لیست جدید قطعات تویوتا : مپ سنسور ... TOYOTA MAP SENSOR 

  • قطعات تویوتا سری جدید

 

  1. لوازم یدکی هایلوکس
  2. بلبرینگ جات هایس
  3. شاسی کمری گرند
  4. ترمز ABS کرولا
  5. ...

 

برای جستجو و خرید لوازم یدکی تویوتا بر روی لینک روبرو کلیک کنید : قطعات تویوتا

 

قطعات مپ سنسور تویوتا لندکروز  :

 

 

 

آشنایی با یکی از پر مصرف ترین قطعات تویوتا : مپ سنسور map sensor :

واژه مپ سنسو به معنای فشار مطلق منیفولد هوا می باشد.

این سنسور با سنسور خلا منیفولد هوا فرق دارد و به جای سنجش خلا ، میزان فشار در منیفولد هوا را می سنجد.

نگاهی اجمالی به مپ سنسور :

به گزارش سایت فنی فرخیها ، واژه MAP Sensor مخفف Manifold Absolute Pressure Sensor به معنای فشار مطلق منیفولد هوا می باشد. این سنسور با سنسور خلا منیفولد هوا فرق دارد و به جای سنجش خلا، میزان فشار (یا کمبود آن) در منیفولد هوا را می سنجد.

وقتی موتور خاموش است فشار داخل منیفولد هوا تویوتا با فشار هوای جو یکی است. وقتی موتور روشن کمری  می شود به خاطر بالا و پایین رفتن پیستون ها خلا داخل منیفولد هوا ایجاد می شود و میزان باز بودن یا بسته بودن دریچه گاز کرولا مسیر ورود هوا را محدود می کند. وقتی پدال گاز تا انتها باز باشد خلا منیفولد هوا تقریبا به صفر می رسد و فشار داخل آن تقریبا با فشار هوای بیرون تویوتا مساوی می شود.

 

فشار هوای آزاد معمولا بسته به مکان و شرایط آب و هوایی بین ۲۸ تا ۳۱ اینچ جیوه متغیر است.

مکانهایی که ارتفاع بالایی دارند فشار هوای کمتری نسبت به مناطق نزدیک اقیانوس و دریاها دارند.

فشار اتمسفر در سطح دریا به طور میانگین ۱۴٫۷PSI می باشد.

خلا داخل منیفولد هوا بسته به شرایط کاری موتور از صفر تا ۲۲ اینچ جیوه یا بیشتر متغیر است. خلا در دور آیدل معمولا بالا است و در اکثر قطعات تویوتا بین ۱۶ تا ۲۰ اینچ جیوه متغیر است. بیشترین خلا ممکن هنگام ترمز گرفتن با دریچه گاز بسته ایجاد می شود زیرا در این حالت پیستون ها سعی در مکیدن هوا دارند ولی بسته بودن دریچه گاز مسیر هوا را مسدود می کند که در نتیجه خلا بالایی داخل منیفولد کمری 2018  ایجاد می شود (معمولا ۴ تا ۵ اینچ جیوه بیشتر از دور آیده آل). وقتی دریچه گاز GAS THROTTLE ناگهان باز شود . موتور هوای زیادی مکش می کند و خلا به صفر می رسد. سپس هنگامی که دریچه بسته می شود خلا آهسته بالا می رود.

وقتی سوییچ باز می شود کامپیوتر موتور اطلاعات مپ سنسور تویوتا را بررسی می کند . این حالت ECU از فشار محیط مطلع می شود . پس در واقع مپ سنسور هم فشار محیط و هم فشار داخل منیفولد را تعیین می کند.

سپس کامپیوتر موتور از این اطلاعات برای تنظیم نسبت سوخت و هوا برای جبران تغییرات فشار هوا تویوتا به خاطر تغییرات ارتفاع یا آب و هوا استفاده می کند. بعضی خودروها از یک سنسور جداگانه برای سنجش فشار جو استفاده می کنند در حالی که در برخی دیگر یک سنسور ترکیبی دارند .

برای تویوتاهای مجهز به توربو TURBOCHARGER یا SUPERCHARGER  شرایط کمی پیچیده تر می شود زیرا هنگامی که توربوهای کمری و کرولا و هایلوکس و گرند  در حال ایجاد بوست است ممکن است فشار داخل منیفولد مثبت باشد ولی مپ سنسور اهمیتی به آن نمی دهد زیرا فقط قدر مطلق فشار را می سنجد.

مپ سنسور ممکن در فایر وال موتور، قسمت داخلی گلگیر یا منیفولد هوا نصب شود. مپ سنسور دو محفظه دارد که از طریق یک دیافراگم انعطاف پذیر از هم جدا شده اند. یکی از محفظه ها با هوای آزاد ارتباط دارد و دیگری از طریق یک شیلنگ لاستیکی یا مستقیم به منیفولد هوا متصل است. یک مدار برقی حساس به فشار که داخل سنسور است حرکت دیافراگم را بررسی می کند و یک سیگنال ولتاژی تولید می کند که بر حسب میزان فشار متغیر است. این ولتاژ معمولا از ۱ تا ۵ ولت متغیر است. با باز شدن دریچه گاز و کاهش خلا ولتاژ افزایش می یابد. در مپ سنسورهای آنالوگ در حالت آیدل اگر ولتاژ ۱ تا ۲ ولت باشد در حالت باز بودن کامل دریچه گاز در قطعات تویوتا ممکن است ۴٫۵ تا ۵ ولت باشد. ولتاژ خروجی مپ سنسور معمولا به ازای هر ۵ اینچ جیوه تغییر در خلا حدود ۰٫۷ تا ۱٫۰ ولت تغییر می کند. در مپ سنسورهای دیجیتال به جای ولتاژ سیگنالی از سیگنال فرکانسی دیجیتالی استفاده می شود که در حالت آیدل که خلا بالا می باشد حدود ۱۰۰ هرتز و در حالت باز بودن کامل دریچه گاز به ۱۵۰ هرتز یا بیشتر می رسد. در حالتی که خلا صفر باشد باید ۱۵۹ هرتز باشد.

علائم خرابی مپ سنسور و نحوه تست عملکرد آن :

هر چیزی که توانایی سنجش تغییرات فشار توسط مپ سنسور تویوتا را مختل کند در نسبت سوخت و هوا و تایمینگ جرقه تاثیر می گذارد. مشکلاتی از قبیل نشتی خلا در منیوفلد هوا، مشکل در سیم کشی سنسور یا خرابی شیلنگ خلا متصل به منیفولد از جمله موارد قابل ذکر هستند.

از جمله علائم خرابی مپ سنسور تویوتا عبارتند از ریپ زدن، لرزش در حالت آیدل، غنی بودن سوخت و اینکه گازویییل یا بنزین که باعث دوده گرفتن سر شمع ها می شود، ناک زدن به خاطر آوانس بیش از حد جرقه یا فقیر بودن سوخت .