مقایسه قطعات تویوتا : توپی و یاتاقان تویوتا یاریس - محور تویوتا لندکروز قدیمی - پیچ و مهره تویوتا کمری - پرچ کاری تویوتا کرولا - خارهای تویوتا هایلوکس - ضامن و گوه تویوتا اریون 

بدون شک تویوتا برندی مطمئن با قطعات و کیفیت بالاست . اما با توجه به مدل های مختلف تویوتا هرکدام از قطعات تویوتا در نوع خاصی از شرایط حرکتی خودرو که کمپانی تویوتا آن خودرو را برای آن شرایط طراحی کرده عملکرد بهتری دارند .

در این مقاله تخصصی لوازم یدکی تویوتا قصد داریم به این نکته بپردازیم که کدام قطعه در کدام خودرو عملکرد بهتری نسبت به مدل های دیگر را دارا میباشد .

 

  • پرچ کاری تویوتا کرولا :

پرچ کاری جز اتصالات نیمه دائم است که به وسیله میخ و پرچ دو یا چند قطع قطعه به یکدیگر متصل میشوند. مورد اسفاده آنها برای اتصال ورق ها پروفیل ها و غیره میباشد.
هرچند که اتصالات قطعات به روش جوشکاری استحکام بیشتری دارند اما در بعضی موارد پرچ کاری تنها راه اتصال قطعات تویوتا کرولا است مانند : 1 نازک بودن ورق ها 2 غیر قابل جوشکاری بودن بعضی از ورق ها و یا سخت بودن آنها 3 پیچیدگی قطعات در اثر تنش حرارتی میخ پرچ قطعه ای است فلزی با ساق استوانه ای و سری به شکل های مختلف.
سر میخ پرچ ها بسته به نوع کار متفاوت است . کلفتی میخ پرچ ها بسته به نوع کار است تا قطر 25 میلیمتر کاربرد دارد اما تا 8 میلی متر به صورت سرد و بالاتر در حالت گرم انجام میشود.
پرچ کاری سرد:
معمولا سوراخ پرچ باید بزرگتر از قطر پرچ باشد. به صورتی که اگر پرچ کاری سرد انجام میشود از 0.1 کلفتی میخ پرچ اضافه تر سوراخ شود.
مثلا اگر قطر میخ پرچ 5 میلیمتر است سوراخ 5/5 میشود.

  • پیچ و مهره تویوتا کمری :

پیچ یک میله استوانه ای شکل فلزی یا غیر فلزی است که روی محیط آن دندانه ایجاد شده است و این دندانه ها وسیله اتصال پیچ با دندانه های مهره است . به طور کلی از پیچ برای بستن قطعات استفاده میشودبه طوری که به سهولت بتوانیم از هم جدا کنیم . از دو قسمت سر و بدنه درست شده سر آن شش گوشی چهار گوشی گرد عدسی خزینه ای آلن میباشد.
انواع پیچ های تویوتا کمری و کاربرد هریک:
1 دنده مثلثی: ک که بیشتر از انواع دیگر متداول است و برای اتصال های مکانیکی دارای مقاومت خوبی است.
2 دنده مربعی: که برای اتصالات دائم و تحت فشار مرود.
3 دنده ذوذنقه ای : که برای انتقال حرکت و نیرو به کار میرود.
4 دنده اره ای : که شکل دنده های آن ذوزنقیه است . و برای انتقال حرکت نیرو در یک جهت میرود.
5 دنده گرد: که برای قطعاتی که که در معرض ضربه قرار میگیرد به کار میرود.
پیچهای حرکتی:
پیچ های حرکتی پیچ هایی هستند که حرکت دورانی آنها به کمک مهره به حرکت خطی تبدیل میشود. پیچ پرس ها و گیره پیچ ماشین های ابزار از این نوع میباشد.
جنس پیچها:
بستگی به نوع کار دارد: برای اتصالات مکانیکی از جنس فولاد برای محیط مرطوب از فولاد آبکاری شده برای قطعات از جنس مس و یا برنج میباشد.
مهره چرخ کمری :
مهره استوانه ای است که سطح داخلی آن دنده کاری شده و سطح خارجی آن نیز شکل منشوری چند ظلعی است. قسمت های مختلف آن قطر بزرگتر کوچکتر  گام دنده ارتفاع مهره است.
انواع مهره و جنس آن:
1 مهره سر شش گوشی 2 مهره چهار گوشی 3 مهره گرد لب بریده 4 مهره گرد سوراخ تر 5 مهره گرد شیار دار 6 مهره خروسک 7 مهره کلاهک 8 مهره تاجی شیار دار 9 مهره تاجی با حلقه فیبری

واشر هر:
وسیله ای است که از باز شدن مهره جلوگیری میکند و انواع آن عبارتند از: موجی و محدب شماره ای عدسی تخت.

  • خارها تویوتا هایلوکس :

خارهای تویوتا هایلوکس برای ایجاد اتصال موقت بین مهره ها و قطعاتی که روی آنها قرار میگیرند ساخته میشوندو انتقال حرکت و نیروی گردشی را از یک قطعه به قطعه دیگر امکان پذیر میسازد. انواع خاره انگشتی-استوانه ای-مخروطی-فنری هستند.
جنس خارها از فولاد سخت با استحکام 50 تا 60 کیلوگرم بر میلیمتر مربع است .
پین ها :
 در قطعات هایلوکس نیز پین ها جز وسایل اتصال دهنده موقت میباشند که علاوه بر وظیفه اتصال ممکن است یکی دیگر از وظایف انطباق محکم کردن و یا بریده شدن در مقابل نیروهای اضافی را برعهده داشته باشند . که انواع آن عبارتست از: استوانه ای – مخروطی – شیار دار – فنری.
اتصال اصطکاکی:
اتصال با پیچ های فشاری برای محکم کردن چرخ تسمه ها حلقه های کمری و اهرم های با استفاده از پیچ و مهره روی محورها برای انتقال گشتاور یا نیروی محوری استفاده میشود. اتصال مخروطی اتصال اصطکاکی با رینگ های فنری مخروطی اتصال های پرسی انطباقی.

  • گوه تویوتا اریون :

گوه ها قطعاتی هستند شیب دار که داخل شیار محور و قطعه قرار گرفته و آنهات را از طرف مقابل به یکدیگر میفشارند. انواع آنها:
گوه های دماغ دار – گره جاسازی شده – گوه رانشی ساده – گوه تخت – گوه قوس دار

ضامن های تویوتا اریون :
مهره ها ممکن است تحت تاثیر نیروهای دینامیکی ضربه ها و لرزش ها باز شوند. بنابراین ضامن ها از باز شدن آنها جلوگیری میکنند. انواع ضامن ها عبارتند از : ضامن های با اطمینان نسبی ضامن های با اطمینان مطلق (مهره و ضد مهره)-استفاده از خار واشر)

  • محور تویوتا لندکروز قدیمی :

محور یا اکسل توبوتا لندکروز 2f عضو بدون چرخشی است که به آن نیروی چرخشی وارد نمیشود اکسل چرخهای واگن راه آهن تحت تاثیر نیروی خمشی قرار میگیرد.
این قطعه تویوتا میتواند به عنوان تکیه گاه چرخ – چرخ تسمه – چرخ زنجیر – چرخ دنده – به کار میرود. ممکن است متحرک (مانند اکسل چرخ های وسایل نقلیه ای که روی ریل حرکت میکنند و یا ثابت مانند اکسل چرخ های دوچرخه باشند.
میله محور یا شافت:
عضو گرداننده ای است که برای انتقال نیرو و حرکت به کار میرود و تحت تاثیر نیروی پیچش و نیروی خمش قرار داردو به سه گروه ثابت مفصلی قابل خمش تقسیم بندی میشود.
انواع میل محورها:
میل محورهای ثابت برای سوار کردن چرخ دنده ها یاتاقان ها کلاچ ها چرخ تسمه ها و دشمه لنگ ها مورد استفاده قرار میگیرد و میلنگ ها نیز نیز میله محور های مفصلی میله هایی هستند که محور آنها نسبت به هم دارای زاویه باشند میله محورهای ماشین های فرز – کشاورزی ماشین های حمل و نقل
میل محورهای قابل خمش که از مفتول های مارپیچی تشکیل یافته و به طور چپ و راست روی همدیگر پیچیده شده اند.

  • توپی تویوتا یاریس :

توپی ها قطعات گردان استوانه ای مخروطی یا کروی متصل به محور ها و میله محورهای گردان تویوتا یاریس هستند که در یاتاقان ها حرکت دورانی دارند و یا در حال سکون هستند.

انواع توپی در قطعات یاریس :
1 حامل
2 اتکایی
توپی های حامل توپی هایی هستند که از جهت عرضی تحث اثر نیرو نیز قرار میگیرند.
توپی های اتکایی توپی هایی هستند که از جهت طولی تحت اثر نیرو قرار میگیرند.
یاتاقان:
یاتاقان ها محل استقرار و تکیه گاه زبانه شافت ها محور ها توپی قطعات متحرک تویوتا یاریس میباشند و وظیفه تحمل وراهنمایی آنها را بر عهده دارند.