لاستیک خودرو با چه قیمتی ؟ چه برندی ؟ از کجا تایر ماشین بخریم ؟


  • تهیه شده در وبسایت www.yadakbin.com تنها موتور جستجوی لوازم یدکی و قطعات خودرو

 

 در این مقاله قصد داریم درباره لاستیک خودرو و قیمت تایر در بازار مربوط به آن در بازار لاستیک تهران صحبت کنیم .

تا بحال شده که لاستیکی بخرید و از کیفیت و کارایی آن راضی نباشید ؟ ملاک انتخاب یک تایر خوب برای شما چیست ؟ چند هزار تومان برای لاستیک خودروی خود هزینه میکنید ؟ از فروشندگان لاستیک خودرو که در مراکز فروش تایر فعالیت میکنند چه مواردی را باید بپرسید تا از کیفیت لاستیک مطمئن شوید ؟

قیمت لاستیک ؟ گارانتی کارخانه  ؟ اصالت برند تایر ؟یا تنها آج ها و ظاهر لاستیک ؟ کدام مورد ملاک انتخاب شما خواهند بود ؟

برای اینکه پاسخ سوالات زیر را متوجه شوید این مفاله را درباره تایر خودرو تا انتها بخوانید .

لاستیک خودرو به عنوان یکی از قطعات مصرفی ماشین می باشد که در خودروهای مختلف در ابعاد و سایز های مختلفی به اینچ  در تمام خودروها اعم از تویوتا هیوندای کیا سیتروئن پژو مرسدس بنز بی ام و و  لکسوس همه مدل ها در همه سال ها سایز لاستیک های مختلف موجود در بازار خودرو ایران موجود است .

حتما شما هم نام های آشنایی مانند گلدستون میشلن مکسس بریجستون را شنیده اید .
 برند ها و مدل های مختلفی در سایزهای مختلف برای خودروهای مختلف بازار لاستیک یا همان تایر خودرو با قیمت های مختلف به تومان که البته بر اساس دلار محاسبه میشود وجود دارد !

اگر به کیفیت لاستیک خود اهمیت می دهید و می خواهید عمر طولانی و ایمنی با خودرو خود داشته باشید حتما هنگام خرید لاستیک از برندهای مختلفی مانند گلدستون بریجستون کومهو استفاده نمایید .

 برای خرید خودرو اگرچه آپشن های مختلفی وجود دارد ولی برای خرید لاستیک خودرو باید به فروشندگان معتبر بازار که این تایرها را بدون  دست کاری در نام و بسته بندی لاستیک با قیمت مناسب به خریداران لاستیک خودرو عرضه می کنند مراجعه کنید .

حتما تا به حال شما گذرتان به فروشندگان لاستیک خودرو افتاده است و همچنین درباره سایز لاستیک ها برای شما سوالات مختلفی به وجود آمده است .

 

والبته مهمترین پارامتر قیمت لاستیک خودرو !

 

 اگرچه بسیاری از مکانیک ها این پیشنهاد را می کنند که شما تایر خودرو خود را با پهنای بیشتری از سایز استاندارد کارخانه استفاده نمایید ولی بهتر است بدانید که این افزایش سایز تایر ها یا همان لاستیک خودرو میتواند باعث استهلاک بیشتر خودرو و تماس با سطح جاده باشد و در نتیجه مصرف سوخت بیشتر حتی یک مورد دیگر اینکه علت این امر ایستایی بیشتر خودرو و چسبیدن خودرو به سطح جاده است .

حال انتخاب خود شما که یک خودرو خودران در انتخاب کنیم مکه به نظر کارخانه سازنده خودرو احترام گذاشته و تست فنی  خودرو های مانند تویوتا هیوندای کیا وغیره مطالعه کرده و دلیل استفاده از این سایز تایر را در این خودروها مشاهده کنیم .

 همه خودروها  از یک نوع  تایر استفاده نمی کنند . بسیار طبیعی است که خودروهایی که رانندگان آنها از خرید این خودروها قصد استفاده از شرایط نامساعد جاده ای مانند مناطق آفرود و جاده های صعب العبور و نقاط کوهستانی مدلهای را خریداری میکنند که خودروسازان آنها این خودروها را برای این شرایط آماده کرده‌اند .

تویوتا لندکروز یا اف جی کروزر یک مثال بسیار مناسب برای ایرانیان است که در سطح جاده ها مسافران را به وفور مشاهده میکنند .  اگرچه قیمت تویوتا این چند وقت اخیر به دلیل نوسان نرخ ارز بسیار افزایش یافته است است ولی هنوز این خودرو به دلیل کیفیت بالای قطعات بکار رفته در آن .

 

که یکی از المان های آن استفاده از سایز تایر مناسب خودرو انتخابی است .

 اما در خارج از کشور ایران  عرضه لاستیک خودرو چطور است ؟
 در کشورهایی مانند امریکا که کارخانه فورد بازار خودرو را در دست دارد ادعا می کند که تمامی لاستیک های خودرو با تکنولوژی نوین روز که در خودروسازان دیگر مورد استفاده قرار نمیگیرد تولید می شود . ولی بسیاری از متخصصان به خودروسازی قطعات  یدکی خودرو این ادعای کارخانه  فورد را ادعای گزاف و خلاف واقع میداند .
 به دلیل این که بنا بر اخبار کسب شده از  قطعات کارخانه فورد بسیاری از قطعات و فیلترهای این کارخانه در کارخانه های ترکیه و کارخانه های اروپایی تولید شده و به امریکا صادر و مونتاژ می‌شوند .
 این سیر تولید در لاستیک خودرو هم نمود پیدا می‌کند و دلیل آن استفاده کارخانه های خودروسازی امریکایی و گاها اروپایی از قیمت ارزان کارگر و هزینه انرژی پایین در کشورهایی مانند ترکیه سنگاپور و هند می باشد .
در ایران هم قیمت لاستیک خودرو به دلیل نوسان نرخ ارز و احتکار بسیاری از انبارداران و تاجران لاستیک خودرو در بازار لوازم یدکی قیمت های غیر واقعی را به خود گرفته است .

 اما اگر شما بخواهید بهترین برند خودرو را داشته باشید حتماً به کیفیت قطعات و لوازم یدکی خودرو خود اهمیت ویژه ای میدهید .
 لاستیک خودرو هم از این قاعده مستثنا نیست و مراکز فروش لاستیک خودرو در تهران با درجه بندی های مختلف کیفیت تایر خودرو را ارائه می دهند .
 این درجه بندی در لاستیک خودرو به دو گونه مختلف لاستیک های ایرانی و لاستیک های خارجی تقسیم شده پس از آن لاستیک های خارجی با برندهای نامدار مانند میشلن یا گلدستون یا بریجستون یا کومهو پیوند خورده اند که دارای قیمت های بسیار بالا می باشد .

.
 اما لاستیک های چینی برای خودروهای با رده متوسط که دارای درجه کیفی متوسط هستند و قیمت تایراین خودروها برای این رانندگان این خودروها بسیار مهم و حائز اهمیت است و نیاز آنها را به لاستیکی با کیفیت متوسط برآورده میکند .

 بهترین گزینه برای انتخاب یک لاستیک این است که اگر شما خودرو قیمت بالا استفاده می کنید قطعا استفاده از برند های چینی برای خودروها مناسب نیست اما اگر خودرو شما دارای درجه متوسط یا پایین است استفاده از تایرهای چینی یا ایرانی برای خودروها بیشتر توصیه می شود .

 لاستیک های ایرانی مانند کویر تایر و غیره در خودرو های سواری کیفیت مناسبی داشته و همچنین قیمت این  تایرها می‌تواند کمک بسزایی برای این خودروهای با تایر متوسط و علی‌الخصوص خودروهای ایرانی بکنند .

اما برای کامیون ها و خودروهای سنگین که بین جاده ها در تردد هستند گاها بارهایی با تناژهای مختلف هر چند تن را حمل می کنند کیفیت لاستیک به دلیل فشار وارد بر آن بسیار مهم بوده . به همین دلیل هم به این رانندگان کامیون توصیه میشود که لاستیک های با برند خارجی آماده کنند تا امنیت جانی خود و امنیت جاده‌ها و خودروهایی که در آن جاده در حال حرکت می‌باشند را به خطر نیندازند زیرا ترکیدن یک لاستیک در یک جاده باعث تصادف های زنجیره ای و برخورد چندین دستگاه خودرو با یکدیگر شده و خسارات زیاد جبران‌ناپذیری را متوجه رانندگان جاده میکند .