نگرش تولید قطعات نیسان رو به هیبریدی هاستگفته می شود نیسان راه اندازی خط تولید خودروهای سلول سوختی تا شش خودروساز از سال 2015 از جمله Tata Motors از هند، صاحبان هیوندای  و کیا است. آنها در ایجاد موفقیت برای ماشین های الکتریکی خالص نقش مهمی ایفا می کنند، اما حقیقت بسیار متفاوت است. بیشتر در گزارش IDTechEx آینده فن آوری برای ماشین های هیبریدی و خالص الکتریکی 2015-2025 توضیح داده شده استک ه میتوانید این مقاله را در سایت آی دی تک ایکس مشاهده کنید .اما چرا تولید قطعات نیسان رو به هیبریدی هاست ؟
 
تویوتا برای اولین بار اعلام کرده است که دست خود را با جزئیات کامل از کمک خود به تولید قطعات نیسان کنار میکشد . مردم به تویوتا گوش می دهند که اکنون دیگر در تولید لوازم بدکی نیسان نقشی ایفا نمیکند و قطعا استانداردهای این لوازم هم دیگر با کیفیت تویوتا برابر نیست ، زیرا به عنوان رهبر در EVs به طور کلی با فروش حدود چهار بار از شماره دو به عنوان تحلیلگر IDTechEx پیش می رود . درست بود که اتومبیل های خالص الکتریکی با استفاده از باتری ها برای اولین بار آماده نبودند و حق داشتن با هیبریدی ها آماده نبودند. این در مورد وسایل نقلیه الکتریکی شناخته شده است: رهبر جهانی در لیفتراک های الکتریکی است.
 
با این حال، تویوتا به اشتباه گزارش شده است "شرط بندی فروشگاه" در اتومبیل های سلولی سوخت. در واقع، مدیر عامل تویوتا ساوتسوی اوگیسو از اینکه آقای Takeshi Uchiyamada رئیس خود، که در طول ده سال نابودی خود در طول ده سال نابودی و در پشت سلول های سوخت خود پشت پرده هیبریدی پریوس موفق بوده است، در حال حاضر یکی از رقبای Don Quixote است.
 
پروژه های طراحی سوخت های سلولی در سراسر جهان در واقع بسیار محتاط و مودب هستند. به عنوان مثال، برنامه HyFiFe اروپا شامل تویوتا، BMW، دایملر، هوندا و هیوندای است. تنها هدف این است که با استفاده از 45 میلیون دلار، 110 وسیله نقلیه سوختی را در جاده ها بگنجانیم.
 
پیشرفت کنونی صنعت خودروی نیسان هنوز آهسته است، پس از اختراع سلول سوختی در سال 1839 و هوندا که احتمالا اولین خودرو تولید سوخت سلول است، FCX Clarity و تویوتا FCEV Highlander در سال 2008 ظاهر می شود، تنها تعداد اندکی از آنها مستقر هستند. در واقع، IDTechEx خودروهای سلول سوخت را تنها در 1٪ از تمامی خودروهای هیبریدی و الکتریکی فروخته شده در سراسر جهان در سال 2024 به بازار عرضه می کند.
 
فرانکو گونزالز تحلیلگر EV در IDTechEx توضیح می دهد: "سلول های سوختی حداقل 15 سال با موتورهای متعارف در هزینه های پیشین رقابت نخواهند کرد. در واقع، آنها علاوه بر زیربنایی سوخت هیدروژنی بسیار گران قیمت نیز نیاز دارند."
 
او ادامه می دهد: "آلمانی ها در مقایسه با ژاپنی ها در خودروهایی مانند نیسان ممکن است آن را بدست آورند و کالیفرنیا ها تا سال 2017 100 کشور را در سراسر کشور بکار اندازند، اما هنوز به معنی انتقال متداول به جاده های قفل شده بیشتر برای پیدا کردن این مواد است. سلول های سوختی در نهایت برای ناوگان مانند لیفتراک و اتوبوس چرا که ارائه هیدروژن خود را با توجه به راه های ثابت آنها بی اهمیت است. در واقع، سلول های سوختی در حدود 8000 لیفتراک در ایالات متحده است که هیدروژن ارزان تر است. کاهش هزینه مالکیت و هیچ آلودگی محلی نمی تواند رانندگان بازار در سیستم های بسته شود. "
 
"در حالی که قابل ستایش است که هزینه های تولید سوخت خودرو درون خودرو به ترتیب 100000 دلار کاهش یافته است، این هنوز راه خوبی برای رقابت است. بنابراین ما شگفت زده نمی شویم که خودروی سلول سوختی تویوتای Mirai، هزینه ای بالغ بر 57،000 دلار در ایالات متحده آمریکا و 63104 پوند در انگلیس قبل از کمک های مالی، محدود به تست سطح تنها 700 در سراسر جهان در سال 2015 با وجود سفارشات اولیه برای 1500 است. فقط حدود 2000 واحد در سال 2016 بسیار هزینه خواهد بود و در سال 2017 حدود 3000 واحد تولید خواهد شد و سپس فقط ده ها هزار نفر در تویوتا "می گوید 2020.
 
"تا کنون، در مقایسه با یک ماشین معمولی ، قطعات ماشین سلول سوختی دامنه انتهای پایین تنها 300 مایل، شتاب غیر قابل تحمل و هزینه سوخت، احتمالا یک قیمت مجدد فروش مجدد و انحراف برای سوخت گیری از هیدروژن از منابع غیر پایدار (مثل برق و بنزین برای اتهام خودرو ها معمولا از منابع غیر پایدار می آید). تویوتا Mirai بسیار کارایی در حال پیشرفت است با فشار کم آن در پشت به دلیل مسافران نشسته در مخازن هیدروژن بزرگ. بسیاری از آن را با توجه به هوا بسیار زشت شیشه در جلو برای رادیاتور اضافی خنک کننده سلول سوخت ".
 
"در عین حال، وقتی که باتری های نیسان ارزان قیمت با کمترین آلودگی در نقطه استفاده قرار می گیرند، نزدیک به 300 کیلومتر است، اما قیمت پمپ باد این خودروهای سواری در مقایسه با پمپ باد کامیونها مجدد قابل به دلیل گرانی بیش از حد قبول نیست ، به دلیل ساده تر شدن و طولانی تر شدن، در سال 2020 نزدیک می شود. اتومبیل هایی مانند کیا هم تکنولوژی سلول سوختی را به فروش می رسانند و بدین ترتیب بد است که پلاتین را در یک محصول مصرفی قرار دهیم و هنوز هم نیاز به یک مخزن بزرگ یا باتری برای انجام کار پمپ باد ماشین سنگین است. مثلا تویوتا میرایی در 2015 دارای یک باتری NiMH 1.5kWh است.
 
"تا کنون، سلولهای سوختی معمولا فقط برای تولید هیبریدی هستند، هرچند روزی ممکن است همه تغییرات بار را مدیریت کنند. حتی در این صورت آنها باید دستگاه های جداگانه ای برای پذیرش مصرف انرژی از ترمز، کمک فنر و فتوولتائیک استفاده کنند."
 
IDTechEx تعجب نخواهد کرد که خودروهای هیبریدی تویوتا که در ایران با نمایندگی ایرتویوتا آن را میشناسیم را با نسل جدید کمری که از کمری 2007 تا امروز بسیار پیشرفت کرده است نسل های سوختی که ارزان تر و ارزانتر از خرید و فروش سوخت هستند را شگفت زده کرده و سوخت را آسان تر کند. پس از آن سوال می تواند این باشد که آیا یارانه های فوق العاده بالا برای ماشین های سلول سوختی نگه داشته شود وقتی که آلودگی صفر در نقطه استفاده قابل استفاده با باطری های باطله خالص الکتریکی یا اتومبیل های سوپراسپرتتری که نیازمند سرمایه گذاری کمتر هستند، حیاتی است. در واقع، برق برای جبران اتومبیلهای الکتریکی خالص رقابتی به طور فزاینده ای سبز شده استاستفاده از انرژی خورشیدی محلی، از جمله بیش از خود خودرو، افزایش یافته است، در حالیکه هیدروژن سبز قابل دسترس و به راحتی قابل دسترسی است. همانطور که در گزارش IDTechEx آمده است، محدوده توسعه دهنده وسایل نقلیه الکتریکی زمین، آب و هوا 2015-2025، برخی از گزینه های دیگر از محدوده وسیله ای برای هیبریدی فراتر از سلول های سوختی از رقبای تویوتا در سال 2015، مانند احتراق روتاری آرام موتور در ماشین هیبریدی پروتون و بعضی از این ها در سال 2020 شایع خواهند بود، به طوری که ظاهر پیشرفته مانند لیبرالاتو libralato ظاهر می شود. انتخاب های محدوده اندازه گیری ممکن است حتی شامل توربین های توربوشارژر با سوخت چندگانه (موتورهای جت) و ژنراتورهای سوخت پیستون آزاد (بدون چرخش به ژنراتور جداگانه مورد نیاز است). بعضی از آنها می توانند در آینده در تعداد بسیار بیشتری از سلول های سوخت در اتومبیل استفاده شوند، مگر اینکه سلول های سوختی برای سیستم های باز مانند اتومبیل ها پیشرفت های کل هزینه مالکیت، راحتی، نگهداری و زندگی را ببینند.