مکانیک خودرو میل گاردان و قفل گاردان قفل یا چهار شاخه گارداناین مقاله مکانیک خودرو تهیه شده در وبسایت یدک بین تنها موتور جستجوی لوازم یدکی و قطعات خودرو

برای تهیه هر قطعه ای از هر خودرو به سایت www.yadakbin.com مراجعه کنید تا بدون واسطه و مستقیم از واردکنندگان و تولیدکنندگان قطعات خودرو خرید کنید .

 

  • میل گاردان و قفل گاردان :

میل گاردان وظیفه دارد گشتاور و دور گیربکس را در سیستم موتور جلو به دیفرانسیل منتقل نماید. محور عقب اتوموبیل فنر بندی شده است و در محل خود نوسان میکند. میل گاردا نباید طوری باشد که این نوسان را میسر سازد و بدین جهت باید دارای مفاصلی باشد که حول آنها در هر جهت بتواند نوسان کند.

 

  • قفل یا چهار شاخه گاردان :

به طور کلی قفل گاردان را در دو گروه مختلف تقسیم میکنند :

 

  1. قفل های صلیبی : این قفل ها دارای دو چنگک هستند که به کمک محورهای عمود بر هم (صلیب) به یکدیگر متصل میشوند و نوسان تا 1.5 درجه را میسازند و بیشتر در وسایط نقلیه ای به کار میروند که دارای محور عقب یکپارچه هستند. محل اتکا صلیب معمولا یاتاقان ساچمه ای است و بدین ترتیب اصطکاک آن به حداقل خود میرسدو احتیاج به مراقبت زیاد ندارد. معمولا این یاتاقان ها هر 25000 کیلومتر یکبار گریسکاری میشود ولی انواع جدید آن به علت استفاده از گیربکس گرافینی گریسکاری لزومی ندارند. لاستیکهای گردگیر در این نوع چهار شاخه مانع نفوذ گرد و غبار و فساد گریس میشود. هنگام سوار شدن میل گاردان حتما باید به علامت روی کشویی آن توجه نمود و هرگاه چنین علامتی وجود نداشته باشد باید قبل از پیاده کردن آن علامتگذاری نمود . قفل هایی که در اتوموبیل های با محور محرک جلو به کار میروند باید قادر به نوسان زیاد حتی تا حدود 40 درجه باشند. بنابراین در این موارد از قفل های صلیبی دوبل و یا قفل های ساچمه ای استفاده کنند.

 

  1. قفل های خشک : این قفل ها نوسانات تا حدود 10 درجه را میسر میسازند و مزیت این قفل ها این است که احتیاج به مراقبت ندارند و بدون اصطکاک و خشک کار میکنند و ارتعاشات و نوسانات میل گاردان را نیز مستهلک مینمایند . معروف ترین قفل های خشک قفل های معروف به قفل های هاردی است.این قفل از صفحات لاستیکی متعدد که با الیاف پنبه ای محکم شده اند تشکیل شده است .