لوازم کلاچ های اصطلاکی در هیوندای آزرا مدل های قدیمی 

  • کلاچ های اصطحکاکی هیوندای آزرا مدل های قبل از 2008 :

این نوع کلاچ های خودروهای سنگین و سبک به صورت خشک یا روغنی در لوازم یدکی هیوندای آزرا مورد استفاده قرار میگیرند که در کلاچ های روغنی مانند آزرا معمولا نیروهای زیادی را منتقل میکنند.
روغن وظیفه انتقال قدرت حرارت را نیز که در اثر اصطحکاک زیاد به وجود می آید به عهده دارد قطعات اصلی یک کلاچ اصطکاکی که اصولا از صفحات اصطکاکی هستند و به کمک فنرهای ویژه به یکدیگر فشرده میشود
اصطکاک درگیری کلاچ تابع عوامل زیر است :

1.نوع موادی که با یکدیگر تماس حاصل میکند.
2.چگونگی سطوح اصطکاکی از لحاظ زبری و نرمی
3.حرارت موثر بین سطوح تماس
4.نیروهای فنرهای فشار دهنده

  • تعریف کلاچ یک صفحه ای یا همان تک صفحه ای خشک و عملکرد آن در هیوندای آزرا 2008 :

این نوع از کلاچ ها تشکیل شده از قسمت سر شافت کلاچ که در وسط فلایویل یاتاقان شده است. بلبرینگ یا بوش عوامل نگهدارنده آن است و اما قسمت انتهایی آن در گیربکس قرار دارد. این شافت دارای هزار خاری است که روی آن صفحه کلاچ میتواند حرکت طولی را در امتداد محور کلاچ داشته باشد در هر دو طرف صفحه کلاچ لنت کلاچ پر شده است که اصطکاک لازم را ایجاد میکند. لازم به ذکر داست که ضریب اصطکاکی هر طرف با هم متفاوت است.
این صفحه کلاچ های ساده غیر قابل ارتجاع می گویند.
ولی صفحات نیز وجود دارد که قابل ارتجاعی هستندو به کمک فنرهای مخصوص ضربه گیر و پیچ و خمهای صفحه عمل قطع و وصل ارتباط را به صورت فنری به راحتی و به نرمی میسر میسازد . معمولا جنس لنت این نوع کلاچ از آسبست پر شده است که به کمک الیاف فلزی به هم بافته و محکم شده است.
لازم به ذکر است آسبست یک ماده معدنی است که در کشور کانادا و روسیه و در کشور آفریقا جنوبی و نیز در کشور آمریکا به مقدار زیاد استخراج میشود.
نقطه ذوب آن 155 درجه سانتی گراد و در درجه 400 درجه سانتی گراد ذوب نمیشود و خواص مطلوبی دارد زیرا اصطکاک خود را در درجه حرارت 400 درجه از دست میدهد. اصولا کارخانه جات سازنده این قطعه محصولات خود را تا تحمل فشاری یک کیلو گرم بر سانتی متر مربع تضمین میکنند و به دلیل همین ویژگی هاست که در اکثر قطعات هیوندای و دیگر قطعات خودروسازان بزرگ کاربرد دارد .