همه قطعات مربوط به یاتاقان تویوتا کمری به همراه توضیحات فنیدر ابن مقاله مربوط به قطعات تویوتا کمری به یکی از قطعات مربوط به موتور به نام یاتاقان bearing بپردازیم که اکثرا در بازار به نامهای یاتاقان ثابت fixed bearing و یاتاقان متحرک moveable bearing  شناخته میشوند

 

 • انواع یاتاقان های تویوتا کمری :
 1. شعاعی
 2. محوری شعاعی
 • خواص یاتاقان تویوتا نسبت به سایر خودروسازان :

یاتاقان ها در قطعات تویوتا برای ایجاد محل استقرار و هدایت قطعات مخصوصا محورها و یا شافت ها به کار میاید.و دو نوع است: لغزشی غلتشی
یاتاقان لغزشی: یاتاقان لغزشی نیروی زیادی را تحمل میکنند و در مقابل ضربه و ارتعاش حساس نیستند و آرام و بدون صدا کار میکنند محدودیتی از نظر تعداد دور ندارند جای کمتری اشغال میکنند. مونتاژ و پیاده کردن آنها راحت است. قابل تنظیم هستند اما احتیاج به مراقبت و روغن کاری دارند دارای اصطکاک بیشتر کارآیی کمتر است نسبت به غلتشی انواع آنها عبارتند از یاتاقان های چشمی دو تیکه – یاتاقان های قابل تنظیم.
 

جنس یاتاقان های لغزشی تویوتا کمری  :

 1. یاتاقان های بابیتی که دارای لغزش خوبی هستند که خود دو نوع هستند پایه قطع و پایه سرب این نوع یاتاقان ذرات کوچک موجود در خود نفوذ میدهید یا از ایجاد خراش روی محور جلوگیری میشود محورهایی که با این نوع یاتاقان کار میکنند از جنس فولاد نرم فولاد سخت و چدن میباشند .
 • یاتاقان های برنزی تویوتا :

برای بارهای سنگین و سرعت های کم کناسب هستند و محور آنها با یاتاقان هم محور هستند.

 • یاتاقان های مس سرب تویوتا :

در محل هایی که یاتاقان های بابیتی تحمیل بار وارد شده ندارند از این نوع یاتاقان استفاده میکنند.

 • یاتاقان های چدنی تویوتا :

در مواردی که بار وارد شده ضربه دار نباشند از این نوع استفاده میشود . امتیاز آنها در گرافیت موجود در آنهاست.

 • یاتاقان های اسفنجی تویوتا :

خودروغن کار که با کلافه کردن پودرهای فلزی و تزریق روغن به آنها میسازند.

 • یاتاقان های کربنی تویوتا :

در مواردی که درجه حرارت بالا است و وسیله روغن کاری غیر ممکن است استفاده میشود.

 • یاتاقان های تفلونی تویوتا :

در شرایط وجود خورندگی سایش و چسبندگی از انها استفاده میشود.

 • یاتاقان های مرکب یا چند جنسی تویوتا :

در مواردی که یاتاقان باید در مقابل بارهای زیادی قرار گیرد استفاده میشود دو کفه از چدن خاکستری یا فولاد

 • معایب و محاسن لغزشی :

در خودرو های کمری این نوع یاتاقان نیروی زیادی را تحمل میکنند. در برابر ضربه حساس نیستند . آرام و بدون صدا کار میکنند فضای کمتری میگیرند. محدودیتی دوری ندارند . محدودیتی دوری ندارند. مونتاژ و پیاده کردن آنها ساده است.قابل تنظیم است و عیبشان این است نیاز به به مراقبت و روغن کاری دارد. دارای اصطکاک زیاد بین قطعات است.

 • موارد مصرف یاتاقان های لغزشی :

مواقعی که تعداد دوران در قطعات تویوتا زیاد است عمر زیاد یاتاقان مورد نظر است توربین های آب و بخار ژنراتور ها پمپ های گریز از مرکز در محل هایی که با عمل روغن کاری ساییدگی را بتوان کاهش دهیم.
مواقعی که تعداددوران کم است اما یاتاقان همراه با ضربه کار میکند ( منگنه -پرس ها – چکش های ماشینی)
مواقعی که به یک هدایت ساده نیاز است و انتخاب اهمیت زیادی ندارد ( بالابرها-ماشین های کشاورزی-ماشین های خانه داری)

 • یاتاقان های غلطشی:

این نوع یاتاقان برای محل هایی که اصطکاک لغزشی به اصطکاک غلطشی تبدیل شده باشد اشتفاده میشود. چون ضریب اصطکاک تقلیل یافته و نیروی لازم کمتر از لغزشی است چون اجسام غلتنده با تماس نقطه ای کره یا تماس خطی میغلتند.
در این دسته از یاتاقان ها اصطکاک آغاز کار حدود دو برابر اصطکاک حین کار است . برای تحمل بارهای شعاعی و محوری استفاده میشود.

 • جنس یاتاقان های غلتشی:

از فولاد های آلیاژی کرم دار پر کربن درست شده حلقه ها و ساچمه ها از فولاد های آلیاژی سخت ( 1 درصد کربن- 1.5 درصد کروم- 0.15 درصد سلسیم و 0.3 منگنز ) و بعضی از فولادهای سمانثه ای فولاد ضد زنگ غیر مغناطیس و یا برنز انتخاب میکنند.

 • مزایا و معایب یاتاقان کمری :

هرگاه محور و یاتاقان گرداننده ای به شکل کره یا استوانه قرار داده شود از این نوع یاتاقان استفاده میکنند. مثل بلبرینگ ها
در مقام مقایسه با اصطکاک آغاز کار یاتاقان لغزشی کمتر است. در این سیستم چون اجسام غلتنده با تماس نقطه ای یا تماس خطی میغلتند ضریب اصطکاک تقلیل یافته نیروی لازم برای غلبه به آن به مراتب کمتر از اصطکاک لغزشی میباشد.

 • موارد مصرف یاتاقان های غلتشی :

1-برای یاتاقان هایی که امکان رسیدگی مداوم به آنها وجود ندارد و نیز امکان تعویض مورد انتظار ما مانند: ماشین های ابزار جعبه دنده ها موتورها کمپرسور ها و پمپ ها
2-برای یاتاقان هایی که باید با تعداد دور کم در نیروهای زیاد کار کنند مانند قلاب های بالابر برجک ها یا دکل های گران و هدایت کننده محورها

 • یاتاقان بندی و روغن کاری یاتاقان ها:

در یاتاقان بندی برای تامین لقی لازم بین محور و سوراخ در یاتاقان ها بر حسب مورد انواع انطباقات در نظر گرفته میشود. اگر لقی زیاد باشد ضمن حرکت ایجاد صدا میکند و به دلیل کج قرار گرفتن محور در لبه های یاتاقان فشردگی حاصل میشود . اندازه پهنای آن هم مهم است و مقدار آن نیم تا یک برابر قطر محور در نظر گرفته میشود. برش یاتاقان های برشی بر حسب مورد برای جلوگیری از درجا کشتن برش به وسیله پیچ ضامن آن را مهار میکنند و شیارهای جای روغن به وسیله قلم ناخنی ایجاد میکنند.
در یاتاقان بندی دو تکه ای سطح یاتاقان که در زیر بار زیاد قرار میگیرد شابر میزنند و کفه های یاتاقان در قسمت وسط نیرو تحمل میکند و لبه های آن آزاد قرار دارد.
اما روغن کاری که برای کاهش اصطکاک انجام میشود فضای بین محور و یاتاقان را با مواد روغن پر میکنند تا اصطکاک خشک به اصطکاک روان تبدیل ذشود و در نتیجه تماس محور با یاتاقان قطع شود (پره مانند)
معمولا یاتاقان هایی که دارای نیروی زیاد و کم سرعت و درجه حرارت زیاد باشند از روغن با غلظت زیاد و برعکس آن از روغن با غلظت کم استفاده میکنند.

 • آب بندی محور یاتاقان تویوتا کمری 2007 :

در آب بندی از ورود آلودگی ها و ذرات خارجی به داخل محفظه تویوتا کمری 2007 و از خروج روغن و مایعات و گازهای داخل محفظه به بیرون جلوگیری میکند. آب بندی دو نوع است: آب بندی ساکن و آب بندی متحرک.
در آب بندی ساکن مانند واشر سر سیلندر قطعات بدون حرکت هستند و از واشر و یا پولک استفاده میشود. و در آب بندی متحرک مانند میله ها و محورها چون سطوح آب بندی در مقابل یکدیگر حرکت میکنند باید فاصله بین آنها به حداقل برسانند . مانند رینگ های پیستون و یا پیستون داخل سیلندر که از انتقال مواد گازی تا مایع از یک طرف سیلندر به طرف دیگر جلوگیری میکند.

دربازه سطوح راهنما قطعات یاتاقان تویوتا کمری :
سطوح راهنما سبب حرکت مستقیم سیستم هایی چون دستگاه مرغک و سوپرتهای روی میز ماشین های افزار میشود.

ویژگیهای سطوح راهنمای تویوتا کمری:
1-در مقابل خوردگی ها و ساییدگی ها مقاوم باشند.
2-سطوح تماس کاملا سیقلی باشند
3-در موقع کار باید کاملا روغن کاری شده باشد
4-نباید در جایشان تکان بخورند
5-براده ها بتوانند به خودی خود لغزیده و تمیز شوند
6-ازادانه بتوانند کار کنند
7-ساختمان آنها ساده و ارزان باشد

آب بندی یاتاقان کمری :
برای جلوگیری از ورود آلودگی ها و ذرات کوچک به داخل محل آب بندی و جلوگیری از خروج روغن و مایعات و گازها از داخل به بیرون است.

انواع آب بندی یاتاقان تویوتا :
آب بندی سطوح ساکن و سطوح متحرک-آب بندی تماسی و بدون تماس-آب بندی شیاری
آب بندی تماسی: آب بندی تماسی به وسیله پرس کردن غلاف بر روی اصل محورها انجام میگیرد.
آب بندی شیاری: از دنوع آب بندی های بدون تماس است که فقط تا حدودی از ورود گرد و غبار جلوگیری میکند.
که در اصل سه شیار دارد و در محورهای با دور زیاد به کار گرفته میشود و در هنگام کار کردن شیار ها با روغن غلیظ پر میگردد و در محورهای با دور زیاد در شیار ها یک نوع گرداب به وجود میاید که باعث آب بندی خوبی میشود.