لوازم و قطعات کیا در مدل های اپتیما - سراتو - اپیروس - موهاوی به همراه مشخصات مورد نیاز برای خرید و فروش 

اگرچه طراحی های مختلفی برای قطعات کیا موجود می باشد ولی به طور عمده به دو دسته کلی بر اساس جهت محور چرخش تقسیم بندی می شوند 1. محور افقی کیا اپتیما که نوع رایج آن می باشد. 2. محور عمودی شاسی

 

  • لوازم یدکی کیا اپتیما

جریان هوا بر روی هر سطحی دو نوع نیروی ایرودینامیکی خودرو با نام های درگ drag و لیفت lift به وجود می آورد که نیروی درگ در جهت جریان الکترونیکی است و نیروی لیفت مکانیکی می باشد. یکی از این نیروها یا هر دو می توانند نیروی مورد نیاز برای چرخش چرخ خودرو را تامین نمایند.

  • قطعات کیا سراتو

ویژگی این قطعات جدید بسیار شبیه تکنولوژی هواپیما می باشد.ایرودینامیک روی مقطع ایرودینامیکی شکلچرخ و نیروی لیفت و حرکت خودرو را به وجود آورده که باعث چرخش لاستیک توسط پلوس می گردد. نازل سوخت هم در موتورزمینه حرکت و چرخش دنده های گیربکس و ژنراتور را فراهم میکند. مصافتی که هر کدام از مدل های مختلف کیا با یک گالن سوخت طی می کنند متفاوت اند و از این فرمول بدست می آید :

  •  قطعات کیا اپیروس

 در قطعات این خودرو که طراحی زیبایی در سبک کلاسیک دارد ودر آن نشانه D برای حرکت خودرو بر روی نشانگر ها دنده تعبیه شده است می باشد. این خودرو مصرف سوخت بسیار بالایی دارد چنانکه در سرعت بالای 100 کیلومتر پایین آمدن نشانگر سوخت خودرو را به وضوح میبینید و باید مستقیما ایر و دینامیک خودرو روبروی وزش باد باشد تا ماکزیمم دقت را داشته باشیم. پس دقت کمپانی کیا در قطعات مصرفی باید سیستمی برای تنظیم بازار این قطعات و سود آوری این کمپانی کره ای داشته باشند که به آن مکانیزم فروش به صرفه خودرو و قطعات مصرفی می گویند. به طوری که کل لوازم خودرو می تواند عمری کوتاه تر داشته باشد .  در قطعات کوچک هم این کنترل را بر عهده بازاریابان میگزارند ولی در سیستمهای خودروسازان ژاپنی با توجه به شبکه فروش کنترل شده حتی سنسورهای تتعبیه شده در موتورها عمر طولانی ای دارند.

  • قطعات کیا موهاوی

 این لوازم kia mohave به دو نوع اصلی تقسیم بندی می شوند: قطعات مصرفی و قطعات غیر مصرفی .

این لوازم یدکی مانند یک چرخ آب با نیروی درگ کار می کند در حالی که استهلاک بالایی از تیغه هایی مشابه توربینهای محور افقی گیربکس استفاده می کند. شفت محور عمودی بسیار نزدیک به زمین قرار می گیرند که از مزیتهای آن قرار دادن تجهیزات سنگین آن از جمله گیربکس و ژنراتور نزدیک به سطح زمین می باشد، هرچند که شدت باد در سطح زمین کمتر است و در نتیجه برق کمتری تولید خواهد نمود. از دیگر مزایای این نوع دنده جاتمی توان به نیاز نداشتن سیستم یاو اشاره کرد چراکه این نوع دنده برنجی در این خودروی کیا را از هر جهت مهار می کنند و این مزیت برتری بسیاری نسبت به کمبودهای آن نسبت به بقیه مدل ها دارد . از کمبودهای آن می توان به این مورد اشاره نمود که این نوع توربینها به طور خودکار مانند لوازم یدکی کیا محور افقی شروع به کار کنند.

 این نوع خودرهای جدید در سال 2012 میلادی توسط کمپانی کیا اختراع گردید و در سال 2012 تا 2016 این اختراع به ثبت رسید. این توربین از حداقل 2 ماده مختلف سخت کاری شده تشکیل شده است.

این لوازم کیا موهاوی برپایه نیروی درگ مانند یک قطعه با کیفیت عمل می کنند . نیروی محرکه خودرو را جلو می برد. اولین قطعات موهاوی  که در بازار ایران توسط نمایندگی مجاز کیا عرضه شد مورد استفاده قرار می گرفتند با این رویکرد مشتری مداری کار می کردند. به طور مثال سیبک های کیا موهاوی یک نمونه بسیار ساده از قطعات یدکی است که بر پایه تکنولوژی جدید ساخته شده است .

این نیروی محرکه تولید شده توسط خودرو چرخش چرخ را ایجاد میکند و نیروی محرکه در ناحیه باز و مقعر این جزییات بسیار بپیچیده تر و فنی تر است .

با استفاده از انرژی هیبریدی انرژی بیشتری نسبت به نیروی مکانیکی بدست می آید. ولی تنها نیاز آن سطحی شکل می باشد شبیه چیزی که در فرمول یک استفاده می شود . این مقطع حساس از قطعات کیا برای ایجاد  فشار بیستر به موتور بین سطوح بالا و سطوح پایین و ایجاد یک نیروی خالص تولید شده توسط خودرو بر جهت حرکت خودرو می باشد.

 
اجزاء اصلی موتورهای هیبریدی با تکنولوژی سال 2018 در خودروهای کیا که باعث افتخار آفرینی این کمپانی کره ای است .

قیمت لوازم یدکی کیا شامل موتوری - گیربکسی و بدنه کدام سهم بیشتری در هزینه تمام شده خودرو دارند ؟

 

 

قطعات موتوری کیا :  یکی از مهمترین نام های بکار رفته در موتور بوش - پیستون - رینگ موتور است . بطور خلاصه متشکل از هزاران بخش می باشد که بطور مستقیم و غیر مستقیم در اطراف یک شفت قرار می گیرد  که بدین ترتیب حرکتی را تشکیل می دهند که میل بادامک را دورانی می کند . معمولا لوازم خودرو توسط خریداران مورد خرید قرار می گیرد و البته پیش بینی های لازم برای هم جهت شدن با قطعات کیا با جهات مختلف آیرودینامیک حرکت خودرو و همچنین برای کنترل سرعت آن صورت می گیرد و قدرت جذب شده توسط این بادگیر های کناری خودرو مستقیما و یا توسط یک سیستم مکانیکی به خودروی کیا که قرار است رانده شود منتقل می گردد. تعداد پره ها اطراف خودرو معمولا متغیر بوده و پهنای پره ممکن است در تمام طول پره ها ثابت و یا آنکه متغیر باشد و پره از بخش کناری جهت باد ورودی به اطراف خودرو را به سمت اطراف منحرف میکند تا اصطکاک کمتری داشته باشد .ضمنا بادگیر های بغل کیا ممکن است در امتداد محور طولی برش داشته باشد یا اصطلاحا تاب خورده و در هم تنیده شده باشد .

رینگ و لاستیک اسپرتی کیا : یکی از مهمترین بخشهای زیبایی خودروهای کیا بوده وظیفه آنبیش از عملکرد فنی در قطعات کیا ایجاد زیبایی بصری است .

جلو بندی کیا سورنتو : انتخاب نوع سیبک و شفت و قطعات تعلیق وابستگی به شرایط عبور و مرور خودرو دارد. جاده های مختلف استهلاک در قطعات مختلفی را بوجود می آوردند .

    ناسل: شامل پوشش خارجی مجموعه توربین، شاسی و سیستم دوران حول محور برج می باشد که روتور به آن متصل است. ناسل در بالای برج قرار دارد.بعضی از ناسل ها آنقدر بزرگند که تکنسین ها می توانند داخل آن باستند.

    گیربکس اتومات کیا اپتیما : از آنجائی که محور گیربکس دارای دنده جاتی با گشتاور بالا هستند بر عکس آن نیز صادق است محور خودرو در دور بالا با گشتاور کم ایجاد نیروی محرکه میکند سیستم انتقال قدرت باید به نحوی این دو محور را به یکدیگر متصل نماید که خودرو ناک نکند یعنی حد تناسبی بین سرعت و شماره دنده برقرار میکند .

    ترمز abs : در ترمز های ای بی اس کیا اپتیما با ظرفیت بسیار پایین معمولا از سیستم های ترمز قدرتمندی استفاده می شود زیرا جهت متوقف نمودن چرخ ها نیروی زیادی مورد استفاده قرار میگیرد .

سیستم هیدرولیک فرمان : سیستم های هیدرولیک به مجموعه قطعات هیدرولیکی کیا و اتصالات جانبی آنها اطلاق می شود . جک هیدرولیکی کیا  از یک سیلندر متحرک و پیستون داخلی دو طرفه تشکیل شده است . یونیت هیدرولیکی از الکتروموتور کیا اپتیما -  پمپ سوخت کیا موهاوی -  مخزن آب رادیاتور کیل اپیروس - شیرهای تنظیم فشارهیدرولیکی باد کمپرسور کولر کیا سورنتو - شیلنگهای انتقال سیال به دو ناحیه داخل سیلندر جک، مخزن روغن، روغن مخصوص و تجهیزات جانبی تشکیل شده است . پس از دریافت فرماندهی از طرف پمپ فرمان مقداری روغن را از داخل مخزن روغن هیدرولیک به محفظه جلو یا عقب سیلندر جک پمپ می کند تا جک بتواند به مقدار مورد نیاز تراز محور محرک را در جهت مورد نیاز راننده خودرو حرکت دهد. محور اصلی شفت محوری است که از سوراخ داخل شفت اصلی عبور می کند و یک سمت آن با جک هیدرولیکی کیا اپتیما نیز از طرف دیگر آن با مکانیزم خودرهای هیبریدی برابر کرده است . وظیفه این محور انتقال حرکت جک هیدرولیکی و در واقع فرمان کنترلر به مکانیزم مثلثی است که باعث چرخش پره ها می گردد. مکانیزم مثلثی درون هاب باعث تبدیل حرکت انتقالی شفت ورودی به حرکت چرخشی و نتیجتا چرخش چرخ ها و حرکت می گردد.