چرخ دنده - زنجیر - تسمه خودروتهیه شده در بخش فنی www.yadakbin.com

چرخ دنده های پیشانی:
این چرخ دنده ها میتوانند حرکت و نیرو را بین دو محور موازی منتقل کنند. ممکن است دندانه های این نوع چرخ دنده ها نسبت به محورشان موازی مایل و یا جناغی باشند. (ساده مارپیچ جناغی)
انواع چرخ دنده های مخروطی:
اگر امتداد محورهای دو چرخ دنده با هم متقاطع باشند از این نوع چرخ دنده ها استفاده میکنند. مانند: پینیون و کرانویل دیفرانسل البته ممکن است نسبت به هم زوایای مختلفی هم داشته باشند ولی معمولا زاویه محوری 90 درجه میباشند . گاهی دنده های آن مستقیم و گاهی مار پیچ است.
چرخ دنده های مارپیچ:
این چرخ دنده ها را با محورهای متنافر ساخته اند ولی دارای دندانه های مایل هستند و برای انتقال نیروهای کم استفاده میشود. زیرا تماس دندانه های آنها با یکدیگر به صورت نقطه ای است . کارایی آن کم است و کمتر مورد استفاده قرار میگیرد.
چرخ دنده های حلزون پیچ حلزون:
برای انتقال گشتاور و حرکت در محورهای متنافر با زاویه 90 درجه استفاده میکنند. با این تفاوت که امکان انتقال با نسبت های بزرگ و حتی بیشتر امکان پذیر است. پیچ حلزون را محرک و چرخ حلزون متحرک میباشد. و مورد استفاده آن در جرثقیل ها و در آسانسورها میباشد و مورد استفاده آن در جرثقیل ها و آسانسور ها میباشد کار میکند. به صورت نرم و ارتعاش و عیب آن تولید نیروی محوری زیاد میباشد.
جنس چرخ دنده ها:
از چدن خاکستری و آلیاژی فولاد های ریخته شده برنج برنز مواد کائوچویی پلاستیک است.
روغن کاری در چرخ دنده ها:
روش روغن کاری درآنها متفاوت است . چرخ دنده های رو باز با روغن دان و یا بارشی انجام میشود و چرخ دنده های مخروطی و مارپیچ با محورهای متنافر و چرخ حلزون به روش سیستم روانکاری پر فشار انجام میشود. برای اطلاع بیشتر میتوانید مقاله فنی سیستماتیک قطعات تویوتا کمری : لوازم پینیون - پلوس - چرخ دنده هیپوئید - یدکی پلوس ها را مطالعه کنید

چرخ و تسمه :
چرخ و تسمه ها از انواع سیستم های انتقال حرکت و نیرو از محور محرک به محور متحرک است . مورد آن در شرایطی است که فاصله دو محور زیاد و نیروی انتقالی محدود باشد. حرکت را نرم و بدون ضربه و سر و صدا است.
انواع تسمه ها :
تخت – گرد – ذوزنقه ای – دنده دار – چرخ تسمه های تاج دار برای تسمه ها تخت بکار میروند و چرخ تسمه شیر دار برای تسمه های زوذنقه ای و گروه تسمه های دندانه دار به چرخ دندانه دار نیاز دارند.
جنس تسمه ها:
جرمی – برزنتی – پلاستیکی – لاستیکی سیم دار م مفتول دار هستند که هرکدام دارای ویژگیهای خاصی هستند.
تسمه های ذوزنقه ای ساده و دندانهای ک
ساختمان تسمه زوذنقه ای به صورت زیر است:
نوع اول: در قسمت بالای سطح آن الیافی و در قسمت وسط از لاستیک و در قسمت آخر از سیم های متعددی میباشد.
نوع دوم: درای سیم ها یا مفتول های متعددی میباشد به همین جهت نرمی آنها کمتر است.
نوع سوم: دارای سیم ها و یا مفتول هایی در داخل قسمت لاستیکی هستند که مخصوص کار در برابر کشش زیاد و فشار زیاد است. اما تسمه های دندانه دار از سیم با نخ های تابیده همراه با لاستیک و به صورت دندانه دار ساخته میشوند. از مزایای این نوع تسمه ها حذف محدودیت سرعت است.
جنس چرخ تسمه ها :
جنس تسمه های با مقطع گرد از چرم یا لاستیک های مسلح به نخهای کتانی و یا مواد مصنوعی است. اما جنس چرخ تسمه از جنس چدن فولاد ریخته شده فولاد پرسی و یا مواد غیر آهنی مانند آلومینیوم میباشد.
انواع دستگاه های انتقال حرکت چرخ و تسمه ای:
دستگاه انتقال حرکت چرخ تسمه باز (مستقیم) در مواردی که هدف انتقال حرکت بین دو محور موازی باشد با جهت گردش یکسان.
دستگاه چرخ و تسمه متقاطع (بسته) در مواردی که هدف انتقال حرکت بین دو محور موازی ولی در خلاف جهت باشد دستگاه چرخ تسمه نیمه متقاطع در مواردی که بخواهیم حرکت را به محوری که عمود بر محور محرک است انتقال دهیم به شرط اینکه برای جلوگیری از در رفتن تسمه از روی فلکه باید فلکه دوم را به اندازه 1.4 برابر عرض تسمه باشد.
دستگاه چرخ و تسمه ای با چرخ راهنما : در مواردی به کار میرود که لازم است حرکت را در امتداد عمو بر امتداد قبلی انتقال داد.
این سیستم در مواقعی که حرکت دو طرفه نیاز باشد به کار بسته میشود.
دستگاه چرخ و تسمه باز با چرخ هرز گرد: در مواردی که درگیری برای سرعت معین و مناسب و نیروی مورد نظر کافی نباشد استفاده میشود: به وسیله وزنه ای که روی بازوی دیگر قرار دارد.
دستگاه چرخ و تسمه توسط چند چرخ تسمه و چند تسمه راهنما.:
این نوع در مواردی به کار میرود که هدف از آن انتقال حرکت از یک محور به چند محور موازی دیگر باشد.

برای اطلاعات تکمیلی درباره تسمه میتوانید مقاله TOYOTA قطعات بدنه تویوتا - قطعات موتوری تویوتا - بلبرینگ تویوتا - تسمه تویوتا  را نیز مطالعه نمایید.
روش های اتصال تسمه:
روش های اتصال تسمه اتصال های چسبی – اتصال زهی – اتصال های لولائی)
تعریف زنجیر و چرخ زنجیر:
چرخ زنجیر مطمئن تر و اقتصادی تر است و زمانی که فاصله دو محور زیاد است از آن استفاده میکنند. و در محل هایی که عدم امکان استفاده از چرخ تسمه است از آن استفاده میشود (محل مرطوب و یا گرم و یا امکان نشت روغن) انتقال قدرت بدون لغزش با نسبت حرکت دقیق و عدم حساسیت در مقابل افزایش درجه حرارت و رطوبت انجام میشود و معایب آن ( غیر ارتجاعی انعطاف ناپذیر در انتقال نیرو قیمت گران عدم امکان انتقال قدرت بین محورهای غیر موازی است.)
انواع زنجیرها را شرح دهید:
زنجیرهای پینی- زنجیر های برشی – زنجیر های حلقوی – زنجیر های دنده ای
زنجیر های پینی ارزان و ساده است و از فولاد اس تی 50 ساخته شده است و جنس پین آنها از فولاد اس تی 60 است. قابلیت قابلیت تحمل بار زیاد دارند در سرعت های محیطی کم تا 0.3 متر بر ثانیه مورد استفاده قرار میگیرند.
زنجیر های برشی استحکام بیشتری دارد از فولاد اس تی 60 و پین آنها از فولاد سی 15 میباشندو عیب آن سر و صدا تولید کردن است . حسن آن روغن کاری مناسب وزن کم تا سرعت محیطی 12 متر بر ثانیه است. برای اینکه درباره زنجیر بیشتر بدانید حتما چرخ زنجیر و لنت ترمز و دیگر قطعات آفرودی تویوتا لندکروز  را مطالعه کنید