نقش کابل ها و مدار در الکترونیک وسایل نقلیه خودرو 

نقش کابل ها و مدار در الکترونیک خودرو - مقاله یدک بین

 

  • کابل ها :

کابل ها وسایلی هستند که در صنعت مورد استفاده قرار میگیرند و با کابلهای برق تفاوت دارد. جنس این کابل ها از سیم های بافته شده است  که معرف آن برای آسانسورها ماشین های بالابر و کشتی ها و قطعات ماشین است . معمولا دو نوع هستند:
نوعی از آن با تاب منظم بافته میشوند که استاندارد هستند و نوع دیگر کابل های با تاب بلند میگویند که در نوع اول سیم ها تقریبا موازی محور کابل دیده میشوند ولی جهت تابیدن در کابل های با تاب بلند با هریک از رشته ها یکسان است. بنابراین راستای سیم های بیرونی نسبت به محور کابل مورب میباشد و مقاوم تر هستند.

قسمت های مختلف مقطع یک کابل :

هر رشته از سیم مربوطه به یک رشته را رگ میکویند. اما معمولا مقطع یک کابل با شماره هایی مشخص میکنند.
مثلا 7*6 که 29 میلی متر که عدد 29 قطر کابل و عدد 7 تعداد رگه هر رشته را بیان میکند. از خصوصیات ویژه این کابل ها آب بندی و غیر قابل نفوذ بودن آنها است.

سرویس و نگهداری کابل ها:

بعضی از کابل ها از نوع الیافی هستند که مصرف کمتری دارند این نوع کابل ها در هنگام ساخت روغن کاری میشوندو کابل های سیمی هم در هنگام سوار کردن باید گریس کاری شوند.
علت گریس کاری کابل های سیمی این است که بتواند راحت تر و روان تر بلغزد و راندمان بالا رود و از زنگ زدگی جلوگیری شود و نکته مهم این است که کابل ها باید گاه گاهی کنترل کرد که بریدگی بین رگه ها و رشته ها نباشند زیرا ممکن است کاملا بریده شود و فاجعه بیافریند ( بریدن سیم یک آسانسور) بهتر است هنگام کنترل سیم ها را به وسیله یک برس فلزی تمیز کرد تا رشته ها آشکار گرددو بعد گریس کاری شوند. کابلی که روی فلکه پیچیده شده است به وسیله کرمی که از %60 صمغ به اضافه %40 قطوان ساخته شده است به وسیله یک برس مویی میمالند که برای افزایش درگیری مناسب است.(به شکل لایه های نازک)  گاهی برای جلوگیری از زنگ زدن از فلز روی آب کاری میکنند که در مقابل گاز ها و بخارها و آب و رطوبت هم جلوگیری میکند.

اتصال فشنگی را شرح دهید:

رشته های انتقال کابل را از هم جدا میکنند آنها را تا کرده از داخل فشنگی مخروطی عبور میدهند سپس سرب مذاب را روی آن میریزند در انتهای فشنگی یک چنگال وجود دارد که حول محوری حرکت میکند .
اتصال ورقی:
در این نوع اتصال کابل را دور یک ورق قوس دار پیچانده و به وسیله بست هایی روی خودش متصل میکنند. دو طرف ورق به صورت شیار نیمه دایره ای است که کابل را در شیار خودش قرار میدهد و مانع از خارج شدن آن میگردد.
برای اینکه از خستگی بیش از حد کابل جلوگیری شود شعاع و انحنای ورق را بیشتر در نظر میگیرند .
اتصال دو قطعه ای:
کابل را تا کرده داخل دو بست قرار میدهند و به وسیله دو پیچ محکم میبنددند . این ساده ترین و ارزان ترن روش است. اما در اثر فشار کابل را خراب میکند و تغییر شکل میدهد. به همین دلیل از گیره های سه تکه ای استفاده میشود.

سوخت رسانی:

لوله ای که بنزین از باک به پمپ بنزین ارسال میکند مقدار 15 میلیمتر از کف باک بالاتر قرار دارد تا رسوبات وارد مدار سوخت رسانی نشود.
برای اطمینان از وارد نشدن ناخالصیها به مدار به ابتدای لوله خروجی صافی نصب میکنند. در داخل باک صفحات موج گیر نصب میکنند تا از طلاتم سوخت و کف کردن آن جلوگیری شود.
در بعضی از باک ها پیچ تخلیه وجود دارد.

کاربراتور:

مدار دور آرام و تغییر دور:

فرض کنیم در پشت چراغ قرمز قرار داشته منتظر آزاد شدن راه عبور هستیم. در این حالت پای راست ما روی پدال ترمز قرار دارد و به پدال گاز فشار وارد نمیشود لذا دریچه گاز بسته است. بنابراین به علت کندی عبور هوا از گلوگاه لوله کاربراتور (ونتوری) سوخت پاش اصلی فعالیت ندارد.
برای جلوگیری از خاموش شدن موتور مداری پیش بینی شده که از مدار اصلی منشعب گردیده تا زیر دریچه گاز ادامه پیدا میکند.
دریچه گاز موقعی که بسته است در طرفین آن دو مجرا وجود دارد.
مجرای زیرین دور آرام و مجرای بالایی تغییر دور نامیده میشود که به یک مدار مربوط هستند.
مدار دیگری در بین راه به این مدار ملحق میگردد که هوای لازم آن را تامین میکند .
برای جلوگیری از رقیق نشدن سوخت بناچار باید نسبت سوخت به هوا را افزایش دهند. در طراحی کاربراتور نسبت سوخت دور آرام را 1:10 در نظر میگیرند.
به همین دلیل است که موتور در دور آرام بدترین حالت احتراق را داشته کار کردن آن در فضای بسته آلودگی هوا را همراه دارد.

مدار دور متوسط:

وقتی روی پدال گاز فشار بیاورید دریچه گاز باز شده هوای زیادتری به موتور میرسد. با باز شدن دریچه گاز سرعت عبور هوا از مقابل مجرای دور آرام کاهش میابد. لذا این مدار فعالیت نمیکند. به علت زیاد شدن مقدار هوای مصرفی موتور و عبور آن ونتوری فشار در گلوگاه ونتوری کاهش یافته به تناسب سرعت هوا و افت فشار سوخت از سوخت پاش خارج میشود. وقتی دریچه گاز در حالت دور متوسط کمی باز شود سوخت پاش هم کمی سوخت در مدار قرار میدهد. مدار دور متسط جزو مدار دور اصلی میباشد.
برای آنکه در حالت عادی سوخت پاش مدار شتاب دهنده در اثر قرار گرفتن در منطقه خلا مانند سیفون خود به خود سوخت را تخلیه نکند یک ژیگلور هوای ترمز کننده در بالای این مدار به کار رفته است.

مدار دور زیاد یا مدار قدرت:

برای آنکه قدرت موتور به حدی برسد که بتواند با سرعت نسبتا زیادی حرکت نماید و یا زیر بار زیاد توان لازم برای حرکت خودرو به وجود میاید باید سوخت نسبتا زیادی به موتور ارسال شود.

 

 

تهیه شده در وبسایت یدک بین تنها موتور جستجوی لوازم یدکی و قطعات خودرو