نقش باتری اتومبیل الکتریکی در نجات بازار خودرو چین 

فروش خودرو در چین برای اولین بار از سال 1990 رکود را به خود دید !

به گزارش یدک بین تنها موتور جستجوی لوازم یدکی و قطعات خودرو و کامیون  تولیدکنندگان خودرو در چین رقابت شدید سال جاری را پس از یک سال سخت در سال 2018، زمانی که بزرگترین بازار خودرو در جهان برای اولین بار در بیش از دو دهه قرارداد بسته شد، گفت : شرکت هایی نظیر Homegrown Geely (0175.HK) و بزرگترین شرکت خودروسازی جگوار لندروور (Jaguar Land Rover) بریتانیا روز گذشته اخطار دادند که در مورد فروش چین در سال 2019، با تجارت تجاری چین با ایالات متحده نیز برخورد کرد.

فروش خودرو در چین در ماه دسامبر به میزان 13 درصد کاهش یافت و شش ماه بعد از آن کاهش یافت و فروش سالیانه آن به 28.1 میلیون نفر رسید که 2.8 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

این در مقایسه با پیش بینی رشد 3 درصدی سالانه در آغاز سال 2018 بود و اولین بار بازار خودرو چین از دهه 1990 عقب افتاده است.

شی جیانگوا، یکی از مقامات ارشد CAAM در یک نشست خبری گفت: "فروش خودرو چین در بازار" همچنان با فشارهای نسبتا بزرگ در کوتاه مدت مواجه است "، به این ترتیب فروش 2018 در سال 2018 کاهش می یابد تا کاهش مالیات بر خرید اتومبیل های کوچکتر و تجارت تجارت چین و آمریکا.

کمپانی CAAM انتظار دارد که ضعف پایدار و پیش بینی فروش مسکن 28.1 میلیون دستگاه در سال 2019 باشد، در حالی که سایر ادارات دولتی و صنعتی 0-2 درصد
بازار خودرو چینی با سواری پر از ابهام مواجه است
چین پنج ماه متوالی از فروش خودرو در حال سقوط است و در ماه نوامبر در ماه نوامبر با کاهش 7 درصدی مواجه شده است. در حال حاضر انتظار می رود که بازار اولین بار فروش سالانه خود را از دهه 1990 منتشر کند.

با این حال، تحلیلگران بر این باورند که اقداماتی که وعده داده شده از سوی چین برای هزینه حمل و نقل و همچنین افزایش تقاضا برای وسایل نقلیه انرژی جدید (NEVs) به ارمغان آورده است.

CAAM گفت که فروش NEV در سال 2018 به 61.7 درصد افزایش یافت و به 1.3 میلیون واحد رسید. این فروش NEV در سال جاری به 1.6 میلیون رسید.

تقویت سیاست
برنامه ریز دولتی چین گفته است که سیاست هایی را برای افزایش هزینه های داخلی در مورد وسایل نقلیه خودرو، بدون ارائه جزئیات ارائه خواهد کرد. پکن نیز تغییرات در آستانه مالیات بر درآمد را برای افزایش درآمد و قدرت هزینه شخصی انجام داده است.

پاتریک یوآن، تحلیلگر مبتنی بر هنگ کنگ در Jefferies، می تواند به حل و فصل مسائل فعلی صنعت موجودی های غیرقابل فروش، راندن رشد فروش و کمک به فشارهای اقتصادی چین برسد.

او گفت که با این کار، رشد فروش خودرو در سال جاری می تواند تا 7 درصد افزایش قیمت قطعات اورجینال و اصلی را شامل شود .

طبق گفته آلن کانگ، تحلیلگر LMC Automotive، تقاضا همچنین می تواند حمایت را به عنوان مصرف کننده متوقف کند، تصمیمات خرید خود را متوقف کند، امیدوار است که پکن دوباره کاهش مالیات خرید را در خودروهای کوچکتر مجددا آغاز کند.

S & P 500 در میان خرده فروشی فروخته می شود
او افزود که به اعتقادات آنها در مورد کاهش مالیات ها "در سال 2019 تبخیر می شود"، این مصرف کنندگان دوباره وارد بازار خواهند شد.

با این حال، بعضی از تحلیل گران با توجه به پیش بینی های پیش بینی شده در مورد پیش بینی های اقتصادی، اقتصاد چین در سال جاری آهسته تر می شوند. انتظار می رود که داده های این ماه نشان دهند که اقتصاد در سال 2018 حدود 6.6 درصد رشد داشته که ضعیف ترین از سال 1990 است. منابع پولی گفته اند که پکن قصد دارد تا سال 2019 6.6 تا 5 درصد تعیین کند.

ییل ژانگ، مشاور مشاور AutoForesight گفت: "ما باید نگرانی های بزرگی در میان اقتصاد کلان و تنش های تجاری داشته باشیم که در سال گذشته در بازار خودرو چین در سال گذشته اتفاق افتاده و ممکن است در سال جاری نیز اتفاق بیفتد."

چین رهبری جهان را به یک ماشین با لوازم الکتریکی آینده

بزرگترین بازار خودروهای الکتریکی در جهان می خواهد حتی بزرگتر شود، به همین دلیل است که به خودروسازان می دهد که چه مقدار اولتیماتوم است. از ژانویه، تمام تولید کنندگان عمده در چین، از غول های جهانی تویوتا موتور و جنرال موتورز تا بازیکنان داخلی BYD و BAIC موتور، باید حداقل برای تولید وسایل نقلیه جدید انرژی یا NEV (هیبرید های پلاگین، الکتریک باتری و خودروهای سوخت سلولی). یک معادله دولتی پیچیده مستلزم آن است که بخش قابل توجهی از تولید یا واردات آن باید در سال 2019 سبز باشد و پس از آن اهداف افزایش یابد.

ارتباط چین با رهبری جهان به آینده خودرو الکتریکی است

این قسمت از فروش لوازم یدکی شباهت به سیستم های کلاهبرداری و تجارت است که برای انتشار کربن در سرتاسر جهان مستقر شده است: سازندگان خودرو که سهمیه بندی خود را برآورده نمی کنند، می توانند اعتبارات خود را از رقبایی که از آن عبور می کنند خریداری کنند. اما اگر آنها نمیتوانند اعتبار کافی بدست بیاورند، با جریمه های دولتی مواجه می شوند و یا در صورت بدترین حالت، خطوط مونتاژشان بسته می شود.

پیامی که از بزرگترین تخصیص دهنده گازهای گلخانه ای جهان به دست می آید واضح است: حتی با اینکه ترامپ به درد نخور از حمایت از سوخت های جایگزین خارج می شود، تلاش می کند تا نیازهای مسافت پیموده شده را از بین ببرد و روند خروج از توافق پاریس در مورد تغییرات آب و هوایی آغاز شود، منجر به راه اندازی آینده برق شده است. این امر به کاهش وابستگی به واردات نفت کمک می کند و باعث می شود که دودکش شهرها را از بین ببرد. این همچنین کمک خواهد کرد که خودروسازان داخلی به تخصص بیشتری در بخش تولید خودرویی که در سطح جهانی رسیده است، بیشتر بدست آورند.

با توجه به حجم بازار چین، بزرگترین برای خودروها به طور کلی و برایEVs، شرکت های خودرو سازی باید سریعا توسعه و تلاش های ساخت خود را برای رسیدن به اهداف به سرعت تسریع کنند. تا سال 2025، رهبران چین می خواهند 7 میلیون اتومبیل در هر سال یا حدود 20 درصد از کل، به عنوان هیبریدی پلاگین یا باتری تولید شوند. بلومبرگ NEF در ماه می گفت: "این احتمالا مهم ترین بخش قوانین EV در جهان است."

بزرگترین خودروساز دنیا، قطعا متوجه این موضوع است. فولکس واگن AG، که در سال گذشته تنها 40 درصد از وسایل نقلیه خود را در چین فروخت، می گوید که در دهه آینده حدود 40 مدل NEV تولید شده در چین تولید خواهد شد. این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد: "گروه فولکس واگن چین اهداف دولت را برآورده می کند."

فرمول انجام این کار جبری است و هدف 10 درصد اعتبار در سال اول لزوما برابر با 10 درصد ماشین های فروخته شده نیست. به عنوان مثال، یک وسیله نقلیه خالص الکتریکی با محدوده 300 کیلومتر (186 مایل)، اعتبار بیشتری را نسبت به یک با عملکرد کمتر یا از یک ترکیبی بنزینی-الکتریکی تولید خواهد کرد. این قوانین برای همه شرکتهایی که سالانه بیش از 30،000 اتومبیل تولید یا وارد می کنند، اعمال می شود. این طبقه در سال 2020 به 12 درصد افزایش می یابد و سپس با برنامه نهایی دولت برای از بین بردن وسایل نقلیه سوخت فسیلی با تاریخ هنوز مشخص نشده افزایش می یابد.

BMW AG، که خودروهای بیشتری در چین را بیش از هر جای دیگر می فروشد، دو پلاگین هیبریدی را در آنجا می گذارد و قصد دارد دو اتومبیل خالص الکتریکی، از جمله iX3 SUV را در سال 2020 تولید کند. با این وجود برخی از شرکت ها برای رسیدن به اهداف خود در تلاشند خود بخار. سوفی شان، تحلیلگر خودرو در PwC در شانگهای، می گوید: "تولید کنندگان خودروها به لحاظ فنی و تجاری برای تولید برق EV به سطح مقادیر پیشنهادی آماده نیستند."

بنابراین آنها به طیف گسترده ای از راه حل ها برای جلوگیری از سقوط کوتاه می پردازند. پیتر فلت رئیس جمهور آسیا و اقیانوس آرام در ماه اکتبر گفت: "شرکت فورد موتور که 378 میلیون دلار در سه ماهه سوم سال جاری در چین از دست داده است، با شرکت Zotye Automobile، یک بازیگر داخلی جزئی، برای تولید خودروهایی که واجد شرایط دریافت اعتبار هستند، همکاری می کند. فورد تا سال 2025 حداقل 15 فروند و EV را در چین معرفی خواهد کرد. وسایل نقلیه فروش شده از طریق همکاری Zotye نام تجاری جدیدی خواهند داشت.

با این حال، برخی از رقبا، نام خود را در یک ماشین عمومی قرار می دهند. تویوتا، فیات کرایسلر خودرو، هوندا موتور و میتسوبیشی موتورز همه قصد دارند تا همان SUV الکتریکی را که توسط گروه خودروی گوانگژو به بازار رسیده است به فروش برساند. به غیر از قیمت گذاری و مشخصات خاص با نام تجاری، مدل ها به طور عمده یکسان خواهند بود. این در صنعت ایده آل نیست که جایزه بازاریابی متمایز را جلب کند، اما تا زمانی که شرکت ها فناوری های خود را توسعه دهند، سازش لازم است.

در حالی که خودروسازان دلایل قانونی فراوانی برای سیل چینی ها با EVs دارند، مشخص نیست که مصرف کنندگان به آنها احتیاج دارند. اتومبیل های الکتریکی به مراتب گران تر از همتایان بنزین خود هستند در همه جا؛ در چین، که در آن خودروهای بنزین مانند بنبن مینی مدل Chongqing Changan Automobile Co.، به عنوان تنها 29،900 یوان (4300 دلار) فروخته می شود، این تفاوت می تواند بویژه بیان شود.

در حال حاضر، یارانه های دولتی برای EVs به شدت از این شکاف را پوشش می دهد، در حالیکه 7،900 دلار برای وسیله نقلیه تمام الکتریکی با محدوده طولانی تر از 400 کیلومتر در حال اجرا است. این می تواند تقریبا یک سوم قیمت برچسب یک ماشین الکتریکی BYD e5 را جبران کند.

hyperdrive-tout-final
اما انگیزه ها از بین می روند و در سال 2021 ناپدید می شوند. این به معنای یک سال خطرناک برای خودروسازان است؛ زیرا انتظار می رود هزینه های باتری موتورهای احتراق داخلی با قیمت مناسب تا سال 2024 تا 2028 بسته به نوع به گفته BNEF، نوع خودرو و منطقه جهان که در آن فروخته شده است.

با این حال، دولت اهرم های دیگر باید تقاضا کاهش یابد. تعدادی از بزرگترین شهرها، از جمله پکن، شانگهای، و شنژن، محدودیت تعداد اتومبیل ها را در راه های خود محدود می کنند و محدودیت صدور مجوز های جدید را محدود می کنند. در آن شهرهای بزرگ، به سادگی خرید حق خرید یک ماشین می تواند گران باشد. یک صفحه برای یک گازسوز گاز سنتی هزینه 14000 دلار در شانگهای هزینه می کند. اما اگر یک مصرف کننده بر روی یک EV تصمیم بگیرد، آن را آزاد می کند.

BNEF در حال حاضر انتظار می رود 2.5 میلیون مسافر EVS در چین در سال 2022 فروخته شود. اما اگر محدودیت های مشابه در شهرهای دیگر، به ویژه به سرعت در حال رشد مراکز صنعتی در داخل کشور، رشد کند، حتی می تواند چشمگیر باشد.

برای لحظه ای، مدل های داخلی عمدتا محدود به بازار چین می شوند. جینت لوئیس، رئیس تحقیقات صنعت و حمل و نقل برای آسیا در سرمایه گذاری بانک Macquarie Capital می گوید: "در حال حاضر بسیاری از اتومبیل های فروش در چین دارای ارزش نام تجاری در خارج از چین هستند. کارشناسان می گویند که EV ها که در اوایل تصویب بازار سرزمین اصلی موفق هستند، در نهایت به چین کمک می کنند تا تخصص تولید و برند سازی را که نیاز به صادر کردن وسایل نقلیه بیشتر به سایر کشورها دارد، کمک کند.

چین بدون شک رژیم اعتباری و یارانه ای را تحقق می بخشد، چرا که این امر به دنبال تشویق نخستین صنایع خودرو سازی داخلی است. حداقل آستانه  تجارت قطعات در نمایندگی ها را برای سال های 2021 و فراتر از آن مشخص نشده است، هرچند آنها باید سریعا رشد کنند تا اهداف فروش دولت برای NEV ها را تامین کنند.

این مسیر سفر است که نمی تواند بیشتر از دولت ترامپ متفاوت باشد. اما برای خودروسازان جهانی، به طور فزاینده ای واضح است که سیاست گذاران در پکن، نه واشنگتن، در صندلی راننده قرار دارند.