لنت ترمز خودرو - توضیحات کامل بایدها و نباید هابرای دانستن بایدها و نباید هایی که درباره لنت ترمز وجود دارد باید ابتدا اطلاعاتی درمورد لنت ترمز خودرو ها کسب کنبم . با اینکه بیشترین نگرانی از لنت قیمت لنت ترمز خودرو است ولی بالعکس باید به کیفیت لنت ترمز خودرو و کامیون هم توجه کرد . همه ما می‌دانیم که ترمز چه می‌کند. وظیفه ترمز کاهش سرعت و توقف امن خودرو است. اما در این فرآیند، لنت‌های ترمز نقشی بسیار حیاتی ایفا می‌کنند . ترمزها در شرایط اضطراری با قیمت های مختلف می‌توانند خودرو را متوقف کنند تا خودرو به خودروهای دیگر، موتورسوارها و عابران پیاده برخورد نکند. در نتیجه اهمیت این سیستم نباید نادیده گرفته شود. برای آنکه بهترین استفاده را از ترمزهایتان داشته باشید و سیستم ترمز را در وضعیتی مناسب نگاه دارید، ما یک راهنما برایتان آماده کرده‌ایم :

سوالاتی که درباره لنت ترمز بوجود می آید :

 1. چرا لنت ترمزم صدا میده ؟

 2. کی باید لنت عوض کنیم ؟

 3. چرا لنت ترمز زود تموم میکنم ؟

 4. بهتریم مارک لنا چیه ؟ 

 5. نحوه فروش لنت ترمز خودرو به شکل آنلاین چگونه است ؟

 6. چرا قیمت لنت ترمز خودروها اینقدر با هم تفاوت داره ؟

 7. لنت ایرانی بهتره یا خارجی ؟

 8. چه جوری بفهمیم لنت ترمز خودرویی که خریدیم اصلی و اورجیناله یا طح اصلی و کپی ؟

 9. طول عمر لنت ترمز چقدره ؟

و ...

این سوالات متداولی است که برای خودروسواران اعم از تویوتا سواران - کیا سواران - هیوندای سواران - لنت ترمز کامیون ولوو - لنت ترمز کامیون بنز ده تن و آکسور اتگو و ... بوجود می آید !

 • لنت ترمز کیا چیست و چطور کار می‌کند؟

توقف خودرو نیازمند اصطکاک است و تولید اصطکاک در سیستم ترمز، برعهده لنت‌هاست. لنت‌ها روی دیسک‌ها فشرده می‌شوند و اصطکاک میان لنت و دیسک، موجب کاهش سرعت خودرو می‌شود.

به این فکر کنید که در طول یک روز، یک هفته، یک ماه یا یک سال، چند بار باید لنت‌‌ها روی دیسک‌ها فشرده شوند؟ در نتیجه فرسایش لنت‌ها و نیاز آن‌ها به تعویض مرتب چندان دور از ذهن نیست.

 • لنت ترمز هیوندای  چقدر عمر می‌کند؟

هیچ قانون مشخصی برای این موضوع وجود ندارد. طول عمر دیسک‌ها به نوع خودرو، شیوه رانندگی با آن و محل رانندگی با آن دارد.

به طور کلی طول عمر لنت حدود ۸۰ هزار کیلومتر برآورد می‌شود. اما زمان مناسب برای تعویض لنت کاملا بستگی به خودروی شما دارد و عوامل متعددی بر آن اثر می‌گذارند.

 • چه عواملی بر عمر لنت ترمز تویوتا اثر می‌گذارند؟

بد نیست نگاهی داشته باشید به عواملی که کمک می‌کنند طول عمر لنت ترمز خودروی شما افزایش یابد.

 • در چه جاده ای رانندگی می‌کنید کوهستانی یا عادی ؟

اگر به طور کلی در بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها رانندگی می‌کنید، احتمالا در می‌یابید که طول عمر لنت‌های ترمز خودروی شما بیشتر از افرادی است که در نواحی داخلی شهر رانندگی می‌کنند.

دلیل؟ در مناطق داخلی شهری شما باید در هر تقاطع توقف کنید و دوباره حرکت کنید. در نتیجه فشار بیشتری بر لنت‌های ترمز می‌آورید.

 • چند نفری سوار ماشین میشید ؟

هرچه تعداد سرنشین‌های خودرو بیشتر باشد، وزن خودرو افزایش می‌یابد و در نتیجه برای توقف آن، فشار بیشتری به ترمز وارد می‌شود. یک خودرو که به طور معمول یک خانواده بر آن سوار شوند، احتمالا در مدت زمان کوتاه‌تری نیاز به تعویض لنت پیدا می‌کند.

 • نوع لنت ترمز چع تاثیری بر طول عمرش دارد ؟

نوع لنت ترمز می‌تواند اثر مهمی بر طول عمر آن داشته باشد:

لنت‌های اورگانیک معمولا ارزان‌ترین و کم‌عمرترین هستند.
لنت‌های کم‌فلز (Low Metallic) ممکن است کمی سر و صدا داشته باشند، اما عمر آن‌ها کمی از لنت‌های اورگانیک بیشتر است.
لنت‌های نیمه فلزی معمولا طول عمر بالایی دارند.
لنت‌های سرامیکی طول عمری بیشتر از تمام انواع لنت دارند. اما در مقابل، قیمت آن‌ها نیز بالاتر است.
به طور معمول لنت‌های جلو سریعتر از لنت‌های عقب فرسوده می‌شوند. چرا که معمولا بار ترمز بر محور جلو متمرکز می‌شود.

 

 • یک دست لنت ترمز عادی چند کیلومتر جواب میده ؟

هرچه مسیر رانندگی روزانه شما طولانی‌تر باشد، طبیعی است که لنت‌های ترمز خودرویتان نیز زودتر مصرف می‌شوند.

 • چطور زمان تعویض لنت خودرو ام  را بفهمیم؟

هیچ وقت تعویض لنت را پشت گوش نیاندازید. بعضی مدل‌های خودرو مجهز به سنسور فرسودگی لنت هستند و در صورتی که لنت نیاز به تعویض داشته باشد، به راننده هشدار می‌دهند. اما علائم زیادی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید.

علائمی که به شما هشدار می‌دهند که باید لنت خودرو را تعویض کنید

 • چراغ هشدار لنت خودروهای تویوتا کمری کجاست ؟

بدیهی‌ترین نشانه نیاز به تعویض لنت، چراغ هشدار تعویض لنت روی داشبورد است. در این شرایط حداقل یک دست از لنت‌های خودروی شما نیاز به تعویض دارند. اما همه خودروها به این سنسور مجهز نیستند.

اگر خودروی شما سنسور فرسایش لنت نداشته باشد، باید مرتب لنت‌ها را بازدید و بررسی کنید. به خصوص در هر بار مراجعه به تعمیرگاه بهتر است از تکنیسین مربوط بپرسید که وضعیت لنت‌ها چطور است.

 • سوت کشیدن یا جیغ کشیدن مساله این است !

وقتی صدای سوت یا خرخر از لنت‌ها بلند شد، به این معناست که باید لنت‌هایتان را تعویض کنید. اگر صدای خرخر شنیدید، احتمالا لنت‌ها به طور کلی تمام شده‌اند و با هر ترمز، به دیسک‌های ترمز آسیب می‌زنید.

 • بررسی ظاهری لنت هیوندای سانتافه

از میان شکاف‌های رینگ خورو می‌توانید لنت‌ها را ببینید. حداقل ۳ میلی‌متر از لنت باید قابل رویت باشد. اگر چیزی کمتر از ۳ میلی‌متر می‌بینید، باید لنت‌ها را تعویض کنید.

 • کشیدن فرمان در زمان ترمزگیری

اگر در زمان ترمز، فرمان خودرو به یک سمت می‌کشد، احتمالا نیاز به تعویض لنت دارید. البته ممکن است خرابی کالیپرها نیز عامل این موضوع باشد.

 • لرزش پدال و در رفتن هنگام ترمز چع علتی دارد ؟

اگر در هنگام ترمز‌گیری پدال ترمز زیر پایتان شروع به لرزش می‌کند، احتمالا لنت‌هایتان را با فشار زیاد سوزانده‌اید و باید تعویض شوند.

 • چگونه عمر لنت ترمز را افزایش دهیم ؟

برای افزایش طول عمر لنت‌ها چند راه وجود دارد :

در هنگام حرکت در سرعت‌های بالا، از پیش اجازه دهید با کم‌کردن گاز، سرعت خودرو کم شود. ترمز ناگهانی به لنت‌ها فشار وارد می‌کند. پس اگر می‌دانید که چند صد متر جلوتر باید سرعت خود را کاهش دهید، از همین لحظه و با رها کردن پدال گاز این کار را بکنید.
وقتی به ترافیک می‌رسید، زودتر ترمز کنید. با افزایش زمان ترمزگیری، فشار روی لنت‌ها کاهش می‌یابد.
به طور کلی رانندگی تهاجمی و گاز و ترمز پیاپی، استهلاک لنت‌ها را افزایش می‌دهد.
وسایل اضافی را که وزن خودرو را افزایش می‌دهند، از خودرو خارج کنید. سبک‌تر برانید.

 • پس از تعویض لنت تویوتا لندکروز آب بندی نیاز است ؟

یک دست لنت نو روی خودرو نیازمند حدودا ۵۰۰ کیلومتر هستند تا به درستی روی دیسک‌ها «جا بیافتند.» پس در نظر داشته باشید که عملکرد لنت‌ها تا پیش از این زمان ممکن است مناسب نباشد و باید با احتیاط بیشتری رانندگی کنید. همچنین رانندگی تهاجمی و ترمز شدید ممکن است به لنت‌های نو آسیب بزند.

 • عمر دیسک‌های ترمز چه ارتباطی با لنت ترمز خودرو دارد  ؟

عمر دیسک‌های ترمز نیز مانند لنت‌ها بستگی به نوع خودرو و شیوه رانندگی با آن دارد. به طور کلی عمر دیسک‌ها بسیار بیشتر از لنت‌هاست، اما گاهی ممکن است مجبور شوید که همزمان آن‌ها را تعویض کنید.

دیسک‌های ترمز جلو معمولا در گذر زمان نازک می‌شوند. نازک‌شدن دیسک، موجب داغ‌شدن سریع آن و در نتیجه ضعف ترمزگیری می‌شود. حداقل ضخامت مجاز دیسک معمولا توسط تولیدکننده مشخص می‌شود و هیچ یک از دیسک‌ها نباید نازک‌تر از این میزان باشند.

 

یدک بین تنها موتور جستجوی قطعات خودرو و ماشین سنگین