کلیه بلبرینگ های تویوتا - قسمت قطعات تویوتا لندکروز و کمرینقش بلبرینگ ها در قطعات تویوتا  به زبان ساده چیست ؟
در تعریف بلبرینگ به عنوان یکی از قطعات تویوتا به زبان ساده قصد داریم انواع بلبرینگهای تویوتا کمری و لندکروز را برای شما شرح دهیم ، واژه بلبرینگ از دو واژه انگلیسی Ball و Bearing ساخته شده است که معنای تحت لفظی آن Ball بمعنای توپ و Bearing بمعنای نشیمن است و در صنعت قطعات خودرو کاربرد بسیار زیادی دارد ، کار اصلی بلبرینگ ها جلوگیری از کشیده شدن دو قسمت به یکدیگر می باشد.
در نتیجه سطحی که دو جسم با هم تماس دارند را کم می کند و استحکاک بین دو سطح را کاهش می دهد.

اختراع و تولید بلبرینگهای تویوتا را به جرائت میتوان یک انقلاب صنعتی در قطعات و لوازم یدکی تویوتا لقب داد چرا که بدون اختراع بلبرینگها تویوتا و بسیاری از خودروسازان دیگر در رده تولید غیر ممکن بود.

بلبرینگ لندکروز از لوازم تویوتاست که غالبا به اشتباه بلبرینگها بعنوان تمام یاتاقان ها اتلاق میشود در حقیقت یک زیر مجموعه از دسته بندی یاتاقان ها است که اغلب با نام یاتاقان متحرک و ثابت ما بد نیست که بدانید یاتاقان در اصل ریشه ترکی و بمعنای جای خواب است.

یاتاقان ثابت متحرک تویوتا و ارتباط آن با بلبرینگ تویوتا در چیست ؟

یاتاقانها به دو زیر مجموعه یاتاقانهای غلطکی و یاتاقان های لغزشی تقسیم بندی میشود و در صنعت تولید تویوتا هر کدام کاربرد ویژهایی دارد یاتاقانهای غلطکی دارای اصطحاک شروع به حرکت بالایی میباشند ولی در گشتاورهای بالای خودرو از آنها زیاد استفاده مشود در عوض یاتاقانهای لغزشی دارای اصطحاک شروع به حرکت پایینی میباشد ولی توان تحمل گشتاور بالایی را ندارد و بسرعت تخریب میشوند .

فرق  رولبرینگ ها و بلبرینگ های تویوتا کمری :

رولبرینگها و بلبرینگها جزو دسته بندی یاتاقانهای لغزشی تقسیم بندی میشوند که خود به لحاظ تقسیم بندی زیردسته های گوناگونی دارند.

 

تفاوت بلبرینگهای تویوتا و رولبرینگهای تویوتا در چیست ؟

اگر اجزای غلتطنده داخل یاتاقان ساچمه کروی کمری باشند به آن بلبرینگ و اگر اجزای غلطتنده رول غلطکی باشند به آن رولبرینگ تویوتا میگویند .

رولبرینگ های کمری : برای رولبرینگ‌ها یک مقاله دیگر آورده ایم توصیه میکنم حتما دیگر مقالات تویوتا در سایت یدک بین را مشاهده کنید .

 

یاتاقانهای غلطشی
بلبرینگ ها
 بلبرینگها به چهار دسته کلی تقسیم بندی میشوند :

  1.     بلبرینگهای شیار عمیق لندکروز TOYOTA Deep Groove Ball Bearings
  2.     بلبرینگهای خود تنظیم کمری  TOYOTA Self-Aligning Bearings
  3.     بلبرینگهای تماس زاویه کمری TOYOTA Angular Contact Ball Bearings
  4.     بلبرینگهای کف گرد لندکروز TOYOTA Thrust Ball Bearings

صنعت خودرو هرکدام کاربرد خاص خودشان را دارند و استفاده بجای یکدیگر خارج از استاندارد های ایمنی میباشد.

بلبرینگ شیار عمیق تویوتا لندکروز  TOYOTA Deep Groove Ball Bearings

بلبرینگهای شیارعمیق باز لندکروز در مقایسه باکمری به دو زیر دسته بلبرینگهای شیارعمیق یک ردیفه و بلبرینگهای شیارعمیق دو ردیفه تقسیم بندی میشوند که هر کدام  کاربرد خاص خود را دارد ،  بلبرینگ شیارعمیق با توجه به طراحی ساده ای که بین انواع  بلبرینگها دارند از دامنه کاربرد بسیار زیادی برخوردار میباشد

بلبرینگ شیارعمیق توانایی کارکرد در سرعت های بالای خودرو را دارد و به همین خاطر بلبرینگ شیار عمیق غیر قابل تفکیک میباشد . بلبرینگ های شیارعمیق دارای قیمت های  متنوع در بازار میباشند ، از نمونه بلبرینگ های پر فروش این دسته میتوان به بلبرینگ ۶۰۸ که کاربرد بسیار زیادی در اسپینرها دارد اشاره کرد.

بلبرینگ شیار عمیق شیار عمیق تک ردیفه و دو ردیفه هم قابلیت تحمل بار شعاعی و هم محوری را دارند و باتوجه به نوع طراحی مهندسی  بکار میروند .
بد نیست که در اینجا اشاره ایی هم به بار شعاعی و با محوری داشته باشیم :

بار شعاعی در بالانس دیگر قطعات تویوتا که مربوط به سیستم تعلیق هستند چه نقشی دارد ؟ باری که در راستای شعاع به یاتاقان متحرک تویوتا وارد میشود بار شعاعی بسیار مضر است .

بار محوری در تویوتا های باری چیست ؟ باری  که در راستای محور به یاتاقان وارد میشود بار محوری نام دارد

بلبرینگ خود تنظیم کمری  TOYOTA Self aligning ball bearings

بلبرینگ های خود تنظیم تویوتا کمری همانطور که از نام آن پیداست قابلیت تنظیم و ناهمراستایی شفت را دارد جالب است بدانید که این بلبرینگهای کمریست .

مهندسین شرکت تویوتا که سر مهندس بخش تعمیرات یک شرکت خودروسازی بودند از عملکرد ضعیف بلبرینگ‌های معمولی در تحمل ناهمراستایی شفت خودرو ناراضی بود که موجب میشد دستگاه ها پس از مدتی کارکرد محور بشدت گرم کند و دستگاه از کار بیافتد  که امروزه این بلبرینگها کاربرد زیادی در صنعت  خودرو پیدا کرد .

بلبرینگ تماس زاویه ایی کمری TOYOTA Angular contact ball bearings

بلبرینگ ها‌ی تماس زاویه ایی تویوتا کمری که معمولا در تماس زاویه ایی ملایم و نه 90 درجه ساخته میشوند خیلی بهتر از بلبرینگهای شیار دار کمری محسوب شده و قادر به تحمل نیروهای محور بالای تویوتا میباشند.

اگر بار محوری اعمالی دایمی نباشد و یا نسبت به بار شعاعی به بار محوری از مقدار مجاز تعیین شده به واسطه زاویه تماس بالاتر باشد باید از دو بلبرینگ کمری روبروی هم در شفت استفاده شود تا شفت ورودی خودرو در هر دو جهت محوری ثابت شود .

جهت دست یافتن به بهترین وضعیت تقسیم بار در خودرو و غلط زدن ساچمه ها باید هنگام مونتاژ کردن موقعیت محوری این دو بلبرینگ در دو قسمت تعلیق تویوتا کمری را دقیقا تنظیم کرد تنظیم موقعیت محوری بلبرینگها مانع جدا شدن بیش از حد بلبرینگها در اثر اختلاف حرارتی شفت و نشیمنگاه بلبرینگ میگردد.

بلبرینگ های کف گرد لندکروز Thrust Ball Bearings

بلبرینگ های کف گرد که یکی از بلبرینگ های پر کاربرد در صنعت میباشد به صورت یکطرفه و دوطرفه طراحی شده‌اند حرکت نیروهای محوری زیادی را قبول می نماید ولی نمی توانند تحت تنش نیروهای شعاعی قرار بگیرند پس در هیچ شرایطی بلبرینگهای کف گرد یکطرفه نباید تحت اثر نیروی شعاعی قرار بگیرند .

بلبرینگهای کف گرد لندکروز همیشه باید  بار محوری متوسط به طور ثابت است اثر نمایند  موارد استفاده برای پذیرش نیروهای محوری در اسپیندل ها در دور بالای موتور از بلبرینگ های کف گرد لندکروز استفاده میشود .

یاتاقانهای غلط زننده به کار رفته در تویوتا :

همانطور که در بالا به آن اشاره شد یاتاقان های غلطی به دو دسته بلبرینگها و رولبرینگ ها تقسیم بندی میشوند که در این قسمت میخواهیم رولبرینگ های تویوتا کمری و لندکروز را بصورت کامل بررسی کنیم و انواع آنها را بگوییم.

رولبرینگ ها

همانطور که در بالا اشاره شد تفاوت اصلی رولبرینگها با بلبرینگها در شکل اجرای چرخنده شان است ، لذا اگر این اجزا چرخنده بشکل رول باشند به آنها رولبرینگ میگویند.
انواع رولبرینگ ها

    رولبرینگ استوانه‌ایی تویوتا کمری  TOYOYA CAMRYCylindrical Roller Bearings
    رولبیرینگ مخروطی تویوتا کمری  TOYOTA CAMRY Taper Roller Bearings
    رولبرینگ بشکه‌ایی تویویتا لندکروز TOYOTA LANCRUISER Spherical Roller Bearings
    رولبرینگ کف گرد تویوتا لندکروز TOYOTA LANDCRUISER Thrust Roller Bearings

  •     رولبرینگ استوانه‌ایی تویوتا کمری  TOYOYA CAMRYCylindrical Roller Bearings

 رولبرینگ استوانه‌ایی اجزای چرخنده به شکل رول استوانه‌ایی میباشد ،  رولبرینگ استوانه‌ایی دارای طرح های  مختلف خودروی میباشد که به آنها رولبرینگ خودرو گفته میشود چراکه رولرها بسادگی میوانند روی رینگ بدون لبه در راستای محوری حرکت کنند.

طرح رولبرینگ NJ دو لبه روی رینگ خارجی و یک لبه روی رینگ داخلی دارد که میتواند بار محوری را در یک جهت تحمل نماید.

ویژگی رولبرینگ استوانه‌ایی تویوتا کمری

در حال حاضر در طراحی رولبرینگ استوانه‌ایی برای تحمل بار بیشتر اصلاحاتی انجام شده است که در این بیرینگ ها با پسوند e مشخص میشود در نمونه های یکسان از رولبرینگ استوانه‌ایی اصلاح شده و نمونه های قبلی در قطر یکسان در انواع دارای پسوند E  شعاع رولر افزایش یافته است که موجب افزایش تحمل بار میشود .

شکل اصلی رولرها و شیار ها در رولبرینگ استوانه‌ایی ، استوانه است اما بعلت کاهش تمرکز تنش بین قطعات تویوتا و افزایش عمر رولبرینگ رولرها را با فرم سطحی لگاریتمی میسازند.

سطح داخلی لبه های رینگ ها برای افزایش روانکاری بیشتر و افزایش ضخامت لایه روغن را در هنگام ساخت بسمت بیرون شیب دار میسازند رولبرینگ استوانه‌ایی کاربرد زیادی در صنعت دارند از انها در تجهیزات انتقال نیرو ویبراتورها و در کارگیر ماشین های ابزار و شفت های دستگاه های برش مورد استفاده قرار میگیرند.

رولبرینگ بشکه‌ایی به دسته بندی خود تنظیم تعلق دارند رینگ خارجی این نوع از رولبرینگ ها مشابه بلبرینگ های تویوتا کمری خود تنظیم پروفیل کروی دارند که موجب میشود رولبرینگ خودرو خود را به وضیعت ناهمراستایی شفت تطبیق بدهد.

از ویژگی رولبرینگ بشکه‌ایی  میتوان به توانایی بالا در تحمل بارهای سنگین همراه با شوک ضربه ایی شدید و استحکام بالا اشاره کرد از رولبرینگ بشکه‌ایی تویوتا لندکروز بیشتر در صنعت ماشین الات معدنی و غلطک های بزرگ استفاده میشود.

  •     رولبیرینگ مخروطی تویوتا کمری  TOYOTA CAMRY Taper Roller Bearings

 رولبرینگ مخروطی شامل یک رینگ داخلی با دو لبه یا رینگ خارجی بدون لبه و مجموعه ایی از رولر های مخروطی شکل میباشد.    

زاویه تماس اکثر رولبرینگ های مخروطی قطعات تویوتا در سیستم بلبرینگها میباشد که با توجه به کاربرد آنها متفاوت میباشد از رولبرینگ های مخروطی بیشتر در صنعت خودروسازی و جعبه دنده ها استفاده میشود و اصلی ترین مزیت انها تحمل بار شعاعی و محوری و قابلیت تفکیک آنها میباشد.  

  •     رولبرینگ بشکه‌ایی تویوتا لندکروز TOYOTA LANCRUISER Spherical Roller Bearings

رولبرینگ کف گرد  فقط بار را در یک جهت محوری تحمل میکنند ، لذا مهندسان تویوتا این خودروساط ژاپنی برای حل این مساله رولبرینگ ها را در انواع مختلفی میسازند بعنوان مثال رولبرینگ های کمک فنر که کف گرد استوانه ایی برای تحمل بار محور خودرو مناسب است .

 

تهیه شده در وبسایت یرک بین تنها موتور جستجوی لوازم یدکی