مرکز فروش دست اول لاستیک خودرو ولاستیک کامیون را بشناسید و قیمت لاستیک کومهو kumho - لاستیک مکسس maxxis - لاستیک بریجستون ژاپنی 株式会社ブリヂストン Bridgestone - لاستیک میشلن michelin و کویر تایر و لاستیک دنا و لاستیک بارز و یزد تایر را استعلام بگیریداگرچه با توجه به شرایط اقتصادی امسال ایران و با توجه به قیمت بی سابقه دلار و احتکار برخی از کسبه بازار چراغ برق که مرکز خرید و فروش لوازم یدکی و قطعات و تایر خودرو است این روزها بازار لاستیک خودرو روزهای خوشی را سپری نمیکند اما در این مقاله برای مشتریان و خریداران لاستیک که با قیمت لاستیک این روزها مشکل دارند و توان خرید این تایرها را ندارند راهکارهایی برای خرید ارزان لاستیک بیان میکنیم .

اولین موردی را که انتخاب میکنید . لاستیک ایرانی یا خارجی ؟ پیش از خرید لاستیک باید توجه داشته باشید علاوه بر این که وبسایت یدک بین تنها موتور جستجوی لوازم یدکی و قطعات خودرو همیشه از تولید داخلی حمایت میکند ولی این واقیتی انکار نشدنی است که از لحاظ کیفی بین لاستیک با برند های داخلی و لاستیک با برندهای خرجی تفاوت زیادی وجود دارد . پس پیش از هرچیز بهتر است به خودمان دروغ نگوییم !

در ابتدا تکلیف خودتان را معلوم کنید که بودجه ای معادل با تایر خارجی دارید یا فقط میتوانید در حد قیمت لاستیک خودرو داخلی خرید کنید .

در ذیل مواردی برای روشن شدن ذهنیت شما نسبت به نام لاستیک خودرو و تفاوت کیفیت لاستیک خارجی و داخلی که خود را در مولفه قیمت به وضوح نشان میدهد مطرح میکنیم .

 

  • مواد ساختمانی تایر:

مواد مختلفی در ساختمان تایر خودروها به کار میرود که عبارت است از : الیاف نخ  - فایبر گلاس – و فولاد یا لاستیک طبیعی یا مصنوعی.
الیاف نخ ابریشمی و نخ های نایلونی با اعداد معرفی میشوند. مثلا عدد 6 یا 66 در روی تایر نوشته میشود معرف داشتن نخ های نایلونی در بین لاستیک است. الیاف پلی استیر که رایج ترین ماده است . نخ های فایبر گلاس در لایه های لاستیک مقاومت زیادی نسبت به سایر نخ ها در آن تولید میکند اما حالت ارتجاعی آن را میکاهد.
از الیاف فولادی در بین منجیدهای لاستیک رادیال استفاده میکنند. تا مقاومت لاستیک در مقابل ضربه افزایش پیدا میکند.
علاوه بر الیاف گفته شده از لاستیک که ترکیبی از الاستومر طبیعی یا مصنوعی است استفاده میشود. برای به دست آمدن خواص مورد نظر مواد شیمیایی مختلف به لاستیک اضافه میکنند. باری مثال افزایش دوده به لاستیک مقاومت سایش آن را بالا میبرد.

باید دانست که لاستیک سخت دارای مقاومت سایشی نسبتا خوبی است اما ضریب اصطکاک زیادی دارد و لاستیک نرم دارای ضریب اصطکاک کم و مقاومت سایشی اندکی است. بنابراین برای هر نوع کاربرد لاستیک مناسب تهیه میشود و عمر مفیدی برای هر یک در نظر گرفته میشود. دوام لاستیک ها نسبت به درجه حرارت و سنوات کارکرد تعیین میشود . مثلا در یک تراکتور دوام لاستیک در حدود 20 سال و در یک کامیون 130000 کیل.متر و در یک خودرو 80000 کیلومتر و در یک خودروی مسابقه 800 کیلومتر است.

 

 

تایر یا همان لاستیک به انواع مختلفی دسته بندی میشوند . یکی از این دسته بندی ها دسته بندی بین خودروهای سواری مانند تویوتا هیوندای کیا پژو و ... است با کامیون های سنگین مانند بنز آکسور اتگو اکتروس ولوو اف هاش FH12 FM13 وداف و مان و اسکانیا و ... .

علاوه بر این دسته بندی دسته بندی دیگر که وابسته به دسته بندی اول است دسته بندی از نوع مواد تشکیل دهنده است .

دو عامل در از بین رفتن لاستیک نقش ایفا میکند که در ادامه به این دو عامل و زیرشاخه های آن میپردازیم :

  1. عوامل محیطی : مانند شرایط آب و هوایی شامل میزان رطوبت هوا - میزان دما - ...

  2. عوامل استهلاکی : نحوه استفاده از خودرو و وزن خودرو و ...

 

 

حالا ببینیم شرایط محیطی چه طور بر روی لاستیک خودرو تاثیر میگذارند ؟

اگر در شرایط آب و هوایی به سر میبرید که دمای هوا بسیار بالاست ولی رطوبتی در هوا وجود ندارد مانند مناطق مرکزی ایران که بیشتر بیابانی اند این عامل خشکی لاستیک خودرو را سبب میشود و در نتیجه سایش و استهلاک با زمین لاستیک خودرو را بسیار بالاتر میرود و عمر لاستیک پایین میاد .

اما راهکار حل این معضل تنها در نگهدار ی و استفاده مداوم با فاصله زمانی از اسپری تایر است که موجب نرمی بیشتر در لاستیک خودرو میشود .

ولی در هوای با رطوبت بالا دیگر نیازی به استفاده از اسپری تایر نیست . رطوبت بالای هوا که در مناطقی همچون مناطق شمالی ایران به خودی خود باعث نرمی لاستیک میشود

گذشته از عوامل محیطی عوامل دیگری که لحاظ استهلاک بر خودرو تاثیر میگذارن شامل چند مورد میشوند :

  1. وزن خودرو

  2. نحوه رانندگی

درباره وزن خودرو که رابطه مستقیم با مواد بکار رفته در خودروها دارد بسیار منطقی به نظر میرسد که شرکت های تولید کننده لاستیک خودرو از مواد مختلفی استفاده کنند . درحقیقت اگرچه شما لاستیک خودرویی را شبیه به خودروی دیگری میبینید . ولی میزان ppt بکار رفته در این لاستیک ها که نشاندهنده میزان فشرده سازی لاستیک تولید شده است بسیار از نظر جزییات با هم متفاوت اند .

بیس base و پایه تمام لاستیک ها مواد نفتی است که پتروشیمی ها این مواد را پس از انجام فرآیند بر روی این مواد به کارخانه های لاستیک سازی ارسال میکنند تا پس از فشرده سازی با درجه های مختلف به لاستیک خودروی مورد استفاده در خودروی شما تبدیل میشود .

و اما پارامترهای مکمل که در بحث لاستیک مطرح اند پارامتر سرعت و پارامتر اصطکاک است که به طور مستقیم بر لاستیک خودرو نقش دارد . بهترین مثال در این مورد مقایسه بین لاستیک کامیون و لاستیک سواری است . در لاستیک کامیون موادی بکار میروند که توانایی استقامتی وزن بالایی دارند . چنانکه گاهی اوقات کمپانی هایی مانند michelin tires میشلن تایر هایی تولید میکند که در داخل آنها سیم های بسیار نازکی برای ایجاد استحکام بیشتر لاستیک خودرو استفاده شده است . ولی بالعکس در خودروهای سواری بیشتر متخصصان شرکت های لاستیک سازی تلاش میکنند تا سرعت بالا تاثیر اصطکاکی کمتری را روی لاستیک خودرو بگذارد که در ادامه به نمونه ای از این مورد اشاره خواهیم کرد .

بدون شک هرکسی که کوچکترین سررشته ای از برندهای خودروسازان دنیا داشته باشد نام بوگاتی BUGATTI را شنیده است . خودروسازی فرانسوی ای که در سال 1909 توسط اتوره بوگاتی ETTORE BUGATTI که از خانواه ای بود که به هنر علاقه داشت تاسسیس شد . اما چرا در مبحث لاستیک خودرو حرف از بوگاتی میزنیم ؟! سوال درستی است . با این پیش زمینه نسبت به این کمپانی معروف عاشق سرعت فکر میکنید کدام شرکت لاستیک سازی و با چه قیمت لاستیکی توانسته این هیولای افسار گریخته را مهار کند و به زمین بچسباند ؟ اگر به نامی غیر از لاستیک میشلن MICHELIN اشاره کنید سخت در اشتباهید ! چون تنها این شرکتفرانسوی با تاریخچه ای درخشان و با اصالتی فرانسوی توانست نیاز هموطن خود یعنی بوگاتی را برآورده کند . اگرچه این شرکت هم اکنون در رتبه دوم بعد از کمپانی تایر خودرو بریجستون ژاپنی 株式会社ブリヂストン Bridgestone قرار دارد ولی از لحاظ کیفی و پیشرو بودن در صنعت لاستیک سازی به عقیده بسیاری از متخصصان عرصه خودروسازی رتبه اول را دارد .

هنگامی که بوگاتی فراخوان داد تا هر شرکتی که فکر میکند توانایی ساخت لاستیک خودروی بوگاتی ویرون را دارد اعلام آمادگی کند بسیاری از شرکت ها طرح های خود را به این شرکت ارسال کردند . ولی چرا بوگاتی از لاستیک خودروهایی که در بازار خودروهای لوکس بودند استفاده نکرد ؟

پاسخ این سوال این است که بوگاتی نمیتوانست !

و دلیل این ناتوانی بوگاتی چیزی نبود جز سرعت که در پارامتر مکمل به آن اشاره کردیم . سرعت بالا لاستیک ها را از هم گسسته میکرد و لاستیک ها مترکید . سرعتی که اینجا اشاره میکنیم با سرعتی که در ذهن شما درباره توان لاستیک های ایرانی است متفاوت است . ما در اینجا درباره سرعت بوگاتی که بیش از 420 کیومتر 420KM در ساعت است صحبت میکنیم . در حقیقت بهتر است از لغت شبه هواپیمای بوگاتی برای این خودرو استفاده کنیم .

 

 

میشلن پس از انتخاب شدن توسط شرکت بوگاتی برای طراحی لاستیک این خودرو با چالش بزرگی روبه رو بود . لاستیک میشلن هرچند با بالابردن ساختار ppt پی پی تی و مستحکم کردن و فشرده سازی بیشتر توانسته بود میزان فشاری را که در سرعت بالا در خودرو ایجاد میشد مهار کند ولی مشکل این بود که لاستیک میشلن در پیچ ها عملکرد مناسبی از خود نشان نمیداد و فشار وارده بر جداره های لاستیک در این سرعت بالا باعث پارگی و ترکیدن لاستیک میشد . مهندسان برای حل این مسئله دست به دامان تکنولوژی به کار رفته در خودروهاس F1 فرمول یک شدند و توانستند با ایجاد زاویه در جداره های کناری لاستیک میزان اصطکاک سخت بین لاستیک و سطح زمین را تا حد 40% کاهش دهند . این ایجاد زاویه به این صورت عمل میکند که در هنگام پیچ هنگامی که خودرو به یک سمت متمایل میشود گردی کناره بیرونی لاستیک موجب میشود حالتی برای خودرو پیش بیاید که انگار هنوز بر روی سطح صاف در حال حرکت است . در نتیجه بار فشار از روی لاستیک برداشته میشود .

شرکت لاستیک سازی میشلن برای تست عملکرد این لاستیک پیش از نصب بر روی خودرو با دستگاهی که مخصوص تست عملکرد لاستیک بود و با نام دستگاه شکنجه لاستیک شناخته شد این تایر خودرو را مورد بررسی قرار داد که پس از بررسی میزان فشار و سایش و عمر لاستیک خودرو میشلن از این لاستیک ساخته شده برای بوگاتی مطمئن شد و وقت تست واقعی روی پیست رسید که بدون هیچ مشکلی در پیست هم با سرعت 420 کیلومتر بر ساعت لاستیک میشلن با موفقیت افتخاری دیگر در کارنامه کاری خود ثبت کرد .

حال که معنای واقعی لاستیک خودرو را متوجه شدید با این پیش زمینه بریم به سراغ مکان هایی که میتوانید لاستیکی ارزان و گاهی اوقات فروش لاستیک نصف قیمت را تجربه کنید .

 

 

اگر به شبکه توزیع لاستیک خودرو دقت کنید اکثر پخش لاستیک ها در تهران و حومه قرار دارند . حتی گاها میبینید که لاستیک سازانی مانند کویر تایر که به آدرس کارخانه : بیرجند کیلومتر 11 جاده کرمان کارخانه کویرتایر مشغول فعالیت هستند در دفتر تهران کویر تایر به آدرس  تهران خیابان سهروردی شمالی خیابان شهید توپچی پلاک 12 کار توزیع و پخش را انجام میدهند و تمام امور پخش از تهران مدیریت میشود . این مورد درباره کارخانه های دیگری چون لاستیک دنا - لاستیک بارز - یزد تایر و ... نیز مصداق دارد...

درباره لاستیک خارجی که با نام های لاستیک کومهو kumho - لاستیک مکسس maxxis - لاستیک بریجستون ژاپنی 株式会社ブリヂストン Bridgestone - لاستیک میشلن michelin و ... نیز که تکلیف روشن است و همه میدانند واردکنندگان اصلی این برند تایر ها درتهران مشغول به فعالیت و پخش و توزیع محصولاتشان هستند .

 

 

پس در نتیجه این را بدانید که قیمت لاستیک خودرو در تهران از هر شهر دیگری در ایران پایینتر است !

ولی کجای تهران میتوانید لاستیک با قیمت مناسب پیدا کنید ؟

در حوزه لوازم یدکی و قطعات باید تهران را را به چند بخش تقسیم کرد :

1. منطقه گمرک که محل عرضه کلیه قطعات و لوازم یدکی موتورسیکلت هاست و مربوط به بحث خودرو نمیشود . اگرچه گاها برخی لوازم برقی و الکترونیکی مشترک بین ماشین و موتور را میتوانید در این منطقه پیدا کنید .

2 . منظقه چراغ برق که همان بازار لوازم یدکی تهران میباشد و از شیر مرغ تا جون آدمیزاد هرچیزی که مربوط به قطعات خودرو است در این بازار میتوانید پیداکنید

خب اجازه بدید همینجا کمی دباره محدوده مکانی چراغ برق تهران توضیحاتی رو به شما بدم . این منطقه بازار لوازم یدکی و قطعات خودرو های سبک و خودروهای سنگین مانند کامیون ها و کامیونت ها است .

بازار قطعات خودرو سبک یا در اصلاح بازاری ها سبک فروش ها از لحاظ تعداد کسبه حدود 80 درصد و بازار قطعات ماشین سنگین یعنی کامیونها و کامیونت ها و ماشینهای باری و راهسازی از لحاظ تعداد 20% از کل این بازار را تشکیل میدهند .

ولی چون این مقاله ما مربوط به لاستیک خودرو است بهتر است بدانید محدوده فروش لاستیک خودرو در تهران بازار چراغ برق ( بازار لوازم یدکی خیابان ملت تهران ) در دو محدوده:

1. بین چهار راه سرچشمه تا خیابان ملت در دو طرف خیابان

2. حد فاصل چهاراره سرچشمه تا کمی بالاتر از چهارراه سرچشمه به سمت مسجد بنی فاطمه در اطراف مسجد بنی فاطمه واقع در خیابان امیر کبیر به سمت امین حضور

هم لاستیک کامیون و هم لاستیک خودرو در این دو منطقه از تهران از کل ایران ارزانتر هستند .

علاوه بر این میتوانید لاستیک خودرو خود را در یدک بین جستجو کنید و مستقیم و بی واسطه از بازار لوازم یدکی تهران خرید کنید .

امیدوارم این مطلب از مجموعه مطالب قیمت لاستیک خودرو و قیمت لاستیک کامیون هرچه بیشتر در این شرایطی اقتصادی و قیمت دلار به کاهش هزینه های شما کمک کند .

 

 

www.yadakbin.com