لیست قطعات هیوندای - کمپرسور کولر ix45 - فروشگاه زاده رعیتلیست لوازم یدکی هیوندای :

 1.  آزرا
 2. سوناتا
 3. کوپه
 4. ix45
 5. ix35
 6. ix55
 7. جنسیس

 

برای مشاهده -  قطعات هیوندای   -   فروشگاه زاده رعیت   -  و انتقال به صفحه جستجوی قطعات خودرو در  -   یدک بین   -   تنها موتور جستجوی لوازم یدکی

 

 •   بر روی عکس زیر کلیک کنید  :

 

 

 

در حال حاضر دیگر در بین قطعات هیوندای وجود کولر و اجزای متشکل و وابسته آن در اتومبیلهای kia به‌عنوان یک وسیله لوکس تلقی نمی‌شود. بلکه کولر ix45 به عنوان ضرورتی مطرح می‌گردد که ضامن استفاده از اتومبیل توام با امنیت و آرامش خاطر است. احتیاجی به توضیح نیست که هنگامی که اتومبیل شما مجهز به کولر باشد، می‌توانید با اعصاب آرامتر و راحت‌تر به رانندگی بپردازید. زیرا هرگز گرمای طاقت فرسا، گازهای خطرناکdangerious gas ، سر و صدا noise  به داخل اتومبیل شما راه نخواهد کرد . سیستم کولر ix45  اتومبیل در واقع از مجموعه قطعاتی parts تشکیل شده است که پس از نصب بر روی قطعات ix35 ، برای فضای داخل کابین تولید برودت دلخواه را می‌نمایند. کولر ix35 با کاهش حرارت و رطوبت داخل کابین cabin به ما کمک می‌نماید تا رانندگی راحت‌تری داشته و در طول مسیر از آرامش کافی برخوردار باشیم. کولر خودروautomobile cooler از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به معرفی مختصر in brief هر یک می‌پردازیم :

 

کمپرسور کولر ix45 :

دستگاه حرکت دهنده circle move گاز مبرد در کولر هیوندای می‌باشد. کمپرسور cooler compressor با گرداندن گاز gas  در اجزاء سیستم system  در واقع شبیه به قلب heart  مجموعه عمل می‌نماید. همچنین کمپرسور فشار pressure و در نتیجه دمای گاز کم فشار خارج شده از اواپراتور evaporator  را نیز افزایش می‌دهد.

 

کمپرسور گاز سرد کننده را از اواپراتور به داخل کندانسور condenser  و سپس به کپسول خشک کننده dryer capsul و مجدداً به داخل اواپراتور سوق می‌دهد. قطعات هیوندای که در سیستم‌های کولر cooling system بکار برده می‌شوند، می‌بایست دارای خواصی از قبیل وزن weight و حجم متناسب با قدرت موتور engine power  باشند تا هنگام نصب به راحتی در محل مورد نظر قابل جایگذاری بوده و بار اضافی بر موتور hyundai ix45 تحمیل ننمایند.

 

 

از اجزائی است که وظیفه تبادل حرارت heater exchange را بر عهده دارد کندانسور گرمای جذب شده توسط اواپراتور evaporator  از گاز مبرد داخل سیستم system را به هوای محیط خارج از کابین ix35  انتقال می‌دهد. به زبان ساده تر در قطعات هیوندای hyundai spare parts کندانسور همان رادیاتور کولر cooler radiiator  می باشد!

 

 

کپسول خشک کننده  dryer capsul به عنوان منبع ذخیره گاز gas مبرد و جاذب رطوبت گاز عمل می‌نماید. معمولاً این کپسول دارای یک سوئیچ ایمنی sitch می‌باشد تا در مواقعی که فشار گاز gas pressure  از حد تعریف balance  شده کمتر یا بیشتر شود، به طور خودکار جریان برق کمپرسور کولر ix45 را قطع ‌نماید.

همچنین بر روی این کپسول ، شیشه‌ای جهت رؤیت گاز وجود دارد. شیشه رؤیت به ما این امکان را می‌دهد تا بتوانیم گردش in circle  و میزان گاز موجود در سیستم را کنترل control  نماییم.

 

شیر انبساط control valve در قطعات ix45 ix35  ، تعیین کننده میزان صحیح گاز وارد شوندهincome gas  از کندانسور به داخل اواپراتور evaporator  از طریق یک فیلتر هیوندای است.
همچنین این قطعه part فشار مبرد را بطور ناگهانی کاهش می‌دهد. هنگامی ‌که کمپرسور شروع به کار می‌نماید، شیر انبساط باز شده و مبرد مایع با عبور از صافی filter مربوط به ورودی مایع liquid پرفشار به گاز پر فشار تبدیل می‌گردد.
زمانی که اواپراتور میزان بیشتری مبرد را طلب می‌نماید، شیر انبساط اجازه permission می‌دهد تا مبرد کم فشار مورد نیاز به داخل کویل ignition coil اواپراتور وارد گردد. شیر انبساط  برقرار کننده تعادل balance میان بار گرما و خنک کنندگی بهینه اواپراتور می‌باشد.

 

 

یکی دیگر از قطعات اصلی هیوندای ix35  سیستم کولر اواپراتور است. اواپراتور مجموعه‌ای از قطعات است که وظیفه کاهش گرمای هوای کابین decrease cabin temprature  اتومبیل را بر عهده دارد.

یکی دیگر از وظایف مهم این قطعه، جذب رطوب humidity از هوای داخل کابین می‌باشد.

 

جریان سریع هوای ایجاد شده توسط فن الکتریکی electric fan  با عبور از سطح کویل اواپراتور evaporator coil ، برودت ایجاد شده توسط کویل را از طریق کانال‌ها و دریچه‌های هدایت هوا به داخل کابین اتومبیل انتقال می‌دهد.
سیستم کولر اتومبیل دارای دو سوئیچ کنترلی است که یکی از آنها زمانی که فشار گاز ix35 کم یا زیاد باشد، کمپرسور را از مدار خارج نموده و دیگری از ایجاد یخ ice در داخل محفظه اواپراتور جلوگیری می‌نماید. عدم کارکرد مناسب هر یک از این دو سوئیچ double switches می‌تواند باعث از کار افتادن کل سیستم گردد. محل نصب اواپراتور معمولاً پشت کنسول console وسط خودرو می باشد.

 

 

در قطعات تهویه هیوندای hyundai air conditioner parts وظیفه ایجاد ارتباط بین اجزاء مختلف سیستم را بر عهده دارد، به‌ گونه‌ای که اجزاء سیستم بتوانند در تمام شرایط کاری، بخوبی انجام وظیفه کنند. این شیلنگ‌ها ix45  به دلیل شرایط کاری خاص بایستی مطابق با استانداردهای بین‌المللی نظیر SAE ( انجمن خودروسازان امریکا usa ) ساخته شوند.
لایه داخلی شلنگ که از نفوذ مبرد جلوگیری می‌کند و ثبات فیزیکی physical  و شیمیایی chimical بسیار خوبی در دامنه -30°C سانتی گراد تا120°C سانتی گراد دارد.

 

 

قسمت میانی شلنگ که از یک سری الیاف بافته شده منسوج تشکیل شده است تا باعث افزایش مقاومت شلنگ در فشار‌هایی بالاتر از 175 atm شود.
لایه بیرونی که از موادی با مقاومت بالا در برابر عدم نفوذ رطوبت ساخته شده است.
اتصالاتی که در اجزاء مختلف شلنگ‌ها بکار می‌روند متناسب با نحوه اتصالات اجزای شلنگ به سایر قطعات سیستم کولر ix45 ، انتخاب می‌شوند که بر همین اصل مهم‌ترین انواع آن، فیتینگ‌های اتصال سریع و فیتینگ‌های اورینگ دار می‌باشند.
این اصل مهم را همواره باید در نظر گرفت که اتصالات connection می‌بایست به راحتی و به سرعت قابل وصل باشند و در عین حال آب‌بندی fitting خود را در تمام شرایط کاری حفظ کنن

 

قطعات هیوندای ix45 : کلید کنترل فشار pressure control switch که معمولاً آن را مانوستات می‌نامند، دارای دو وظیفه مهم است :

اول محافظ سیستم در برابر خرابی‌ damage ناشی از تغییرات فشار و دوم کنترل تغییرات فشار کندانسور. این سوییچ  switch به سه نوع اصلی تقسیم می‌شود:

 

 1. سوییچ کنترل فشار پایین
 2. سوییچ کنترل فشار بالا
 3. سوییچ کنترل فشار سه مرحله ای

 

 

این قطعات هیوندای در سیستم کولر ix45 وظیفه خاموش OFF و روشن ON  نمودن کولر را بر عهده دارد که با شکل‌های متفاوت در وسایل نقلیه مختلف وجود دارد. معمولا یک ال ای دی وظیفه نمایش حالت on یا off این سوئیچ را نمایش می‌دهد. لازم بذکر است در بعضی از خودروهای روز دنیا این قطعه حذف گردیده و سیستم تهویه همراه با روشن نمودن خودرو به حالت فعال در می‌آید و فقط دما temperature بایستی تنظیم گردد.

 

نقش انتقال فرمان‌ اجزای مرتبط با مجموعه کولر هیوندای و نیز برق‌رسانی به این اجزا بر عهده درخت سیم کولر ix45 می‌باشد. لازم بذکر است در خودروهای جدید معمولا تمام فرامین توسط electronic control unit و بوسیله سیم اصلی خودرو ترنسفر می‌شوند.

 

وقتی‌که فن الکتریکی electric fan مورد استفاده قرار بگیرد، می‌توان آن را روی water radiator رادیاتور نصب کرد. اگر فن کندانسور جلوتر از رادیاتور هیوندای نصب شده باشد، در این حالت فن بگونه‌ای نصب setup  می‌شود که هوا را از بیرون outside مکیده و روی سطح کندانسور می‌‌دمد. در صورتی که فن در پشت کندانسور و در مقابل موتور engine نصب شود، هوا را از روی سطح کندانسور مکیده vacume و به سمت اینجین می‌دمد.

 

 

شرایط استفاده از فن  موتور متفاوت است. در صورتی‌که یک سوئیچ فشار سه وضعیتی در سیستم وجود داشته باشد فن الکتریکی با افزایش و یا کاهش فشار قطع و وصل خواهد شد، در غیر این‌ صورت فن بصورت دائم کار و همراه با استارت سیستم تهویه مطبوع وارد مدار می‌شود.

در برخی حالات فن کندانسور توسط یک سوئیچ حرارتی کنترل می‌شود. بدین صورت که با فن موتور همزمان روشن و خاموش می‌شود و در واقع تابعی function از شرایط دمای موتور است

 

 

عیب یابی قطعات هیوندای

کولر ix45 و تمامی‌ قطعات هیوندای سه دشمن اصلی دارند که شامل رطوبت humidity ، گرد و غبار و هوا است. یکی از بزرگ‌ترین و عمومی‌ترین عیوب کولر cooling system problem  یک خودرو عدم خنک‌کردن آن است و درست کارنکردن کمپرسور می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد.

 

 

در مرحله اول ممکن است تسمه آن شل بوده و کمپرسور کمتر از میزان معمول مبرد را پمپ pump می‌کند.

روش اصلاح : در این حالت سرویسکارمجاز یا تسمه belt را عوض می‌کند یا آن را سفت کرده و تا حد مجاز کشش تسمه را کنترل control می‌کند. انجام چنین کاری چندان هزینه‌ای cost ندارد. تسمه کولر cooler belt نیز قیمتی نداشته و تنظیم و سفت کردن آن هم زمان و هزینه نمی‌برد.

- گاهی عدم کار کردن کمپرسور compressor از کلاچ clutch  آن بوده که نیرو را به درستی انتقال نمی‌دهد.

روش تعمیر repair : در این مواقع نیز کلاچ clutch  یا تعویض شده و یا تعمیر می‌شود.کلاچ کولر چندان سیستم پیچیده‌ای نبوده و یک کلاچ مغناطیسی است که با جریان برق آهن‌ربا magnetic power  شده و نیرو را منتقل می‌کند. حال ممکن است در این جریان یا نحوه آهن‌ربا شدن این سیستم مشکلی به وجود آمده باشد که رفع آن چندان مشکل نیست.

اما در بسیاری از مواقع شما در شتابگیری احساس می‌کنید که کولر ix45  خنک نمی‌کند. در حقیقت این عیب نبوده و در خودروهایی که همه چیز تحت کنترل ای سی یو واحد کنترل الکترونیکی است این اتفاق می‌افتد. زمانی که شما قصد شتابگیری دارید یقیناً به تمامی‌قوای موتور نیاز دارید در نتیجه باید تمامی‌مصرف‌کننده‌ها برای همان چند لحظه‌ای که شتاب می‌گیرید قطع disconnect  شوند.
یکی از بزرگ‌ترین قطعات هیوندای همین کمپرسور کولر بوده که باید در این مواقع قطع شود. قطع کردن کمپرسور کولر و از مدار خارج کردن آن در این شرایط کاملاً بر عهده ای سی یو بوده و به صورت خودکار این اتفاق رخ می‌دهد تا تمامی‌توان موتور در این‌گونه مواقع در اختیار شما باشد.

گاهی اشکال از fan است. در بسیاری مواقع fan روشن نمی‌شود تا دما temperature را پایین بیاورد.

how to fix :  در این شرایط باید دلایل عدم روشن شدن فن را کنترل کنید تا این problem رفع شود. گاهی خود فن مشکل داشته و روشن نمی‌شود. گاهی فرمان روشن شدن آن داده نمی‌شود. گاهی هم در جریان فن هیوندای مشکلی به وجود آمده است.
کنترل روشن شدن فن می‌تواند توسط مالک ix35 انجام شود اما بررسی مشکل آن بهتر است توسط متخصص انجام شود تا از هزینه‌های اضافی extra cost جلوگیری شود.

 

 

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است باعث عدم خنک‌کاری مناسب کولر خودرو باشد cooler condonser dirty blade  کثیف بودن پره‌های کندانسور است.

راه حل :  در این مواقع فشار باد راه حل مشکل است. با فشار هوا کندانسور را تمیز کنید تا مشکل برطرف شود.

از دیگر از عیوب شایع، نوسان دور موتور rpm  در زمان استفاده از کولر cooler است.

how to do : این عیب دلایل زیادی نداشته ولی در خودروهای کاربراتوری carburatour و انژکتوری injector کاملاً متفاوت است. در تمامی‌ hyundai ix45 ix35 در زمان گرفتن کولر دور موتور کمی‌ افزایش پیدا می‌کند تا بتواند افزایش بار بر روی موتور ناشی از اتصال کمپرسور به موتور را جبران کند.

زمانی که کولر ix35 را روشن می‌کنید این دور کاهش پیدا می‌کند. اما باید عاملی این دور موتور engine را افزایش دهد تا افت قدرت جبران شود. در خودروهای انژکتوری این افت قدرت توسط استپر موتورmotor stpper  و کمی‌تغییر زاویه دریچه گاز جبران می‌شود. در اصطلاح استپر کمی‌به خودرو گاز می‌دهد. اما در خودروهای کاربراتوری این جبران افت قدرت توسط یک شیلنگ وکیوم جبران شده که دریچه گاز را تغییر حالت می‌دهد.
اگر قطعات هیوندای دارید و در زمان استفاده از کولر ix45 دور موتور نوسان دارد حتماً موتور و کاربراتور خودروی خود را تنظیم کنید. اما اگر خودرویتان انژکتوری است باید دیاگ زده شود تا نحوه کار استپر موتور یا همان موتور پله‌ای کنترل شود. گاهی کثیف شدن موتور پله‌ای و تمیز کردن و شست‌وشوی آن این مشکل را برطرف می‌کند. گاهی تعمیرکاران موتور پله‌ای را عوض می‌کنند که چندان هم کم هزینه نیست‌. دقت کنید در بسیاری مواقع تمیز کردن و کنترل جریان استپر stepper  این مشکل را برطرف می‌کند.

- عیب دیگری که معمولاً در خودروهایی با موتور کم بازده‌تر و ضعیف‌تر weak به وجود می‌آید بالا رفتن آمپر آب water temperature level است.

بالا رفتن آمپر آب نشان‌دهنده بالا رفتن دمای موتور engine temp است. این وضعیت می‌تواند عیوب بسیار زیادی را به وجود آورد. اولین عیبی که بسیار نزدیک است سوختن cylinder gasket  واشر سرسیلندر است. همچنین خرابی سایر قطعات IX45 حساس به گرما از عوارض این عیب است.

چکار باید کرد ؟ برای رفع این مشکل باید دو بخش از سیستم خنک‌کننده را کنترل control کنید، یکی رادیاتور radiator and fan دیگری فن خنک‌کننده . اگر رادیاتور کثیف dirty  بوده نتواند به درستی تبادل حرارتی را انجام دهد و گرما را دفع کند این عیب حاصل می‌شود.

 

برای رفع آن رادیاتور ix35  و مجاری آن باز شده و شسته می‌شود. مجاری آن باز شده و آب به درستی تبادل حرارت دارد. گاهی رادیاتور درست بوده ولی فن خودرو دچار مشکل شده نمی‌تواند به درستی هوا را بدمد. هر دو فن در هیوندای بسیار با اهمیت هستند که دور گردش آنها نیز موثر است. باز هم برای این کار باید فن کنترل و چک شود. رله فن نیز در کارکرد آن بسیار موثر است. سوختن آن باعث از کار افتادن فن fan می‌شود.

گاهی کولر روشن است ولی ماشین گرم شده و آمپر آب بالا می‌رود.

با تمام این شرایط fan در دور آهسته کار می‌کنند.

روش اصلاح: باید علت را در فشنگی سر کپسول هیوندای  جست‌وجو کرد.

 در بعضی مواقع اواپراتور یخ ice می‌زند.

 این مشکل کمی‌رایج بوده که باید برای رفع آن ترموستات هیوندای  را کنترل کرد تا معلوم شود درست کار می‌کند یا نه. در این مواقع ابتدا اوپراتور را کنترل کرده و هوای خروجی آن چک می‌کنیم. علت این مساله جمع شدن ذرات ریزی در لابه‌لای پره‌های اوپراتور evaporator است. تمیز کردن اوپراتور با فشار باد wind pressure راه حل این مشکل است. گاهی این بوی بد ناشی از جلبک‌های ریزی بوده که در لابه‌لای پره‌های اوپراتور رشد کرده‌اند. برای از بین بردن آنها باید اوپراتور با مواد مخصوصی شسته شود تا کاملاً تمیز شود.

- کولر cooler را در دورهای بالا روشن نکنید.

 

 

چگونگی رفع مشکل ؟  اگر دور موتور بالا است، کلاچ بگیرید سپس کولر cooler را روشن کنید. روشن کردن کولر در دورهای بالا سبب میشود تا بلبرینگ کلاچ clutch آن تسمه و حتی پولی pulley آن خراب شود.در زمستان نیز کولر را روشن کنید تا سیستم فرسوده نشود. در همان لحظه که کولر را روشن کردید پنجره‌ها را بالا ندهید. بگذارید چند دقیقه کولر cooler کار کند تا هوای اولیه خارج شود.

هوای خروجی outlet air conditioner  از کانال های کولر cooler channel  خنک نیست :

 • دریچه ورودی هوای خارج خودرو باز است. روش اصلاح: دریچه را ببندید.
 • ۲تسمه کمپرسور compressor ix45 خوب سفت نیست و لغزش دارد .
 • شیر آب رادیاتور بخاری باز است. روش اصلاح: شیر آب بخاری را ببندید و در صورتی که در خودرو شیری به این منظور پیش بینی نشده شیلنگ آب بخاری را با پوسته موتور یکسره کنید .
 • دریچه بخاری باز است. روش اصلاح: دریچه بخاری را ببندید.
 • قطعات هیوندای کندانسور توسط ذرات ریز مسدود گشته.
 • مایع مبرد cooling liquid  در محلی از کولر به بیرون نشت کرده.
 • خشک کن بر عکس نصب شده.
 •  خشک کن مسدود است
 • اواپراتور hyundai مسدود است.
 • سطح اواپراتور یخ ice  زده است.