مرجع فروش قطعات تویوتا و راهنمای تخصصی رفع مشکلات فنی هریک از قطعات لندکروز 

  • لوازم یدکی هایلوکس : کمک فنر تویوتا - لنت اورجینال تویوتا -  تسمه تایم هایلوکس - تیغه برف پاک کن - سلونوئید - ...
  • قطعات تویوتا کمری : سگدست کمری - شغالدست تویوتا - دیسک کلاچ تویوتا - بلبرینگ چرخ کمری - ...
  • لوازم کرولا : لنت کرولا - صفحه کلاچ توبوتا - سوپاپ دود و هوا - وایر شمع اورجینال - ...
  • لوازم یدکی یاریس : شمع موتور یاریس - سنسور سرعت تویوتا - بوش سیلندر تویوتا - ...
  • قطعات لندکروز : لنت لندکروز - دسته موتور لندکروز - پنوماتیک لندکروز - سنسور سوخت تویوتا - فشنگی روغن - مخزن آب تویوتا لندکروز - ...

 

برای مشاهده لیست لوازم یدکی واردکنندگان قطعات تویوتا در بازار لوازم یدکی تهران - با کلیک بر روی عکس زیر و ورود به وبسایت یدک بین تنها موتور جستجوی لوازم یدکی - قطعه خود را جستجو کنید و پس از پیدا کردن قطعه مورد نظر خود به طور مستقیم و بدون واسطه از واردکنندگان اصلی و دست اول قطعات تویوتا در بازار لوازم یدکی خرید خود را انجام دهید :

 

 

 

 

قسمت اول قطعات تویوتا :

آیا تا به حال به این فکر کردید که قطعات تویوتا مثل واترپمپ لندکروز یا دینام کمری  چه شکلی هستند ؟

قطعات خودرو های تویوتا یاریس که شاید هر از گاهی به مشکل برخورده و نیاز به تعویضشان باشد چه کاری انجام می دهند و چه ظاهری دارند ؟

مواقعی که خودروی تویوتا شما دچار مشکل شده و به مکانیک مراجعه می کنید ممکن از بگوید به قطعاتی از جمله : آلترناتور لندکروز - پلوس کمری - میل سوپاپ کرولا و یا کالیپر تویوتا احتیاج دارید .

یونیت کنترل سیستم  ABS تویوتا : ECU - ELEXTRONIC CONTROL UNIT - TOYOTA

سیستم ای بی اس مخفف سیستم ضد قفل ترمز و گاها سیستم ضد قفل ترمز نامیده می شود . این سیستم تویوتا به به منظور جلوگیری از قفل شدن چرخ ها و لنت لندکروز هنگام ترمز گیری استو و امنیت بسیاری را تامین می کند . یونیت کنترل ای بی اس ECU ELECTRONIC CONTROL UNIT TOYOTA  در حقیقت مرکز و مغز این سیستم است و با دریافت مطالب فرمان وارد عمل شدن ای بی اس را صادر می کند .

اطلاعاتی که این سیستم به فعالسازی ای بی اس می گیرد دانستن سرعت چرخ ها و دیگری دانستن فشار ترمز لنت تویوتا است . در صورتی که یونیت ای بی اس دچار مشکل شد یک چراغ نارنجی یا زرد رنگ ای بی اس نشاندهنده های خودرو روشن خواهد بود . بیشتر مواقع این سنسور سرعت چرخ و یا سنسور فشار ترمز است که نیاز به تعویض است . و برای تعویض یونیت ای بی اس باید هزینه زیادی را پرداخت کنید.

کمپرسور کولر تویوتا :  TOYOTA COOLER COMPRESSOR

رایج ترین مشکل که در سیستم کولر تویوتا هایس رخ می دهد نشتی در مدار کولر هایس است. بعد از چک کردن نشتی و اطمینان از عدم وجود نشتی در مدار کولر تویوتا اگر وظیفه ی خود را به درستی انجام ندهد باید به سراغ کمپرسور تویوتا بروید بیشتر انواع کمپرسورها دارای یک کلاچ هستند که در صورت نیاز کمپرسور را غیرفعال می کند . وقتی عمر کلاچ به پایان رسید باعث از کار افتادن کمپرسور تویوتا می شود . بروز مشکل در قطعات  داخلی کمپرسور لندکروز باعث می شود کمپرسور فشار کافی تولید نکند و افت فشار میتواند باعث کار کردن سیستم کولر تویوتا شود و هرکدام از این مشکلات در قطعات تویوتا برای کمپرسور پیش آمد باید به تعمیرکار مراجعه کرد .

آلترناتور تویوتا : TOYOTA ALTERNATOR

وظیفه تامین انرژی الکتریکی برای شارژ کردن باتری خودرو است و نیرو را از طریق تسمه دریافت کرده و این تسمه نیروی خود را از میل لنگ مستقیم دریافت می کند . و خراب شدن آلترناتورباعث شارژ نشدن باتری و متعاقب آن خالی شدن شارژ باتری می شود . در این صورت یک چراغ هشدار قرمز رنگ به شکل باتری  در پشت آمپر خودرو روشن خواهد شد خرابی آلترناتور در بیشتر مواقع قابل رویت نیست و ناگهانی اتفاق می افتد و خرابی دیگر که در آلترناتورمیتواند اتفاق بیفتد خراب شدن برینگ ها است و اگر خراب شود هنگام کارکرد صدای بلند و آزار دهنده ای تولید می کند .

پلوس تویوتا : TOYOTA JOINT

 

نام اصلی آن Axle shaft است و وظیفه آن انتقال نیرو از دیفرانسیل به چرخ تویتا است و بیشترین خرابی که در پلوس تویوتا پیش می آید پاره شدن گردگیر پلوس تویوتا هاست .

گردگیر پلوس قطعه ای از قطعات تویوتا است به شکل قیف که در انتهای پلوس قرار دارد و از تماس عوامل آلاینده مانند گرد و خاک و غیره با سر پلوس CV JOINT جلوگیری می کند . در صورت پاره شدن گردگیر پلوس آلودگی میتواند وارد سر پلوس شده و قطعات تویوتا را خراب کند در هنگام سرویس خودرو گردگیرها نیز چک شوند تا در صورت پارگی تعویض شوند .

شنیدن صدای تق تق از چرخ های تویوتا در هنگام دور زدن نیز نشان دهنده خراب شدن سر پلوس تویوتاست . روش اینکه متوجه شوید سر پلوس کدام سمت دچار خرابی شده فرمان را تا آخر به یک سمت چرخانده و دور بزنید هر سمتی که صدای تق تق رسید یعنی سر پلوس آن سمت خراب است هر زمانی در دو سمت این صدا را شنیدید یعنی هر دو سر پلوس خراب هستند .

سیبک فرمان تویوتا : TOYOTA STEERING WHEEL JOINT

موتور فن تویوتا هوای مورد نیاز سیستم تهویه را تامین می کند و وظیفه آن وارد کردن هوا به درون خودرو است البته پس از رد شدن از فیلتر هوا تویوتا . وقتی فن تویوتا دچار مشکل می شود سر و صدای زیادی تولید می کند و  ممکن از کلا از کار بیفتد . فن ها از یک الکتروموتور و یک پره تشکیل شده اند .

کالیپر ترمز تویوتا : TOYOTA BRAKE CALIPER

یکی از مهمترین قطعه از قطعات تویوتا است . کالیپر در زمان ترمزگیری لنت های ترمز تویوتا  را به روی دیسک فشار داده و باعث کاهش سرعت و ایستادن خودرو می شود .  ایجاد مشکل در کالیپر ترمز تویوتا می تواند باعث سایش لنت تویوتا شود . در بدترین حالت ممکن است روغن ترمز کالیپر نشت کند و وجود نشتی در سیستم ترمز تویوتا بسیار خطرناک است و و می تواند سیستم ترمز خودرو را کاملا از کار بیندازد . در صورتی که کالیپر یک قطعه ی قابل تعمیر است و قطعات درون آن میتواند قابل تعویض باشد اما پیشنهاد می شود در زمان ایجاد خرابی اقدام به خرید کالیپر تویوتا جدید کنید .

سوئیچ چراغ ترمز تویوتا : TOTOTA - BRAKE LIGHT SWITCH

هنگامی که راننده پدال ترمز را فشار می دهد شروع به روشن کردن چراغ های ترمز تویوتا می کند و در بیشتر خودروهای تویوتا در انتهای اهرم پدال ترمز قرار دارد ولی در بعضی خودروها در انتهای اهرم پدال ترمز قرار دارد اما در بعضی خودروها مانند سیتروئن زانتیا - این قطعه روی پدال و زیر پای راننده نصب شده است . اگر چراغ ترمز از کار افتاده باشد و لامپ ها سالم باشند به احتمال زیاد این سوئیچ تویوتا باید تعویض شود .

دیسک ترمز تویوتا  : TOYOTA - BRAKE DISK

دیسک ترمز لندکروز به همراه چرخ های خودرو در حال گردش هستند و زمان ترمزگیری از طریق اصطکاک بین لنت و دیسک تویوتا متوقف می شود . زمان ترمزگیری دیسک لندکروز  ضمن اینکه تحت فشار اصطکاکی بسیار قوی قرار گیرد افزایش دمای زیادی را تجربه می کند و این شرایط می تواند باعث تاب برداشتن دیسک تویتا شود و نشان دهنده لرزش خودرو در زمان ترمزگیری است . اگر از لنت نامرغوب استفاده کردید و یا لنت تویوتا - لنت لندکروز را به موقع تعویض نکنید باعث می شود روی دیسک ها خط بیفتد .

خط افتادن روی دیسک می تواند قدرت ترمزگیری تویوتا را کاهش دهد . در همه این موارد باید نسبت به تعویض دیسک اقدام کرد و تعمیر و تراش دادن دیسک به هیچ عنوان اصولی نیست . همیشه دیسک ها باید به صورت جفت تعویض شوند یعنی دیسک های جلو با هم و دیسک های عقب هم با هم تعویض شوند .

میل سوپاپ تویوتا : TOYOTA CAMSHAFT

با نام بادامک شناخته می شود و کار میل سوپاپ تویوتا  باز و بسته کردن سوپاپ های ورودی و خروجی است . پیشرانه ی یک تویوتا میتواند یک دو ویا حتی چهار میل سوپاپ داشته باشد و عمر بالایی دارند و اصولا خراب نمی شوند ولی افت فشار روغن و یا کمبود روغن موتور تویوتا  در پیشرانه ی خودرو میتواند باعث آسیب به میل سوپاپ شود اگر تعمیرکار پیشنهاد تعویض میل سوپاپ تویوتا را به شما داد مطمئنا مشکلی جدی در خودروی شما به وجود آمده است .

حسگر موقعیت میل سوپاپ : TOYOTA CAMSHAFT POSITIONER SENSOR

 

کار این حسگر این است به واحد الکترونیکی کنترل موتور ای سی یو یا همان کامپیوتر تویوتا اطلاع دهد که میل سوپاپ در چه درجه ای از 360 درجه گردش خود را قرار دهد .

از طریق اطلاعات ای سی یو متوجه می شوید که چه زمانی برای پاشش سوخت به مانیفولد هوا تویوتا مناسب است . در صورت خرابی حسگر موقعیت میل سوپاپ تویوتا مصرف سوخت تویوتا به علت پاشش بیشتر از نیاز سوخت افزایش پیدا می کند .

کلاچ در خودروهای تویوتا جعبه دنده ی دستی وجود دارد و وظیفه آن انتقال گشتاور از پیشرانه به گیربکس تویوتا  قطع شده تا بتوان بدون آسیب دیدن قطعات داخلی جعبه دنده تویوتا نسبت به تعویض دنده ها اقدام کرد  کلاچ نقش زیادی در خودروهای دنده دستی تویوتا دارد به علت اینکه کلاچ گشتاور تولیدی پیشرانه از طریق اصطکاک انتقال می یابد بنابراین ضخامت صفحه کلاچ تویوتا کاهش یافته و لنت تویوتا روی آن تمام می شود در این صورت باید به مکانیک مراجعه کرد تا صفحه کلاچ تویوتا را تعویض کند .

طبق : TOYOTA CONTROL ARM

در هر مدل از مدل های تویوتا شکل متفاوتی دارد و وظیفه اتصال دادن چرخ خودرو را به عهده دارد و از متعلقات جلوبندی تویوتا محسوب می شود و در آن چهار عدد بوش وجود دارد و این بوش ممکن از خراب شوند و باعث گیجی فرمان سر و صدای لاستیک سایی می شود و تنها با جایگزینی بوش های معیوب با بوش نو مشکل خودرو برطرف خواهد شد ولی در برخی مواقع لازم از کل طبق تویوتا تعویض گردد .

 

میل لنگ تویوتا : TOYOTA CAMSHAFT

در قطعات تویوتا مهمترین احتراق داخلی است و وظیفه آن تبدیل حرکت خطی پیستون ها به حرکت دورانی است  میل لنگ یک قطعه مصرفی نیست و کمتر پیش می آید خراب شود ولی اگر روغن کافی به برینگ های میل لنگ تویوتا  نرسد می تواند به برینگ ها و خود میل لنگ آسیب برساند و قیمت میل لنگ تویوتا میتواند هم ارزان باشد و هم گران و یکی از بدشانسی های میل لنگ اینست بریدن میل لنگ است تویوتا با توجه به کیفیت بالای قطعات تویوتا بریدن آن خیلی به ندرت پیش می آید .

کاسه نمد سر میل لنگ تویوتا : CAMSHAFT FRONT OIL SEAL

دارای دو کاسه نمد ( اورینگ ORING یا پکینگ PACKING نامیده می شود ) است که یکی در انتهای میل لنگ تویوتا و سمت جعبه دنده است و دیگری سر میل لنگ تویوتا و درست در پشت پولی سر میل لنگ واقع است و وظیفه این کاسه نمدها آبندی میل لنگ از لحاظ روغن است . این کاسه نمدها روغن تویوتا به بیرون نشت کند باید تعویض گردد.

 

قفل مرکزی تویوتا :  CENTRAL LOCK - TOYOTA

 

خرابی آن ناراحت کننده نیست در صورت از کار افتادن موتور تویوتا میتوان به صورت دستی و از کلید درها را قفل یا باز کرد معولا کمتر خراب می شود در صورت خرابی ممکن است از اتصالات و سیم کشی تویوتا باشد و نه موتور . اگر قفل مرکزی تویوتا خراب شد باید آن را تعویض کرد .

 

میل گاردان تویوتا : TOYOTA MAINLY SHAFT

در خودرو های تویوتای محرک جلو وجود ندارد تنها در خودروهای محرک عقب و چهارچرخ به چشم میخورد و وظیفه آن انتقال نیرو و گشتاور از جعبه دنده تویوتا به دیفرانسیل است مشکلاتی که ممکن است برای قطعات میل گاردان بوجود آید خراب شدن نگه دارنده مرکزی و دیگری خراب شدن اتصالات یا همان چهار شاخ گاردان است . نگه دارنده مرکزی میل گاردان تویوتا به سادگی قابل تعویض است ولی خرابی آن بسیار جدی است و با تولید صدا در زیر خودرو شروع می شود و در بدترین شرایط با کنده شدن اتصالات یک فاجعه رخ می دهد .

 

واحد کنترل موتور تویوتا : ELECTRONIC CONTROL UNIT - TOYOTA

 

نام دیگر آن ای سی یو ECU  و دی ام ای DMA است و خود ای سی یو به ندرت خراب می شود و اصولا خطاهای نرم افزاری رخ می دهد که با دستگاه دیاگ قابل حل است . هنگام خراب شدن ای سی یو قیمت آن کاملا وابسته به برند خودروی شما است و می تواند ارزان و یا خیلی گران باشد .

 

 

با یدک بین بدون واسطه و مستقیم از واردکنندگان بازار لوازم یدکی تهزان خرید کن !