چرخ زنجیر و لنت ترمز و دیگر قطعات آفرودی تویوتا لندکروزدر بین قطعات تویوتا لندکروز که بیشتر این خودرو را برای مناسبت های آفرود استفاده میکنند زنجیر تویوتا و لنت ترمز تویوتا لندکروز میتواد یکی از مهترین و اساسی ترین لوازم یدکی های همراه یک تویوتا سوار آفرود باشد .

در این مقاله قصد داریم با توجه به اهمیت این قطعه در خودروهای آفرودی از جمله تویوتا لندکروز این قطعه را به طور مفصل توضیح دهیم .

زنجیر های حلقوی از قرقره های غلتنده سخت درست شده که موجب تقلیل ساییدگی و کاهش صدا میگرددو جنس قرقره ها از فولاد آلیاژی و یا غیر آلیاژی است و دو نوع هستند یک ردیفه و چند ردیفه.
زنجیرهای دنده ای وزن آن زیاد و قیمت آن گران است . چونکه بست های پشت بندها قلاب دار و هرکدام با دو دنده از جنس فولاد قابل بهسازس درست شده اند و عمل در گیری و خروج از درگیری زنجیر با چرخ ها بدون لغزش انجام میشود.

انواع چرخ زنجیرها لندکروز :
قرقره ای و مهره ای
طرح دندانه چرخ زنجیر: در قسمت اول دندانه های چرخ زنجیر طوری طرح شده اند که زنجیر بدون اصطکاک با آن درگیر میشود و افزایش طول زنجیر. در ضمن کار از %2 تجاوز نمیکند حرکت آرام و طول عمر آن مناسب است.
در قسمت دوم طرح های مختلفی دارد چرخ های کوچک به صورت پولی و چرخ های بزرگ بازو دار طرح شده است و چرخ های مخصوص زنجیرهای دنده ای با راهنمای بیرونی و در.نی ساخته شده اند. فرم بدنه چرخ ها با توجه به تعداد دنده ها و قدرت قابل انتقال تعیین میشود . اغلب به چند تکه بودن یا قابلیت تعویض بستگی دارد.
جنس مواد چرخ زنجیرها:
بدنه چرخ ها را با روش های ریخته گری آهنگری جوشکاری تراشکاری ساخته میشوند.
در چرخ های کوچک با تعداد دنده کمتر از 30 دندانه و سرعت زنجیر حدودا 7 از فولادهای با مقاومت زیاد 60و در سرعت های زیادتر از فولادهای قابل بهسازی استفاده میشود. در چرخ های بزرگ برای سرعت متوسط از چدن و یا فولاد ریخته شده و برای سرعتهای بیشتر از فولادهای بهسازی شده استفاده میکنند.
فرق بین کوپلینگ ها و کلاچ هاک
اساسا کلاچ ها نوعی از کوپلینگ ها هستند با این تفاوت که اگر بخواهیم ارتباط دو محور را وصل یا قطع نماییم به وسیله عمل باز و بسته کردن از کوپلینگ تویوتا لندکروز استفاده میشود اما در کلاچ عامل اصطکاک است که دو محور متحرک در حین دوران قطع و یا وصل میکند. ( عمل فیزیکی و مکانیکی)
طبقه بندی کوپلینگ ها :
کوپلینگ های خشک – کوپلینگ های فلانچی – کوپلینگ های پوشه ای – کوپلینگ های ارتجاعی – کوپلینگ های متحرک – کوپلینگ های گاردان – کوپلینگ های دنده ای – کوپلینگ های الاستیکی – کوپلینگ متغیر مقطعی یا اولتام.
در تعیین نوع کوپلینگ ها ماهیت اساسی آنها را وضعیت قرار گرفتن محورها نسبت به هم و در یک امتداد نبودن آنها مشخص مینماید. کوپلینگ هایی که نمیتوانند نا هماهنگی محورها را از بین ببرند کوپلینگ های سخت و در غیر این صورت کوپلینگ های ارتجاعی هستند.
کوپلینگ های فلانچی:
در این کوپلینگ ها باید دو محور کاملا در یک امتداد قرار بگیرند  . بار خمشی زیاد را تحمل نمیکنند اما قدرت پیچشی زیادی را میتوتنند انتقال دهند.
جنس آن چدن و یا فولاد ریختگی میباشد.
کلاچ های تویوتا :
اجزایی از ماشین هستند که به هنگام نیاز ارتباط یک محور را به محور دیگر برقرار یا قطع میکنند و سرعتهای آن دو محور را به یک سرعت تبدیل میکند و با گشتاور ایجاد شده انرژی را منتقل مینماید.
کوپلینگ های اولد هام:
این کوپلینگ ها از سه قسمت درست شده اند که با هم درگیر میشوندو در موقع دوران میتواننددر روی قسمت وسط یا دیسک میانی به فاصله دایره ای حرکت نمایند. اما وزن دیسک میانی مهم است و سعی میشود سبک انتخاب شود و از جنس نایلون سخت میسازند.
مزایا و معایب کلاچ های اصطکاکی:
این کلاچ ها دارای مزایا و معایبی میباشند مثلا در زمان شروع ارتباط و تماس آنها در سطوح اصطکاک یک لغزش به وجود میاید که خود یک اتلاف انرژی محسوب میشودو بعد در اثر همین لغزش یک ازدیاد گرما ظاهر میشود و از طرفی هرچه عمل قطع و وصل کلاچ انجام شود مقدار ساییدگی و ایجاد خراش بیشتر است اما در عوض گشتاور به راحتی از محور محرک به محور متحرک منتقل میشود و عمل قطع و وصل در هر ساعت خیلی ساده راحت انجام میشود.
فرق کلاچ های اصطکاکی دیسکی را با مخروطی :
در کلاچ های مخروطی یک صفحه ای میتوانیم گشتاورهای کوچک را انتقال دهیم و در گشتاورهای بزرگ از کلاچ های مخروطی دوبل استفاده میشود و حرکت از طریق اصطکاک دو سطح مخروطی منتقل میشود.
کلاچ های مخروطی:
فشار حلقه ای باعث حرکت غلافی شکل میشود این لغزش غلاف باعث خم و راست شدن اهرم زانویی شده کفه ها را به دو پوسته خارجی  کلاچ که به طور غیر مستقیم به دو محور محرک و متحرک متصل هستند اتصال اصطکاکی میدهد و یا آنها را از هم جدا میکند. این عمل یا باعث انتقال حرکت و گشتاور میشود و یا موجب قطع آن میگردد.
کلاچ های سانتیفیوژ:
این کلاچ ها در یک سرعت مشخص ارتباط بین دو محور محرک و متحرک را به طور اتوماتیک برقرار میکند با طرح های مختلف ساخته شده و به بازار عرضه میشود.
ترمزها:
دستگاه هایی هستند که سرعت حرکت اجسام را کم کرده و یا از حرکت باز میدارند. طبقه بندی آن به صورتی است که کفشکی نواری و دیسکس ساخته میشوندو سیستم های کنترل آنان مکانیکی پنوماتیکی هیدرولیکی و یا الکترومغناطیسی است.
ترمزهای یک کفشکی:
ترمزهای یک کفشکی ترمزی هستند که به وسیله یک کفشک که روی آن لنت قرار دارد چرخ را از حرکت باز میدارد حال ممکن است نیروی وارد شده مکانیکی یا پنوماتیکی و یا هیدرولیکی و الکترو مغناطیسی باشد.
فرق بین ترمزهای دو کفشکی داخلی :
این ترمزها دو کفشک با دو لنت دارد که نیرو به دو کفشک وارد میشود مانند ترمزهای اتوموبیل سواری که بیشتر هیدرولیکی عمل میکنند به دلیل ممان اینرسی اتوموبیل در زمان ترمز کردن %55 الی %60 وزن اتوموبیل به لاستیک های جلو وارد میشود. به همین علت سیستم ترمز جلو و عقب اتوموبیل از هم جداگانه کار میکنند اما با هم.
لنت ترمزهای نواری تویوتا :
در این ترمزها نوار فلزی در اطراف فلکه قرار دارد که اصطکاک ایجاد شده بین این نوار وچرخ باعث توقف سیستم میشود . راندمان عمل ترمز بستگی به زاویه پیچش نوار در اطراف چرخ و ضریب اصطکاک و تنش موجود در نوار دارد.
لنتهای ترمز لندکروز  و ویژگی و نوع کارشان :
معمولا جنس لنتها از موادی است که آن را آسپست مینامند. آسپست  از نوع چرم کوهی و موادی به نام فرودونیز و چسب میباشد که بعد از مخلوط کردن و حرارت دادن و تحت فشار قراردادن به صورت یکپارچه در میاورند.
لنت ها با توجه به اهمیت کارشان باید دارای ویژگی هایی باشند که چند مورد آن را ذکر میکنیم.
1.باید ضریب مالشی بالا یکنواخت داشته باشند.
2.نسبت به شرایط محیط رطوبت ناپذیر باشد.
3.در برابر گرما باید توانایی داشته و بتواند گرما را خوب هدایت نماید.
4.برگشت پذیری آنها خوب باشد.
5.در مقابل سایش خراش جدا شدن باد کردن مقاومت کند.