مطالب آموزشی انتقال قدرت در مکانیک خودرو کلاچ های هیدراک - کلاچ الیمات - کلاچ الکترومغناطیس 

مطالب آموزشی انتقال قدرت در مکانیک خودرو کلاچ های هیدراک - کلاچ الیمات - کلاچ الکترومغناطیس :

 

  • کلاچ های هیدراک :

این نوع کلاچ ها نیز از نوع کلاچ های اتوماتیک هستند که در آنها از کلاچهای ساکسومات برای تعویض دنده از کلاچهای هیدرولیکی نیز که قبلا گفته شد برای حرکت و توقف به کار میبرند.
گیربکس های اتوموبیل هایی که مجهز به این سیستم است با استفاده از کلاچ های هیدرولیکی و دستگاه مبدل گشتاور فاقد دنده یک میباشد و وظیفه این دتده را دستگاه مبدل گشتاور انجام میدهد. به همین جهت این گیربکس ها را میتوان گیربکس نیم اتوماتیک هم گفت. کلاچ های هیدراک در اتوموبیلهای متوسط مانند مرسدس بنز 220 قابل نصب هستند.

  • کلاچ الیمات :

این کلاچ کاملا شبیه کلاچ های ساکسومات است که در طرح دیگری ساخته میشود. این کلاچ ها را میتوان در بعضی از اتوموبیل های کوچک مثل اپل رکورد و دیگر خودروهای آلمانی مشاهده کرد.

  • کلاچ الکترو مغناطیس:

این نوع کلاچ از نوع صفحه ای هستند که در انها به جای فشردن یا فشار دهنده و دیسک از دو نوع مستقیم الکترو مغناطیس استفاده میکنند.  از مغناطیس این کلاچ ها در حین حرکت جریان برق عبور میکند و با فشار دادن کلیدی روی اهرم دسته دنده این جریان قطع میشود و کلاچ آزاد میگردد.
هنگام وصل کلاچ به کمک تنظیم جریان عبور کننده فشار دیسک را متناسب با وضعیت های مختلف حرکت میتوان تنظیم کرد.
این کلاچ ها را میتوان در بعضی اتوموبیلهای دوفین و اتو سفارش داده و مشاهده کرد.
جریان وارده به سیستم کلاچ از جریان  دی سی میباشد که کلید را طوری تنظیم کرده اند که برای حرکت اولیه اتوموبیل از جریان کم شده تا جریان زیاد که آخرین مرحله جریان دی سی باشد و کلاچ کاملا نیروی از موتور به سیستم گیربکس انتقال دهد. معمولا از 4 ولت شروع شده تا به آرامی به 12 ولت برسد. این عمل باعث میشود تا اتوموبیل به نرمی به حرکت درآید لذا حرکت 12 ولت جریان توسط کلید در یک لحظه باعث خسارت به سیستم انتقال قدرت میشود.

تهیه شده در وبسایت www.yadakbin.com تنها موتور جستجوی لوازم یدکی