سیستم انتقال قدرت منتقل نمیشود و نتایج زیر را به بار می آورد:
1 شتاب گیری خودرو و نیروی کششی آن کاهش میابد
2 در اثر نیروی اصطکاک دیسک کلاچ گرم شده و حرارت حاصله خاصیت دیسک و فنر های کلاچ بر طرف نمیشود و عملکرد کامل کلاچ نیاز به تعویض دیسک و فنرهای آن دارد.
عوامل موثر در کاهش صفحه کلاچ:
1 نفوذ روغن از کاسه نمد انتهای میل لنگ و یا جعبه دنده و محفظه کلاچ
2 انتخاب لنت نا مرغوب که دارای ضریب اصطکاک متغیری نسبت به افزایش درجه حرارت است.

عوامل کاهش دهنده نیروی فشار دیسک رنو مگان :
ساییده شدن لنت های صفحه کلاچ: میدانیم با ساییده شدن لنت ها ضخامت موثر لنت کاهش یافته و دیسک به طرف فلایویل نزدیکتر میشود.
با نزدیکتر شدن دیسک به فلایویل از مقدار فشار اولیه فنرها کاسته شده و تاثیر نیروی فشار دهنده دیسک بر روی صفحه کلاچ کاهش می یابد. از طرفی دیگر با ساییده شدن لنت ها و نزدیک شدن دیسک به فلایویل قسمت منتقل شده انگشتی شاخه کلاچ به دیسک هم به طرف فلایویل نزدیک شده و آسیابک به سمت زغال یا بلبرینگ حرکت نموده و لقی بین آن دو از بین میرود و تماس مالشی بوجود می آید. در اثر این تماس آسیابک گرم شده و حرارت آن به فنرها و دیسک انتقال یافته و به نیروی فشار دهنده تاثیر منفی میگذارد.

طریقه بر طرف نمودن معایب کلاچ مگان :
پس از آزمایش لغزش کلاچ و اطمینان از داشتن لغزش باید نسبت به تعویض لنت و یا صفحه کلاچ اقدام کرد. در صورت خرابی سطح دیسک یا فنرهای کلاچ لازم است این قسمتها را نیز تعویض نمود تا ظرفیت انتقال گشتاور ترمیم گردد. برای باز کردن قطعات مختلف کلاچ باید مواظب باشیم که درست باز کرده و از آچار مخصوص استفاده کنیم و در بستن نهایت دقت را به عمل آوریم.

کلاچ های وزنه ای رنو مگان :
امروزه برای راحتی رانندگان کلاچهای مختلفی طراحی و ساخته شده است کهبا تابعیت از دور موتور به طور خودکار میتواند عمل قطع و وصل ارتباط بین موتور و گیربکس را انجام دهند. دراین کلاچ ها با اضافه شدن دور از حد آرام به آرامی ارتباط بین موتور و گیربکس برقرار میشود و قطعات رنو مگان به حرکت در می آید و بدین ترتیب از پس زدن موتور در ازدیاد زیاد از حد گاز خوردن آن در اثر بار کم هنگام شروع حرکت اتوموبیل جلوگیری میشود.
عمل قطع ارتباط هنگامی میسر است که گاز رها شود و مجددا موتور به قطعات رنو ساندرو حد دور آرام خود برسد. یعنی با رها کردن گاز ابتدا دور موتور کم میشود و قبل از اینکه موتور به علت کمی قدرت بلرزد یا اصطلاحا زیر بار پس بزند کلاچ به طور خودکار ارتباط بین موتور و چرخ ها را قطع مینماید و دیگر احتیاجی به خلاص کردن دنده نیست.
کلاچ وزنه ای اغلب به کمک وزنه هایی که با ازدیاد دور نیروی گریز از مرکز بیشتری میگیرند کار میکند.
این وزنه ها میتوانند دیسک را قطعات رنو فلوئنس روی صفحه فشار دهنده ارتباط را برقرار سازد. عیب کلاچ های وزنه ای این است که اینگونه کلاچها فقط در حد دور آرام میتوانند ارتباط را قطع کنند و به همین علت هنگام تعویض دنده که احتیاج به قطع ارتباط موتور و گیربکس است امکان قطع و وصل برای تعویض دنده وجود ندارد.